پنج شنبه, ۱۰ آذر , ۱۴۰۱
Thursday, 1 December , 2022
«تولید، دانش بنیان، اشتغال زایی»
جستجو
بخشنامه احیای کرسی های آزاداندیشی به دانشگاه ها ابلاغ شد
15

مدیرکل دفتر سیاست گذاری فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت: با توجه به اهمیت کرسی های آزاداندیشی در مبحث گفتگو و تضارب اندیشه ها با یکدیگر، بخشنامه احیای کرسی های آزاداندیشی به دانشگاه ها ابلاغ شد و این وزارت برگزاری عملی آن را پیگری خواهد کرد. – به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه […]

پ
پ


مدیرکل دفتر سیاست گذاری فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت: با توجه به اهمیت کرسی های آزاداندیشی در مبحث گفتگو و تضارب اندیشه ها با یکدیگر، بخشنامه احیای کرسی های آزاداندیشی به دانشگاه ها ابلاغ شد و این وزارت برگزاری عملی آن را پیگری خواهد کرد.

– به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دانشگاه خبرگزاری فارس به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، محمدمهدی ذوالفقار زاده مدیرکل دفتر سیاست گذاری فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در نشست مدیران فرهنگی و اجتماعی دانشگاه های سطح یک کشور که در سالن شهید سلیمانی این وزارت به صورت” حضوری و مجازی برگزار شد، گفت: هدف گذاری ما این است که در سه ماهه پاییز سال جاری، حداقل ۳ کرسی آزاد اندیشی در هر دانشگاه برگزار شود.

وی افزود: پس از پایان فصل جاری، نسبت به اشکالات شکل کنونی کرسی های آزاد اندیشی بررسی کارشناسی صورت خواهد گرفت و با استفاده از نظرات معاونان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها برای برگزاری طولانی مدت آن تصمیم گیری خواهد شد.

ذوالفقارزاده گفتگو را یکی از ضروریات محیط دانشگاه دانست و گفت: باید اشکال محتلف گفتگوی اساتید و دانشجویان در محیط دانشگاهی وجود داشته باشد.

  وی افزود: معاونان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها باید ارتباط جدی تری با بدنه دانشجویی برقرار کنند و برای موفقیت این ارتباط به تغییرات نسلی و ذائقه های نسل جدید توجه کنند.

ذوالفقارزاده خاطرنشان کرد: نیاز است برخی از اساتید دانشگاه ها و نخبگان که در سطح کشور قدرت جریان سازی فکری دارند را دعوت کرده و به آنان جهت عرصه های گفتمانی میدان داده شود.

در ادامه این نشست، محمدعلی اسلامی، مدیرکل پشتیبانی امور فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم اظهار داشت: برای شناخت درست فضای فکری و اجتماعی دانشگاه امروز باید جریان مستمر رصد داشته باشیم و سپس برنامه ریزی کنیم.

وی با حمایت از آزاداندیشی در محیط دانشگاه ها افزود: اسناد بالادستی و فرمایشات مقام معظم رهبری، دانشگاه های ما مرجع آزاداندیشی در کشور هستند.

 اسلامی گفت: تقریباً دو دهه از تصویب و ابلاغ آیین نامه کرسی های آزاد اندیشی می گذرد، توجه به این مهم همواره در بیانات مقام معظم رهبری و اسناد بالادستی همواره جاری و ساری است، اما در راه اندازی و اجرای آن ضعف جدی داشته ایم.

مدیرکل پشتیبانی امور فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: اپیدمی ویروس کرونا” و زیست مجازی در دو سال گذشته سبب شد دانشجویان با زیست دانشجویی و فرهنگ نهاد دانشگاه فاصله داشته باشند که برای پر کردن این خلا باید برنامه ریزی کنیم.

اسلامی با استقبال از طرح نظرات مختلف و انتقادی در محیط دانشگاه افزود: ما طرفدار آن هستیم که در دانشگاه ها دیدگاه های مختلف بیان شود، اما دانشگاه در عین آنکه مرجع آزاداندیشی است مرجع ارائه روایت صحیح نیز است.

وی تداوم برنامه های فرهنگی در دانشگاه را یک اصل دانست و گفت: اگر ما در حوزه فرهنگی نگاهمان آن باشد که مسائل اقتصادی، اجتماعی و سیاسی حل شود سپس کار فرهنگی کنیم، این امر خطای استراتژیک است.

مدیرکل پشتیبانی امور فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با بیان اینکه معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها، نقش پشتیبانی و حمایتگری دارند، افزود: تلاش برای نشان دادن روایت های صحیح، پیشرفت ها و موفقیت ها و برنامه هایی که در دانشگاه اتفاق می افتد نیز امری مهم است.

اسلامی افزود: نقش معاونت فرهنگی در راهبری کلان فضای سیاسی و اجتماعی دانشگاه ها بسیار مهم است و نگاه ما آن است که اشراف حداکثری از نگاه فرهنگی در مدیریت های فرهنگی و اجتماعی داشته باشیم تا بتوانیم به فرایند تصمیم سازی کمک کنیم.

در ادامه این برنامه  مهدی عباسی مهر مدیر سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، تحلیل جامعه شناختی و سیاسی خود را از وقایع اخیر در سطح جامعه و دانشگاه ها ارائه کرد و مدیران فرهنگی حاضر در نشست نیز به روش های حضوری و ارتباط مجازی، نظرات خود را بیان کردند.

پایان پیام/
کلید واژه ها: کرسی های آزاداندیشیدانشگاهآزاداندیشیوزارت علومدانشگاه هاوزارتبرگزارآزاد اندیشیاجتماعیآزادکرسیفرهنگیسالن شهید سلیمانیبخشنامهبرگزاریخبرگزاری فارسعلوممدیرکلشهید سلیمانیروابط عمومیابلاغسیاستاحیایهدف گذاریذوالفقارصورتکارشناسیدفترخبرگزاریمحمدمهدیSource link

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.