دوشنبه, ۱۳ تیر , ۱۴۰۱
Monday, 4 July , 2022
«تولید، دانش بنیان، اشتغال زایی»
جستجو
ایجاد نواحی نوآوری در شهرها گامی برای ظهور فناوری در زندگی عادی مردم / تسهیل در تأسیس پهنه‌های فناوری
2

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در بازدید از ناحیه نوآوری شریف اعلام کرد: ایجاد نواحی نوآوری در شهرها گامی برای ظهور فناوری در زندگی عادی مردم است. به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمدعلی زلفی‌گل در بازدید از شرکت‌های دانش‌پایه و دانش‌بنیان ناحیه نوآوری دانشگاه صنعتی شریف گفت: در دیدار با شهردار […]

پ
پ


وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در بازدید از ناحیه نوآوری شریف اعلام کرد: ایجاد نواحی نوآوری در شهرها گامی برای ظهور فناوری در زندگی عادی مردم است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمدعلی زلفی‌گل در بازدید از شرکت‌های دانش‌پایه و دانش‌بنیان ناحیه نوآوری دانشگاه صنعتی شریف گفت: در دیدار با شهردار تهران، وی یکی از برنامه‌های خود را طراحی هویت شهر تهران بر اساس فناوری و نوآوری اعلام کرد و اقدام دانشگاه صنعتی شریف در ایجاد ناحیه نوآوری در مجاورت این دانشگاه و در بطن زندگی شهری به معنای این است که نگاه جدیدی به شهرسازی و مدیریت شهری شکل گرفته است که فناوری را بخشی از بدنه کلان شهر تهران می داند.

دکتر زلفی‌گل خاطرنشان کرد: وزارت علوم آمادگی دارد به دانشگاه‌های متقاضی، مجوز ناحیه نوآوری صادر کند.

وی افزود: با از سرگیری آموزش حضوری، چشمه زاینده ایده و تفکر در دانشگاه‌ها مجدداً شکل گرفت و زمینه فعال‌تر شدن شتاب‌دهنده‌های ناحیه نوآوری شریف فراهم شد تا زمینه ایجاد و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان فراهم شود و این شرکت‌ها با استقرار در این ناحیه به محیط زندگی عادی مردم نزدیک شوند و به مرور فناوری در زندگی روزمره مردم بروز و ظهور بیشتری پیدا کند.

دکتر سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رییس جمهور نیز در این بازدید، ناحیه نوآوری شریف را یک مدل جدید از توسعه شهری دانست که نشان می دهد چه اتفاقاتی باید بیفتد تا دانشگاه سر منشا تغییرات در جامعه باشد.

وی افزود: بیش از ۶۰۰ شرکت دانش‌بنیان در ناحیه نوآوری شریف فعالیت دارند و صدها دانشجو و استاد از دانشگاه‌های مختلف در آن مشغول فعالیت هستند که با مشارکت بخش خصوصی ایجاد شده است.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور تأکید کرد با حمایت وزارت علوم امکان ایجاد نوآوری در مجاورت سایر دانشگاه‌های کشور وجود دارد.

تسهیل در تأسیس پهنه‌های فناوری از اهداف معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم

معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم نیز در حاشیه بازدید از ناحیه نوآوری شریف گفت: در سال ۱۳۹۸ توسط شورای عالی عتف بحث تاسیس پهنه‌های فناوری مطرح شد و قبل از آن مجوز تأسیس ۵ عرصه فناوری در استان‌های بوشهر؛ خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، اصفهان و یزد صادر شده بود اما بعداً شورای عالی عتف تصویب کرد هر استان که ۵ ناحیه نوآوری و فناوری داشته باشد بتواند مجوز پهنه نوآوری را دریافت کند.

دکتر خیرالدین افزود: بر اساس این مصوبه، درخواست تأسیس پهنه‌های نوآوری و فناوری در کلان شهرها پس از تصویب شورای عالی عتف باید در کمیسون ماده ۵ و شورای عالی معماری و شهرسازی هم مورد موافقت قرار می‌گرفت اما امسال که با نام سال تولید دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین نامگذاری شده است بنا بر تسهیل این فرآیند شده و مقرر شد استان‌ها و شهرستان‌های متقاضی ابتدا در خواست‌های خود را به کمیسیون ماده ۵ ارائه کنند که زیر نظر استانداران است.

وی گفت: معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم نیز الزامات تأسیس پهنه‌های فناوری و نوآوری را به کمیسیون‌های ماده ۵ در استان‌ها ارائه می‌کند و پس ار بررسی و تطبیق درخواست‌ها با شرایط اعلام شده، تأیید کمیسیون ماده ۵ به عنوان مجوز نهایی تلقی شود.

معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم گفت: هدف کلی وزارت علوم از تأسیس پهنه‌های فناوری این است که فناوری را وارد فضای شهری شده و به زندگی مردم نزدیک تر شود.Source link

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.