پنج شنبه, ۲۹ اردیبهشت , ۱۴۰۱
Thursday, 19 May , 2022
«تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها»
جستجو
اساتید دانشگاه‌ها، همکاری‌های علمی بین‌المللی خود را افزایش دهند
1

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر ضرورت توجه به دیپلماسی علمی در آموزش عالی گفت: هر هیات علمی باید با یک دانشمند خارجی مشارکت علمی داشته باشد؛ چرا که اعتقاد داریم علم عنکبوت‌وار اثربخشی ندارد. یکی از ویژگی‌های علم این است که در آن مالکیت مطرح نیست و ارزش علم به انتشار آن […]

پ
پ


وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر ضرورت توجه به دیپلماسی علمی در آموزش عالی گفت: هر هیات علمی باید با یک دانشمند خارجی مشارکت علمی داشته باشد؛ چرا که اعتقاد داریم علم عنکبوت‌وار اثربخشی ندارد. یکی از ویژگی‌های علم این است که در آن مالکیت مطرح نیست و ارزش علم به انتشار آن است.

‌‌‌به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمدعلی زلفی‌گل در مراسم تکریم رئیس سابق و معارفه سرپرست دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی که عصر امروز چهارشنبه ۱۲ آبان ماه برگزار شد، گفت: اختلاف بیش از ۲۰ هزار سند علمی با ترکیه نشان می دهد که تلاش‌های جامعه علمی واقعاً موثر بوده است.

وی افزود: ما در عرصه دیپلماسی، خوب عمل کردیم، اگرچه کافی نیست و باید هدفمان این باشد که هر هیات علمی با یک دانشمند خارجی مشارکت علمی داشته باشد؛ چرا که اعتقاد داریم علم عنکبوت وار اثربخشی ندارد. یکی از ویژگی های علم این است که در آن مالکیت مطرح نیست و ارزش علم به انتشار آآناست.

دکتر زلفی‌گل ادامه داد: معنای ۲۰ میلیون تحصیل‌کرده دانشگاهی این است که جامعه ایرانی با چند دهه قبل فرق کرده و تبدیل به جامعه فرهیخته و فرهنگ مدار دین باور و هویت مدار شده است. این دستاورد بزرگ می طلبد که ما قدردان جامعه دانشگاهی کشور باشیم اعم از اعضای هیات علمی و یاوران علمی.

وزیر علوم اظهار داشت: باعث افتخار است که امروز چندین شرکت علمی کشور ما توانسته‌اند واکسن کرونا تولید کنند و امروزه تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان ما قابل ملاحظه است؛ اگر چه کافی نیست، اما همه اینها دستاوردهای جامعه دانشگاهی است. جامعه دانشگاهی ما عامل اصلی موفقیت‌های کشور بوده است، اگر در عرصه نظامی و امنیتی و پزشکی و رفاه اجتماعی توفیقاتی داشتیم، نتیجه حضور موثر دانش آموختگان دانشگاه‌ها در عرصه‌های مختلف بوده است.

دکتر زلفی گل یکی از برنامه‌های جدید وزارت علوم را نمایه کردن مجلات علمی به زبان فارسی عنوان کرد و گفت: مجلات علمی در پایگاه های استناد علمی به ۳۲ زبان نمایه می شود و برای نمایه شدن مجلات فارسی یک شاخص هایی لازم دارد و حتماً لازم نیست متن برون داد ما انگلیسی باشد. ما در انجمن شیمی ایران بعد از دو سال مجله پژوهش های شیمی را به زبان فارسی نمایه کردیم. یکی دیگر از کارهایی که در دیپلماسی علمی می توانیم داشته باشیم، تلاش کنیم مجلاتمان بین المللی شود.

وزیر علوم با بیان اینکه برنامه‌ریزی کردیم که سالی ۵ درصد از مجلات ما نمایه شود، گفت: وقتی از کشورهای دیگر تقاضای پسادکتری دارند یعنی آن دانشگاه مرجعیت علمی پیدا کرده است. خوشبختانه بحث مرجعیت علمی در دانشگاه‌های ما جدی گرفته شده است که البته کافی نیست و بهتر است حداقل هر عضو هیات علمی با یک محقق خارج از کشور ارتباط علمی و رفت و آمد علمی داشته باشند.

وی افزود: این انتقادی که به جامعه دانشگاهی وارد می‌ششد که نگاهش به مقاله است، ضمن اینکه این حرف را رد می‌کنیم ولی این انتقاد را قبول داریم و باید سیستمی ایجاد کنیم که بخش قابل توجهی از پتانسیل دانشجویان تحصیلات تکمیلی و محققان را در راستای نیازهای جامعه هدایت کند.

دکتر زلفی‌گل خاطرنشان کرد: ما اگر می خواهیم اشتغال دانشجویان و جوانان را حل کنیم نیاز به ساز و کار خاصی داریم و باید به نوآوری و فناوری توجه ویژه داشته باشیم. می خواهیم به مسولان بگوییم که اگر باور دارید که معضل عمده امروز کشور ما اشتغال است و باور دارید که نخبگان ما بخاطر اینکه شغل ندارند مهاجرت می کنند و با بستر مناسب می‌خواهید جلوی مهاجرت را بگیرید، باید در زمینه فناوری و نوآوری سرمایه گذاری کنید اگر این را باور دارید جایش دانشگاه و پارک های علم و فناوری است.

در پایان این مراسم، حکم انتصاب دکتر حسن کریمی مزرعه‌شاهی، سرپرست دانشگاه خواجه نصیر‌الدین طوسی به وی اعطا و با اهدای لوح سپاس از خدمات دکتر فرهاد یکه یزدان دوست، رئیس سابق این دانشگاه تجلیل شد.Source link

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.