دوشنبه, ۱۳ تیر , ۱۴۰۱
Monday, 4 July , 2022
«تولید، دانش بنیان، اشتغال زایی»
جستجو
انتخاب عضو هیـأت علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان به عنوان دانشمند برتر در همکاری با جامعه و صنعت
1

در آئین تقدیر از دانشمندان برتر در همکاری با جامعه و صنعت که روز شنبه ۱۴ اسفند ماه ۱۴۰۰ در سالن شهدای جهاد علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار گردید، دکتر صمد بنیسی از دانشگاه شهید باهنر کرمان به عنوان دانشمند برتر در همکاری با جامعه و صنعت انتخاب شد. به گزارش اداره کل […]

پ
پ


در آئین تقدیر از دانشمندان برتر در همکاری با جامعه و صنعت که روز شنبه ۱۴ اسفند ماه ۱۴۰۰ در سالن شهدای جهاد علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار گردید، دکتر صمد بنیسی از دانشگاه شهید باهنر کرمان به عنوان دانشمند برتر در همکاری با جامعه و صنعت انتخاب شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، به نقل از دانشگاه شهید باهنر کرمان، در این مراسم دکتر پیمان صالحی معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: همواره در جشنواره‌های برگزار شده در کشور افرادی که در زمینه تولید علم و تجاری‌سازی فعال بوده‌اند مورد تقدیر قرار گرفته‌اند و کمتر به دانشمندانی که در حوزه همکاری دانشگاه با جامعه و صنعت فعال بوده‌اند توجه شده است.

عکس

 

وی افزود: کسانی که در حوزه تولید علم و فناوری فعالیت دارند بحث فناوری را در سطوح TRL پایین‌تر دارند، کسانی که در تجاری‌سازی فعالیت دارند محصولات را به بازار می‌رسانند و همچنین کسانی که در این بین در سطوح فناوری فعالیت دارند افرادی هستند که قراردادهای ارتباط با جامعه و صنعت را با آنها داریم. بسیاری از این قراردادها در حوزه حل مسأله، طرح‌های مشاوره و مسئله، موضوعات ایجاد فناوری و برخی نیز خدمات تخصصی و فوق تخصصی است که به بهره‌برداران می‌دهیم که در این حوزه باید توجه بیشتری مبذول کنیم.

وی با بیان اینکه در سال ۱۳۹۹ بیش از ۳هزار میلیارد تومان قرارداد ارتباط با صنعت و دانشگاه داشته‌ایم افزود: این میزان با توجه به زیرساخت‌ها و ظرفیت‌های دانشگاه‌های کشورمان بسیار کم است. در سال ۱۳۹۹، حدود ۵ هزار عضو هیأت علمی دانشگاه‌ها و موسسات وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، قرارداد ارتباط با جامعه و صنعت داشته‌اند که این میزان تا حد مطلوب فاصله بسیار زیادی دارد. لذا اگر از زیرساخت ها بهره‌مند شویم و نیروی عظیم انسانی را به حرکت درآوریم قطعاً اثربخشی در حل مسائل کشور بیشتر خواهد بود.

وی با بیان اینکه در قراردادهای ارتباط با صنعت به دنبال اثربخشی هستیم، عنوان کرد: نظام حل مسأله باید به یک نظام سیستماتیک تبدیل شود. در چند سال اخیر در اکوسیستم فناوری سعی شده که زیست بومی فراهم شود که به سؤالات مطرح شده از طریق زیست‌بوم دانش‌بنیان به آن پاسخ داده شود. ارتباط با ما با دانشگاه‌ها از طریق دفاتر ارتباط با جامعه و صنعت و همچنین معاونت‌های پژوهش و فناوری است و باید هسته‌هایی در دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی شکل گیرد که نقش شرکت‌های دانش‌بنیان در فناوری را هسته‌ها و قطب‌های ما در وزارت علوم ایفا کنند. قطب‌های علمی وظایف خود را دارند و بیشتر به تولید علم توجه می‌کنند تا حل مسئله؛ در این راستا باید با یک دگردیسی، هسته‌های پژوهشی در حوزه‌های تخصصی در دانشگاه‌ها شکل گیرد.

معاون پژوهشی وزارت علوم گفت: در حوزه علم و فناوی سازمان‌های مختلفی در سطح کشور داریم که در سطح خود مسئولیت‌های خاصی دارند مانند وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، اما ایجاد هماهنگی و قانون گذاری در سطح کلان را نباید از یاد ببریم تا همه این بازیگران در یک نظام هماهنگ فعالیت کنند. باید علاوه بر مجلس شورای اسلامی، بیش از پیش از ظرفیت شورای عالی انقلاب فرهنگی در جهت مأموریت‌های خود بهره‌مند شویم. وظیفه ما این است که در حل مسائل کشور، نیازهای قانونی خود را از طریق این شورا تأمین کنیم.

دکتر صالحی با بیان اینکه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری نیز ظرفیت خوبی جهت سیاست‌گذاری در حوزه‌های اجرایی قوانین دارد، بیان کرد: در برنامه‌های خود قصد داریم به اثربخشی حوزه آموزش عالی کشور در حل مسائل، ارتقای سطح زندگی مردم، ایجاد ثروت و حل معضلات اجتماعی برسیم. سال ۱۴۰۰ حوزه پژوهشی از لحاظ مالی وضعیت خوبی نداشت اما امیدواریم سال آینده با حمایت‌ها و پیگیری‌های صورت گرفته برای پژوهش کشور سال بهتری باشد.

