چهارشنبه, ۲۸ اردیبهشت , ۱۴۰۱
Wednesday, 18 May , 2022
«تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها»
جستجو
ایجاد معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم گامی برای تقویت ارتباط دانشگاه و صنعت
3

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: ایجاد معاونت فناوری و نوآوری در وزارت علوم گام مهمی برای تقویت ارتباط و همکاری دانشگاه با صنعت و جامعه است. به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر مرتضی فرخی، در دیدار با محمدمهدی اعلایی استاندار قزوین، یکی از مشکلات کشور را […]

پ
پ


معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: ایجاد معاونت فناوری و نوآوری در وزارت علوم گام مهمی برای تقویت ارتباط و همکاری دانشگاه با صنعت و جامعه است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر مرتضی فرخی، در دیدار با محمدمهدی اعلایی استاندار قزوین، یکی از مشکلات کشور را عدم ارتباط مطلوب صنعت با دانشگاه ذکر کرد و گفت: بالتبع این مشکل موجب کاهش درآمدی دانش‌بنیان در کشور نیز شده است و این نقیصه فقط با ایجاد اعتماد متقابل بالاخص توسط دانشگاهیان با جامعه مرتفع خواهد شد.

دکتر فرخی ادامه داد: اقتصاد باید دانش‌بنیان و پویاتر باشد و تولید ثروت کند و دانشگاه نیز باید کاربردی باشد و محصولات آن گره‌ای از مشکلات جامعه باز کند.

وی بیان داشت: با توجه به اهمیت بحث ارتباط صنعت و دانشگاه باید ساز و کاری تعریف شود که وقتی تولیدات و صنایع مختلف و متنوع را با هم مقایسه می‌‌شود، یکی از شاخص‌های اصلی را نحوه استفاده صنایع از علم و میزان ارتباط آنها با دانشگاه قرار دهیم.

معاون وزیر علوم اظهار داشت: در همین راستا و در اولین اقدام، ایجاد معاونت فناوری و نوآوری در وزارت علوم، برای تقویت ارتباط و همکاری با صنعت در رأس کار قرار گرفت و به دانشگاه‌ها مأموریت داده شد تا در بحث مسائل اجتماعی و دغدغه‌های هر استان یک اتاق فکر با حضور نخبگان و فرهیختگان دانشگاهی و مسئولان استان ایجاد کنند و حداقل یکی از مشکلات مهم استان و منطقه را به صورت علمی و ریشه‌ای برطرف کنند و پژوهش‌های علمی در قفسه کتابخانه ها نماند.

دکتر فرخی با تاکید بر اینکه اساتید باید برای حل مشکلات جامعه و صنعت ایده و طرح‌های پژوهشی کاربردی ارائه کنند گفت: با توجه به اینکه در بررسی‌های علمی و پژوهشی پراکنده کاری و تکرار زیادی وجود دارد سامانه‌ای ایجاد شده که هر حوزه و سازمان و حتی شخص حقیقی و حقوقی چه در صنعت و چه در جامعه نیاز واقعی خود را در این سامانه بارگذاری کنند و این نیاز پس از بررسی در کمیته علمی و دانشگاهی همان منطقه به عنوان مأموریت ارسال خواهد شد تا برای رفع آن اقدام کنند که حتماً مورد حمایت مالی و معنوی وزارت علوم قرار خواهد گرفت.

معاون حقوقی وزیر علوم در ادامه با اشاره به رویکرد جدید وزارت علوم اظهار داشت: پارک‌های علم و فناوری و حوزه‌های مهارتی مورد توجه ویژه قرار خواهند گرفت و ایجاد رشته‌های کاربردی و اشتغال زایی آنها مورد حمایت خواهد بود.

دکتر فرخی با بیان اینکه در استان قزوین وجود یکی از بهترین دانشگاه‌های وزارت علوم یک نعمت است گفت: متأسفانه دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) با برنامه‌های پیش بینی شده و ایده آل خود فاصله دارد که امیدواریم با کمک بدنه انقلابی و حمایت‌های مسئولان استان در ریل اصلی خود که همان بین المللی شدن بود قرار گیرد و به جایگاه مطلوب خود برسد.Source link

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.