پنج شنبه, ۱۴ مهر , ۱۴۰۱
Thursday, 6 October , 2022
«تولید، دانش بنیان، اشتغال زایی»
جستجو
آیین نامه موظفی «اعضای هیئت علمی پژوهشی» اصلاح می شود | یکی
28

یکی از موضوعات مهمی که در دستور کار معاونت پژوهشی وزارت علوم قراردارد بررسی آیین نامه تعیین موظفی اعضای هیئت علمی پژوهشی است. – به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، جلسه مجمع پژوهشگاه های ملی کشور با دستور کار بررسی آیین نامه موظفی اعضای هیئت علمی پژوهشی تشکیل شد. در ابتدای این نشست که به میزبانی […]

پ
پ


یکی از موضوعات مهمی که در دستور کار معاونت پژوهشی وزارت علوم قراردارد بررسی آیین نامه تعیین موظفی اعضای هیئت علمی پژوهشی است.

– به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، جلسه مجمع پژوهشگاه های ملی کشور با دستور کار بررسی آیین نامه موظفی اعضای هیئت علمی پژوهشی تشکیل شد.

در ابتدای این نشست که به میزبانی موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی و با حضور پیمان صالحی معاون پژوهشی وزارت علوم، مدیران آن حوزه و روسای پژوهشگاه ها عضو مجمع برگزار شد، اصغر زمانی معاون پژوهشی موسسه گزارشی از عملکرد نه ماهه موسسه ارائه کرد که جمع آوری آمار آموزش عالی، پیمایش وضعیت اشتغال دانش آموختگان، عقد تفاهم نامه انجام طرح های تحقیقاتی کوتاه مدت به سفارش وزیر علوم، عقد تفاهم نامه با سازمان های مختلف، اتمام ۸ طرح پژوهشی و انجام ۲۱ طرح پژوهشی در دست اجرا، برگزاری ۶ پنل تخصصی و ۱۸ نشست علمی و تدوین فرم “ازما” از جمله مهترین اقدامات صورت گرفته در این گزارش بود.

سپس علی باقر طاهری نیا رییس موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی و دبیر مجمع پژوهشگاه های ملی کشور ضمن خوش آمد به عالمی نیسی رییس مرکز تحقیقات جمعیتی کشور و حسن زاده رییس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات به عنوان اعضای جدید مجمع از زحمات علیدوستی رییس سابق پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات تقدیر کرد و ادامه داد: با توجه به صحبت های مطرح شده در نشست اجلاس روسای دانشگاه ها مقرر شد موضوع بررسی آیین نامه موظفی اعضای هیئت علمی پژوهشی در دستور کار مجمع قرار گیرد؛ لذا این جلسه با همین دستور کار و استماع نظر اعضا در این خصوص تشکیل شده است.

* اراده وزارت علوم برای بررسی و تدوین آیین نامه موظفی اعضای هیئت علمی پژوهشی پیمان صالحی معاون پژوهشی وزارت علوم نیز در این نشست گفت: همانگونه که در اجلاس روسای دانشگاه ها صحبت شد قرار است تا موضوعاتی مانند اساسنامه و آیین نامه اجرایی طرح شبکه ملی آزمایشگاهی کشور و آیین نامه دوره تحقیقاتی پسا دکترا مورد بحث و بررسی قرار گیرد و یکی از موضوعات مهمی نیز که در دستور کار معاونت پژوهشی وزارت علوم قراردارد بررسی آیین نامه تعیین موظفی اعضای هیئت علمی پژوهشی است.

تنوع گسترده ای در این آیین نامه وجود دارد و آیین نامه فعلی در برخی پژوهشگاه ها به درستی اجرا نمی شود؛ لذا این آیین نامه دارای اشکالاتی است که نیاز به اصلاح و بازنگری دارد.

ما در این جلسه یکسری چارچوب ها و حداقل ها را تعریف می کنیم و جزییات را پژوهشگاه ها با توجه به ماموریت خودشان اجرا می کنند.

