یکشنبه, ۱۶ مرداد , ۱۴۰۱
Sunday, 7 August , 2022
«تولید، دانش بنیان، اشتغال زایی»
جستجو
برنامه های پردیس بین المللی ارس دانشگاه تهران تشریح شد | آغاز آموزش به زبان انگلیسی در شش رشته دکتری
15

رییس پردیس بین المللی ارس دانشگاه تهران در نشستی به مناسبت روز خبرنگار برنامه های حال و آینده این پردیس را تشریح کرد و از تلاش برای افزایش شمار دانشجویان خارجی خبر داد. – به گزارش سایت قطره و به نقل ازهمشهری آنلاین، دکتر زهرا امام جمعه ابتدا با اشاره به اینکه همزمان شدن روز […]

پ
پ


رییس پردیس بین المللی ارس دانشگاه تهران در نشستی به مناسبت روز خبرنگار برنامه های حال و آینده این پردیس را تشریح کرد و از تلاش برای افزایش شمار دانشجویان خارجی خبر داد.

– به گزارش سایت قطره و به نقل ازهمشهری آنلاین، دکتر زهرا امام جمعه ابتدا با اشاره به اینکه همزمان شدن روز خبرنگار با تاسوعا و عاشورا باعث شد یک هفته زودتر میزبان خبرنگاران و نمایندگان رسانه های گروهی باشد گفت: در دوران همه گیری کرونا دانشگاه تهران به سمت آموزش مجازی رفت و به ما امکان داد از کشورهای مختلف بیشتر دانشجو بپذیریم، از جمله امارات، عمان، گرجستان یا حتی آلمان.

هر چند در پردیس ارس محدودیت آموزش به زبان فارسی داشتیم که خوشبختانه پس از رایزنی با کمیسیون آموزش مجلس و وزارت علوم مجوز آموزش به زبان انگلیسی را گرفتیم و قرار شد علاوه بر زبان فارسی، استادان ما با زبان انگلیسی هم تدریس کنند.

وی افزود: دوره های انگلیسی زبان باعث می شود هم استادان تدریس کردن به زبان انگلیسی را تمرین کنند هم دانشجویانی که خیلی تمایل ندارند زبان فارسی را یاد بگیرند بتوانیم جذب کنیم.

الان جذب دانشجوی خارجی به این شکل است که در دوره های حضوری یا آنلاین باید شش ماه زبان فارسی را یاد بگیرد و پس از پشت سر گذاشتن آزمون بسندگی زبان فارسی وارد کلاس شود.

هر چند برخی دانشجویان با وجود گذراندن این دوره شش ماهه آنقدر فارسی یاد نمی گیرند که بتوانند از کلاس ها استفاده کنند.

از این رو، برخی ترجیح می دهند جای حضور در ایران در کشوری چون ترکیه درس بخوانند که زبان آموزشی اش انگلیسی است.

رییس پردیس ارس دانشگاه تهران گفت: ما این استدلال ها را در کمیسیون آموزش مجلس داشتیم و از آنها خواستیم دست کم به ما که پردیس بین المللی هستیم و در مناطق آزاد فعالیت می کنیم، مجوز پذیرش و آموزش به زبان انگلیسی بدهند.

این مجوز را گرفتیم و از امسال به هر دو زبان فارسی و انگلیسی آموزش خواهیم داشت.

با شش رشته و گرایش کار را شروع می کنیم؛ شش گرایش مدیریت، رشته حقوق و رشته محیط زیست در مقطع دکتری دانشجویان می توانند هم به زبان انگلیسی آموزش ببینند هم به زبان فارسی.

یعنی دانشجوی ایرانی هم می تواند اگر خواست سر کلاس تدریس به زبان انگلیسی بنشیند.

وی ابزار امیدواری کرد پردیس ارس بتواند با این روش شمار دانشجویان خارجی را افزایش دهد.

به ویژه اینکه پردیس در منطقه آزاد جلفا واقع شده و توان و ظرفیت جذب دانشجوی خارجی در آن به دلیل مرزی بودن بالاست.

