چهارشنبه, ۲۸ اردیبهشت , ۱۴۰۱
Wednesday, 18 May , 2022
«تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها»
جستجو
ارتقای ۵۲ پله‌ای رتبه دانشگاه محقق‌ اردبیلی در رتبه‌بندی مدیریت سبز دانشگاه‌های جهان در سال ۲۰۲۱ / کسب جایگاه سوم کشوری برای دومین سال پیاپی
4

 رئیس دانشگاه محقق‌ اردبیلی گفت: این دانشگاه در رتبه بندی Green Metric دانشگاه های جهان در سال ۲۰۲۱، رتبه ۳ ایران و ۱۵۵ جهان را کسب کرد. به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه محقق‌اردبیلی، دکتر عزیز حبیبی با اعلام این خبر افزود: بر اساس رتبه بندی اعلام شده توسط Green Metric، […]

پ
پ


 رئیس دانشگاه محقق‌ اردبیلی گفت: این دانشگاه در رتبه بندی Green Metric دانشگاه های جهان در سال ۲۰۲۱، رتبه ۳ ایران و ۱۵۵ جهان را کسب کرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه محقق‌اردبیلی، دکتر عزیز حبیبی با اعلام این خبر افزود: بر اساس رتبه بندی اعلام شده توسط Green Metric، دانشگاه محقق اردبیلی در این رده بندی مورد ارزیابی قرار گرفته و توانست رتبه ۱۵۵ جهان را کسب کند و نسبت به سال گذشته ۵۲ پله ارتقا یابد.

وی افزود: در این نظام رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان هر ساله در ماه دسامبر بر اساس شش شاخص مختلف شامل زیرساخت‌های موجود در راستای ایجاد محیط‌زیست مناسب، توجه به مصرف بهینه انرژی و تغییرات آب و هوا، میزان بازیافت پسماندها، میزان مصرف و بازیافت آب، به کارگیری سیستم‌های حمل و نقل بدون آلاینده و نیز آموزش و پژوهش در حوزه صیانت از محیط زیست به عنوان شاخص‌های اصلی، مورد ارزیابی قرار می گیرند.

حبیبی تصریح کرد: دانشگاه محقق‌اردبیلی در خصوص کسب امتیاز Green Metric نسبت به سال گذشته ۱۲.۳ درصد پیشرفت کرده است که موید پیشرفت در تمامی شاخص‌ها می باشد که در این خصوص فاصله امتیازی با دانشگاه دوم کشور از ۸۲۵ به ۱۷۵ کاهش یافته است.

رئیس دانشگاه محقق‌اردبیلی خاطرنشان کرد: از جمله مهمترین اقدامات انجام گرفته دانشگاه در این حوزه می توان به تخصیص حدود ۲۰ میلیارد ریال بودجه برای توسعه فضای سبز و محوطه سازی، کاشت درختان مقاوم در برابر کم آبی، نصب کنتور در هر واحد برای پایش میزان مصرف آب و برق، نصب درب گردان و درب اتوماتیک برای محدود کردن اتلاف انرژی در بخش‌های مختلف، نصب تایمر و سنسورهای حرکت سیستم‌های روشنایی، تحلیل میزان تولید پسماند در هر واحد، شناسایی پسماند‌های خطرناک و جداسازی آنها، تفکیک انواع زباله‌ها، جایگزینی ظروف یکبار مصرف با ظروف گیاهی و کاغذی، نصب شیشه‌های دو جداره، عایق‌کاری لوله‌های آب گرم، استاندارد سازی موتورخانه و کسب برچسب انرژی و نیز هوشمندسازی موتورخانه‌ها و سیستم های گرمایش اشاره کرد.

وی گفت: برگزاری چندین کنفرانس در حوزه مدیریت سبز، سوق دادن پایان‌نامه‌ها و پژوهش‌ها به سمت موضوعات مرتبط با مدیریت سبز مانند حفظ محیط زیست و انرژی های تجدید پذیر، کاهش میزان مصرف کاغذ از طریق منع چاپ هاردکپی پایان‌نامه‌ها و استفاده از نسخه‌های الکترونیکی به جای آن و نیز تشکیل انجمن علمی سبز و حمایت از فعالیت‌های دانشجویی در این زمینه از دیگر اقدامات انجام گرفته در این راستا است.

حبیبی تاکید کرد: رتبه کسب شده و پیشرفت پلکانی در رتبه‌بندی Green Metric گواه مسیر صحیحی است که دانشگاه محقق‌اردبیلی در راستای مدیریت سبز و حفظ محیط زیست در پیش گرفته است و امید می‌رود با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته و تلاش جمعی خانواده بزرگ دانشگاه محقق اردبیلی، با سرعت بیشتری در این مسیر حرکت کنیم.

شایان ذکر است دانشگاه محقق اردبیلی در این رتبه‌بندی از دانشگاه‌های تهران، اراک، بوعلی سینای همدان، شیراز، امیرکبیر، صنعتی‌شریف، یزد و تبریز رتبه بهتری داشته است.

ر.افسریSource link

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.