وی با اشاره به برخی موازی کاری ها در پژوهشگاه ها گفت: اگر می خواهیم در مورد موضوعات ملی و تقسیم کار ملی صحبت کنیم در این جلسه مناسب است و تقسیم کار ملی باید در این شوراها صورت پذیرد.

صالحی همچنین ادامه داد: موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی به عنوان متولی آمار آموزش عالی می تواند با تهیه و ارسال گزارش های مدیریتی دوره ای برای مدیران حوزه ستادی و روسای دانشگاه ها کمک ارزنده ای در تصمیم گیری برای مسیر آموزش علی کشور بکند و خواستار آن شد تا موضوع پذیرش دانشجو در پژوهشگاه ها در دستور کار جلسات آتی مجمع قرار گیرد.

محمد جواد لاریجانی” رییس پژوهشگاه دانش های بنیادی نیز در این نشست گفت: در حال حاضر در کشور خیلی با روش های علم سنجی ارتباط نداریم و باید این ارتباط بیشتر شود.

وی ادامه داد: اکنون مقاله تبدیل به ملاقه شده است.

ما در پژوهشگاه ساعت موظف نداریم و مهم این است که محقق درگیر مسئله باشد و امکانات نیز در اختیار وی قرار گیرد، صرفا مقاله نمی توان ملاک سنجش عملکرد یک محقق باشد و مقاله یکی از ترشحاتی است که یک محقق سال ها با آن درگیر است.

لاریجانی گفت: طرح پژوهشی هم در حوزه های مختلف علوم مهندسی، علوم انسانی مفاهیم مختلفی دارد و باید هرساله در شواری علمی مورد ارزیابی قرار گیرد.

فعالیت های محقق نیز مورد بررسی قرار گیرد و ارزیابی شود یک محقق در پژوهشگاه با یک محقق خوب در دنیا مورد ارزیابی قرار گیرد که در چه افقی قرار دارد.

مقاله نمی بایست تنها خروجی یک محقق باشد و باید بصورت مداوم سخنرانی و نشست های تخصصی علمی نیز داشته باشد.

تدریس نیز خیلی مهم است، زیرا که تدریس ذکات علم است.

هدایت دانشجو و شاگردپروری و تربیت نیروی انسانی متخصص و متعهد نیز یکی از مواردی است که می بایست در آیین نامه جدید مورد توجه قرار گیرد.

در این نشست همچنین اعضا نظرات خود را در خصوص آیین نامه موظفی اعضای هیئت علمی پژوهشی پیرامون آسیب شناسی وضعیت فعلی، متناسب سازی ساعت موظف اعضای هیات علمی دانشگاه ها با پژوهشگاه ها، توجه به تفاوت ماهیت پژوهشگاه ها با یکدیگر، استفاده از تجربیات بین المللی، توجه به حوزه ماموریت تخصصی پژوهشگاه ها، توجه به تنوع اعضای هیئت علمی، توجه به ارزیابی اعضای هیئت علمی در آیین نامه و تفویض اختیار به پژوهشگاه ها مطرح کردند.

همچنین اصغر زمانی معاون پژوهشی موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی گزارشی از اقدامات صورت گرفته با مشارکت برخی از پژوهشگاه ها عضو مجمع در خصوص بررسی آیین نامه موظفی اعضای هیئت علمی پژوهشی را ارائه و پیشنهادهای این کارگروه را برای حاضرین تشریح کرد.

پایان پیام/
کلید واژه ها: پژوهشپژوهشیاعضای هیئت علمیعلمی پژوهشیآیین نامههیئت علمینامهتفاهم نامهآموزش عالیوزارت علومطرح پژوهشیبرگزاردستور کارپژوهشگاهعلمیطرح های تحقیقاتیموسسهمعاونبرگزاریآیینهیئتعلومپیمان صالحیبرنامه ریزیتفاهمآموزشدستوربررسیوزارتنشست علمیSource link

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.