چهارشنبه, ۲۸ اردیبهشت , ۱۴۰۱
Wednesday, 18 May , 2022
«تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها»
جستجو
اتاق روسکی‌میر در دانشگاه گیلان افتتاح شد
4

در راستای توسعه ارتباطات علمی، آموزشی و پژوهشی با دانشگاه‌ها و نهادهای علمی روسیه، مراسم افتتاح اتاق روسکی‌میر دانشگاه گیلان و رونمایی از بیش از ۳۰۰ جلد کتاب اهدائی به دانشگاه گیلان با حضور سر کنسول روسیه در رشت و مسئولین استانی و دانشگاهی به صورت مجازی و حضوری برگزار شد. به گزارش اداره کل […]

پ
پ


در راستای توسعه ارتباطات علمی، آموزشی و پژوهشی با دانشگاه‌ها و نهادهای علمی روسیه، مراسم افتتاح اتاق روسکی‌میر دانشگاه گیلان و رونمایی از بیش از ۳۰۰ جلد کتاب اهدائی به دانشگاه گیلان با حضور سر کنسول روسیه در رشت و مسئولین استانی و دانشگاهی به صورت مجازی و حضوری برگزار شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه گیلان، دکتر احمد رضی رئیس دانشگاه گیلان در این مراسم، افتتاح اتاق بنیاد روسکی‌میر را برای این دانشگاه مایه افتخار دانست و گفت: این دفتر از طریق گسترش زبان روسی می‌تواند زمینه‌ساز آشنایی بیشتر مردم دو کشور ایران و روسیه شود و روابط بین دو ملت را توسعه دهد.
وی در ادامه، شناخت زبان و ادبیات یک کشور را مهمترین راه شناخت ملت آن کشور دانست و گفت: دانشگاه گیلان ۱۵ سال پیش با ایجاد رشته آموزش زبان روسی تلاش کرد تا در راستای آشنایی بیشتر دو ملت ایران و روسیه گام بردارد و برای توسعه ارتباطات بین دو کشور نقش‌آفرینی کند. تبادل دانشجوی زبان آموز نیز در ۲۵ سال گذشته به صورت مستمر بین دانشگاه گیلان و دانشگاه دولتی آستراخان روسیه در جریان بوده است.
دکتر رضی در ادامه ابراز امیدواری کرد فعالیت‌های اتاق روسکی‌میر در کنار فعالیت‌های گروه زبان روسی دانشگاه بتواند مطالعات تطبیقی بین دو زبان مهم فارسی و روسی را گسترش دهد و در آشنا کردن ایرانیان با فرهنگ و ادبیات روسیه موفق عمل کند و هم روابط دانشگاهی بین دو کشور را توسعه دهد و واسطه ارتباط استادان و دانشجویان رشته‌های مختلف علمی در دانشگاه گیلان و دانشگاه‌های روسیه شود.

رئیس دانشگاه گیلان در پایان از همه‌ی کسانی که در راه اندازی این اتاق در دانشگاه گیلان نقش داشته‌اند به‌ویژه از مدیران بنیاد روسکی‌میر که منابع و کتاب‌ها را به این دانشگاه هدیه کردند، همچنین از آندری وادوف سرکنسول روسیه در رشت و مسئول دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در گیلان تشکر کرد و گفت: دانشگاه گیلان آمادگی دارد در اقدامی متقابل از آموزش زبان فارسی و همچنین رشته ایران‌شناسی در دانشگاه‌های روسیه حمایت کند.

سرگی شوریگین معاون مدیر اجرایی بنیاد روسکی‌میر در این مراسم ضمن ابراز خرسندی از افتتاح اتاق بنیاد روسکی‌میر در دانشگاه از مسئولین دانشگاه به خاطر تلاش در زمینه راه اندازی اتاق مذکور تشکر کرد و گفت: راه‌اندازی اتاق بنیاد روسکی‌میر در دانشگاه گیلان می‌تواند زمینه آشنایی با فرهنگ و زبان روسی را فراهم کرده و منجر به توسعه ارتباطات بین مردم روسیه و ایران و تحکیم روابط دوجانبه شود.

آندری وادوف سرکنسول روسیه در رشت هم در این مراسم، این رویداد را نقطه‌ی عطفی در گسترش روابط بین دانشگاه‌های ایران و روسیه برشمرد و گفت: استان‌های حاشیه دریای خزر همواره در طول تاریخ روابط تنگانگی با هم داشته‌اند و دانشگاه گیلان به عنوان یکی از دانشگاه‌های پیشرو در ایران همواره روابط بسیار فعالی با دانشگاه‌های روسیه داشته و از تبادل دانشجو حمایت کرده است.
وی در ادامه افزود: بنیاد روسکی‌میر سابقه درخشانی در حمایت از گسترش زبان روسی در کشورهای جهان داشته و تلاش این بنیاد مساعدت همه‌جانبه در گسترش همکاری‌های علمی، روابط اقتصادی و تجاری و فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی و تعمیق روابط دو کشور است.

 

شایان ذکر است بنیاد روسکی‌میر طبق مصوبه ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور فدراسیون روسیه در تاریخ ۲۱ ژوئن ۲۰۰۷ ایجاد شده است. از اهداف این بنیاد می‌توان به حمایت از سازمان‌های اجتماعی و غیر تجاری، انجمن‌های تخصصی و حرفه‌ای، مؤسسات علمی و آموزشی با فعالیت‌هایی در زمینه‌ی تحقیق و توسعه روش‌ها و برنامه‌های آموزشی زبان و ادبیات روسی، مطالعه تاریخ و روسیه معاصر، حمایت از سازمان‌ها و انجمن‌های ملی و بین‌المللی اساتید زبان و ادبیات روسی و همکاری برای تبادل تخصصی، علمی و آموزشی، اشاره کرد.

ر. ا ۵۲/ م. ع ۶۰

 Source link

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.