معاون پژوهشی وزارت علوم در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه ظرفیت فوق العاده‌ای در حوزه تحصیلات تکمیلی داریم، گفت: تعداد بسیار زیادی دانشجو در دوره‌های کارشناسی ارشد، دکترا و پسادکترا داریم که بهره‌مندی از این ظرفیت و هدفمند کردن پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها امری ضروری است.

دکتر صالحی با اشاره به اینکه باید از ظرفیت دانشجویان کارشناسی ارشد، دکتری و پسادکتری به نحو احسن بهره‌مند شویم افزود: در این راستا آیین‌نامه‌ای تهیه شده که قراردادهای ارتباط با جامعه و صنعت و بین دستگاهی را برای پروژه‌ها و پایان نامه‌ها و رساله‌های کارشناسی ارشد و دکترا تسهیل کنیم. به عبارتی ارتباط سازمان‌های بیرونی با وزارت علوم برای حل مسأله‌هایشان را از طریق پایان‌نامه‌ها تسهیل کرده ایم. باید به مسیرمان در بخش تحقیقات بنیادی سرعت بخشیده و جایگاه خود را هر ساله بهبود ببخشیم.

دکتر صالحی در پایان سخنان خود اظهار داشت: برگزاری این جلسه پیامی است از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری که همان گونه که تولید علم و تجاری‌سازی جایگاه رفیعی در اکوسیستم‌های علمی دارد، پیشتازان و دانشمندان برتر ما در ارتباط با جامعه و صنعت نیز جایگاه ویژه‌ای دارند و امیدواریم بتوانیم تعداد این افراد را هر ساله در جهت ارتقای اثربخشی و حل معضلات کشور افزایش دهیم.

عکس

دکتر محمدسعید سیف مدیرکل دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز در این آیین، درخصوص ضرورت و روش‌های همکاری با جامعه و صنعت اظهار داشت: در چند سال اخیر بحث فناوری و نوآوری در کشور به صورت جدی پیگیری می شود. همچنین فعالیت‌های در ارتباط با جامعه و صنعت نیز باید در دانشگاه ها به رسمیت شناخته شود و اگر این امر محقق نشود دانشگاه از رسالت خود که همانا تربیت نیروی انسانی متخصص، پاسخگویی به نیازهای کشور و اثربخشی است برنخواهد آمد.

وی با بیان اینکه تقدیر از دانشمندان برتر در همکاری با جامعه و صنعت از سال گذشته آغاز شده است، تصریح کرد: در سال قبل از ۱۵ نفر از دانشمندان برتر در همکاری با جامعه و صنعت تقدیر به عمل آمد. در سال جاری دانشگاه‌ها بر اساس ارزیابی و سوابق اعضای هیئت علمی خود ۱۳۴ نفر را به دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم معرفی کردند که از این تعداد ۹ نفر در رشته‌های مختلف علمی به عنوان دانشمندان برتر در همکاری با جامعه و صنعت امروز مورد تقدیر قرار می‌گیرند.

مدیر کل دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم خاطرنشان کرد: ۲۸ هزار عضو هیأت علمی در سطح دانشگاه‌های دولتی مشغول فعالیت هستند که از این تعداد ۵هزار نفر در همکاری های تقاضامحور درگیر هستند و امیدواریم با الگو قرار دادن اعضای هیأت علمی برتر و استفاده از تجارب آنها بتوانیم شاهد اثربخشی بیشتر دانشگاه ها در حل مسائل کشور باشیم.

عکس

گفتنی است در پایان این آیین از دکتر صمد بنیسی عضو هیأت علمی دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه شهید باهنر کرمان در حوزه تخصصی فرآوری مواد معدنی و ۸ عضو هیأت علمی دیگر (دکتر حسین بلندی دانشیار حوزه تخصصی برق دانشگاه علم و صنعت ایران-دکتر محسن دانش مسگران عضو هیأت علمی حوزه تخصصی کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد-دکتر حمیدرضا ربیعی عضو هیأت علمی حوزه تخصصی هوش مصنوعی و علوم داده دانشگاه صنعتی شریف-دکتر محمدرحیم رهنما عضو هیأت علمی حوزه تخصصی برنامه ریزی دانشگاه فردوسی مشهد-دکتر سیدحمیدرضا صادقی عضو هیأت علمی حوزه تخصصی منابع طبیعی دانشگاه تربیت مدرس-دکتر سیدعلیرضا طباطبایی نژاد عضو هیأت علمی حوزه تخصصی مهندسی نفت دانشگاه صنعتی سهند-دکتر مرتضی منتظری قهجاورستانی عضو هیأت علمی حوزه تخصصی مکانیک دانشگاه علم و صنعت ایران-دکتر محسن میوه چی دانشیار حوزه تخصصی برق دانشگاه اصفهان) نیز به عنوان دانشمندان برتر در همکاری با جامعه و صنعت تجلیل شدند.

 

 

 Source link

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.