شنبه, ۱۲ آذر , ۱۴۰۱
Saturday, 3 December , 2022
«تولید، دانش بنیان، اشتغال زایی»
جستجو
ابلاغ آیین نامه ستاد راهیان پیشرفت به دانشگاه ها | به گزارش
14

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، عبدالحسین کلانتری در نشست نمایندگان وزارت علوم در هیأت های نظارت بر تشکل های اسلامی دانشگاهیان دانشگاه های سراسر کشور که در سالن شهدای جهاد علمی این وزارت برگزار شد، – معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت: چند فعالیت ستادی بزرگ همچون آیین […]

پ
پ


به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، عبدالحسین کلانتری در نشست نمایندگان وزارت علوم در هیأت های نظارت بر تشکل های اسلامی دانشگاهیان دانشگاه های سراسر کشور که در سالن شهدای جهاد علمی این وزارت برگزار شد، – معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت: چند فعالیت ستادی بزرگ همچون آیین نامه هیئت دولت درباره گردشگری علم و فناوری، ستاد راهیان پیشرفت و تور پارک های فناوری به دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی انجام شده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، عبدالحسین کلانتری در نشست نمایندگان وزارت علوم در هیأت های نظارت بر تشکل های اسلامی دانشگاهیان دانشگاه های سراسر کشور که در سالن شهدای جهاد علمی این وزارت برگزار شد، اظهار داشت: نگاه تاریخی به سیر تطور و پویایی های جریان ها و جنبش های دانشجویی؛ حرکت از آزادی اندیشه به سمت آزادی انتخاب و آزادگی مصرف، بسیار آموزنده و راهگشاست.

وی تصریح کرد: باید متناسب با این تحولات و تغییرات در سازوکار های حکمرانی فرهنگ در دانشگاه ها شکل گیرد.

به عنوان مثال، فضای مجازی در دنیای جدید فقط یک ابزار نیست؛ بلکه عمده زیست جهان جوانان و نوجوانان را فضای مجازی شکل می دهد، اما عمده آیین نامه ها، سازوکار ها و حتی برنامه ها و فعالیت های فرهنگی مرسوم دانشگاه ها نسبتی با این فضا ندارد لذا یکی از محور های اصلی و حتی اصلی ترین محور بازنگری در فرآیند ها و برنامه های فرهنگی در دانشگاه ها فضای مجازی است.

کلانتری افزود: قانون محور فعالیت ها در دانشگاه ها و تنها میثاقی است که امور دانشگاه ها را به سامان می کند و هدایت تمامی کنشگران باید به سمت قانون مداری باشد.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم بیان کرد: تکثر فرهنگی و اجتماعی و سیاسی را در سایه وحدت ملی باید پاس بداریم و ارج نهیم.

این جامعه رنگین کمانی و زیبای ایران را به عنوان فرصت تلقی کنیم و در جهت تقویت هویت ملی، ادغام قومیتی، پرهیز از مرکزگرایی و سرکوب خرده فرهنگ های قومی و زبانی و پرهیز از هرج و مرج فرهنگی و تضعیف هویت ملی گام برداریم.

وی با تاکید بر پرهیز از شکل گیری دوقطبی در فضای دانشگاه ها، افزود: در جریان اعتراضات و اغتشاشات اخیر متاسفانه شاهد بودیم که با کمک جریان معاند بخش هایی از مردم و دانشجویان در برابر هم قرار گرفتند و بداخلاقی های زیادی صورت گرفت.

برای جامعه ای که همزیستی مسالمت آمیز تاریخی ویژگی آن است چنین صحنه هایی واقعاً دردناک و نازیبا بوده و هست و باید دوباره این همزیستی را علی رغم تمامی تفاوت ها احیا کرد.

وی، تقویت تشکل های سیاسی و کمک و تسهیل فعالیت های آن ها را مورد تاکید قرار داد و افزود: تشکل های سیاسی نشانه بارز بلوغ سیاسی در میان دانشجویان هستند.

کلانتری گفت: باید کمک کرد سطح مطالبات دانشجویان ارتقاء یافته و به مسائل اساسی کشور توجه شود.

دانشگاه باید پیشرو باشد و نه دنباله رو، آن هم دنبال روی سلبریتی ها البته متاسفانه رسانه ها به سلبریتی زدگی در کشور دامن زدند.

وقتی نیرو های اصیل و تاریخ ساز و متفکر و دانشگاهی را حذف می کنیم و چنان که باید نشان نمی دهیم؛ بدیهی است که باید میدان را برای سلبریتی های همه چیزدان مهیا می شود، باید بررسی شود رسانه های ما چقدر موفقیت های نخبگان ما را بازنمایی می کند و چقدر سلبریتی ها را پوشش می دهند؟کلانتری افزود: فعالیت در تشکل ها تمرینی است برای فعالیت در مقیاس کلان نظام سیاسی و فرصتی برای جامعه پذیری سیاسی است.

بسیاری از مشکلاتی که امروز ما با آن مواجه هستیم ناشی از مشکلاتی است که در این ناحیه داریم و بخش عظیم راه حل نیز در تقویت تشکل ها و ساماندهی فعالیت های آن ها نهفته است.

