شنبه, ۱۱ تیر , ۱۴۰۱
Saturday, 2 July , 2022
«تولید، دانش بنیان، اشتغال زایی»
جستجو
باید تلاش کنیم درآمد اختصاصی دانشگاه‌ها از محل تحقیقات کاربردی افزایش یابد
1

معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: باید تحقیقات دانشگاه‌ها به سمت کاربردی شدن پیش رود و تولید ثروت کند تا دانشگاه‌ها بتوانند با کسب درآمد و ایجاد توسعه، استقلال پیدا کنند. وی راه برون‌رفت دانشگاه‌ها از وابستگی به بودجه‌های عمومی کشور را ایجاد منابع درآمدی پایدار و در نتیجه […]

پ
پ


معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: باید تحقیقات دانشگاه‌ها به سمت کاربردی شدن پیش رود و تولید ثروت کند تا دانشگاه‌ها بتوانند با کسب درآمد و ایجاد توسعه، استقلال پیدا کنند. وی راه برون‌رفت دانشگاه‌ها از وابستگی به بودجه‌های عمومی کشور را ایجاد منابع درآمدی پایدار و در نتیجه تحقق استقلال دانشگاه‌ها عنوان کرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه صنعتی شاهرود، دکتر علی خطیبی در آیین معارفه سرپرست دانشگاه شاهرود با اشاره به اینکه دانشگاه صنعتی شاهرود منابع درآمد اختصاصی بسیار خوبی دارد اما باید توسعه پیدا کند، ابراز داشت: بسیاری از دانشگاه های بزرگ دنیا از بودجه عمومی برای پیشبرد اهداف خود استفاده نمی کنند، کسب درآمد آنها از محل فروش حاصل از تحقیقات و پژوهش ها است و از این راه ثروت آفرینی می کنند.

وی با بیان اینکه در دانشگاه‌های پیشرفته با این مدل پیشرفت، از هر ۵۰۰ مقاله یکی تبدیل به نوآوری، کسب و کار جدید و اشتغال آفرینی می شود، ادامه داد: در دانشگاه های ایران با این شاخص فاصله زیادی داریم و این امر یک زنگ خطر بزرگ است و باید بهبود این شرایط سرلوحه مدیریت علمی دانشگاه‌ها قرار گیرد.

دکتر خطیبی با بیان اینکه برای تحقیقات هیچ مرزی وجود ندارد، تصریح کرد: دانشگاه صنعتی شاهرود می تواند در سطح دنیا درخشان تر ظاهر شود به شرط آنکه در این مسیر قرار گیرد.

دکتر خطیبی ادامه داد: فشار فزاینده بیکاری دانش‌آموختگان دانشگاهی، بهره وری پایین بنگاه های اقتصادی و از طرف دیگر رشد سرسام آور هزینه های تولید، قبل از اینکه بحران اقتصادی باشد نشان دهنده این است که دانشگاه ها به رسالتی که داشتند خوب عمل نکردند.

معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه دانشگاهی در تراز انقلاب است که از روش های سنتی و آموزش مطلق بیرون آید، اظهار داشت: دانشگاهی که دغدغه معیشت مردم دارد و ایجاد شغل می‌کند در مسیر تحول قرار می‌گیرد و در دوره جدید؛ وزارت علوم با تاسیس معاونت نوآوری و فناوری؛ اهتمام ویژه‌ای دارد تا با همکاری و همراهی روسای دانشگاه‌ها این امر محقق شود.

دکتر خطیبی با بیان اینکه رشد دانشگاه صنعتی شاهرود در چند سال اخیر چشمگیر بوده است، تصریح کرد: سه رکن اساسی اعضای هیات علمی، یاوران علمی و دانشجویان، باید با مدیریت دانشگاه همراه باشند و اگر این هم‌افزایی وجود داشته باشد، دسترسی به اهداف بلند مدت آسان‌تر می شود.
 Source link

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.