وی خاطرنشان کرد: از تشکل و متشکل شدن نهراسید و دانشجویان را به فعالیت های جمعی، متشکل، رسمی، قانونی، منضبط و گروهی سوق دهید.

شما نمایندگان حاکمیت هستید و باید بزرگ منشانه و همراه با صبر و حلم و سعه صدر و مدارا با مجموعه های دانشجویی برخورد کنید.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم بیان کرد: مطالبات دانشجویی را در هر قالب قانونی ارج می نهیم و به جای مخالفت با مطالبه گری و اعتراض و تجمع، آن را باید فرصتی برای کنشگری دانشجویان و جامعه پذیری آن ها و اصلاح و بلوغ ساز و کار های جاری بدانیم.

با این نگاه دانشجویان را به سمت فعالیت های قانونمند هدایت کنیم تا شاهد حرکت های ساختارشکن و هنجارشکن در دانشگاه ها نباشیم.

وی افزود: اعتراض در هر نظام و جامعه ای طبیعی است و فرصتی برای بیان مطالبات و طلب خیر و امر به معروف و نهی از منکر است.

از این رو به جای مخالفت با آن باید آن را جهت داد و هدایت کرد که نظام اسلامی بتواند از فرصت های آن استفاده کند و مانع رفتار های ساختارشکن و هنجارشکن شود و از فرصت طلبی دشمنان و معاندین جلوگیری کند.

کلانتری ادامه داد: این مطالبه گری ممکن است در قالب های مختلف صورت گیرد.

البته در آیین نامه تشکل ها این فرصت برای تشکل ها وجود دارد و خواهش دارم که از این فرصت استفاده کنید و از اعتراض نهراسید.

اعتراض همواره در بسیاری از دانشگاه ها وجود داشته و جزیی طبیعی از حیاط دانشگاهی و دانشجویی است و با منطق دانشگاه و شادابی سیاسی آن سازگاری دارد و به این معنا امر جدیدی نیست.

وی ادامه داد: باید اعتراض را به رسمیت شناخت، اما فراتر از این نیز فرصت های قانونی جدیدی برای رسمیت دادن به حق اعتراض دانشجویان در حال بررسی و نهایی شدن است که ان شاءالله به زودی ابلاغ خواهد شد.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم افزود: البته اعتراضات را باید به گونه ای مدیریت کرد که مخل فرایند های جاری دانشگاه نباشد و مرز مشخصی با اغتشاش داشته باشد و فرآیند های آموزشی، پژوهشی و فناورانه خدماتی و رفاهی را مختل نکند.

وی با بیان اینکه دشمن امید دانشجویان را نشانه رفته است، گفت: امید، هسته مرکزی هر نوع تحول اجتماعی و تمدن سازی است.

وی گفت: امید است که تاریخ را می سازد لذا باید امید اجتماعی را در دانشگاه زنده نگه داشت.

در این زمینه چند نکته وجود دارد؛ نخست بخش عمده و اصلی ناامیدی منتشر در فضای دانشگاه منشاء خارج از دانشگاه دارد که مسئولان کشور باید برای آن ها فکر و درمان جدی داشته باشند که البته گام های موثری در آن جهت برداشته شد البته این مطلب رافع مسئولیت ما دانشگاهیان نیست و همه باید در جهت رفع مشکلات و مسائل کمک کنیم.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم افزود: همچنین نباید منکر بود که در کشور مسائل و مشکلاتی وجود دارد، اما این مسائل و مشکلات نباید منشاء ناامیدی باشند بلکه باید محرکی برای فعالیت و کنشگری باشند چرا که مشکلات این کشور توسط نخبگان، دانشگاهیان و جوانان این کشور حل می شود.

حلال مشکلات کشور همین جوانان و دانشجویان و نخبگان فعال در دانشگاه هستند و این مشکلات لاینحل نبوده و راه حل دارند.

وی در بخش پایانی سخنان خود گفت: نکته مهم تر اینکه این مسائل و مشکلات نباید موجب شود پیشرفت ها و تحولات بزرگ علمی و فناورانه که در کشور صورت گرفته را نادیده بگیریم.

پیشرفت هایی که عمدتاً توسط همین دانشجویان و دانشگاهیان جوان صورت گرفته است، لذا باید این دستاورد ها را به تصویر کشید.

در این راستا؛ یعنی در جهت به تصویر کشیدن پیشرفت های علمی غرورآفرین و هویت سازی که توسط جوانان همین مرزوبوم صورت گرفته است چند فعالیت ستادی بزرگ همچون آیین نامه هیئت دولت درباره گردشگری علم و فناوری، ستاد راهیان پیشرفت و تور پارک های فناوری انجام شده است که کمک شما عزیزان، تحقق بیشتر آن ها را تسریع خواهد کرد.

کلید واژه ها: دانشگاهدانشگاه هاوزارت علوموزارتبرگزاردانشگاهیاننمایندگانآیین نامهجهاد علمیخبرگزاریمراکز آموزش عالیکلانتریپیشرفتاسلامیستادفناوریراهیانعلوممعاون فرهنگیگزارشنظارتشهدایآزادیآموزش عالیهیئت دولتکشورگروهجهادنشستعالیSource link

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.