مسئولان منطقه آزاد هم علاقه دارند شمار دانشجویان خارجی افزایش یابد.

البته بیشتر دانشجویان خارجی پردیس ارس دانشگاه تهران از عراق و افغانستان هستند اما مسئولان پردیس با افزودن زبان های ترکی استانبولی، ترکی آذربایجانی و روسی (ویژه دانشجویان گرجستانی) در سایت دانشگاه زمینه را برای جذب دانشجو از کشورهای شمال غرب ایران فراهم کرده اند.

دکتر امام جمعه اولین و بزرگ ترین مانع جذب دانشجویان خارجی را زبان دانست و افزود: مانع دوم شهریه به نسبت زیاد دانشگاه تهران در مقایسه با دانشگاه های کشورهای پیرامون ایران است.

شهریه دانشگاه های ترکیه یک سوم یا یک چهارم دانشگاه تهران است.

داشتن مشکل سیاسی با برخی کشورها از جمله جمهوری آذربایجان هم از دیگر دلایلی است که جلوی ورود دانشجو از این کشور را می گیرد.

گرچه آغاز جنگ اوکراین در منطقه باعث شد دانشجویان گرجستان به درس خواندن در ایران روی خوش نشان دهند.

ضمن اینکه زندگی در ایران برای خارجی ها ارزان تر است اما شهریه ها چون به دلار و یورو است، برای آنها سنگین می آید.

رییس پردیس ارس با اشاره به اینکه دانشگاه های ترکیه برای دانشجویان افغانستانی بورس می دهند گفت: این در حالی است که ما با کلی تلاش از هیات امنا برای پردیس ارس فقط ۱۰ بورسیه توانستیم بگیریم.

گاهی مسئولان در ایران جذب دانشجوی خارجی را یک روش ارزآوری می دانند.

در حالی که این نگاه درست نیست.

دانشجویی که از خارج می آید در ایران درس بخواند، فردا می تواند یک سفیر فرهنگی در کشور خودش باشد و برخی ارتباط های خوب که ما با بعضی کشورها داریم یا داشتیم، به دلیل حضور دانش آموخته های دانشگاه تهران در آن کشورهاست.

سفیر رومانی در ایران دانش آموخته دانشگاه تهران بود.

وی در ادامه نشست خبری خود افزود: ما کوشیدیم برای استادانی که به زبان انگلیسی تدریس می کنند، امتیازهای ویژه در نظر بگیریم تا تشویق شوند به این کار؛ از جمله در پرداخت حق التدریس.

به استادی که خودش بتواند دانشجوی خارجی جذب کند هم امتیاز ویژه می دهیم.

این باعث می شود استادان تمایل پیدا کنند و کیفیت آموزش در کلاس هم مطلوب تر شود.

ما فعلا برای اینکه بتوانیم از عهده اش بربیایم با شش رشته شروع کرده ایم.

اگر بتوانیم سال آینده، شمار رشته ها را بیشتر می کنیم.

دکتر امام جمعه درباره شهریه های دانشگاه چنین توضیح داد: شهریه های داخلی و خارجی دانشگاه تهران را هیات امنا مصوب می کند.

شهریه داخلی ما امسال زیاد نمی شود.

در گذشته شهریه ریالی و ارزی تقریبا برابر بود اما در چند سال اخیر به دلیل افزایش بهای دلار و یورو، شهریه دانشجویان خارجی بسیار بیشتر شده است.

به همین دلیل به هیات امنا پیشنهاد دادیم شهریه ارزی را کاهش دهیم تا بتوانیم با کشورهای پیرامون رقابت کنیم.

در ترکیه دانشجویان خارجی ۸۰۰ دلار شهریه می دهند و شهریه دانشگاه تهران ۲۵۰۰ دلار است.

از این رو، تا هیات امنا مجوز کاهش شهریه بدهد، از آنها خواستیم به پردیس های بین المللی امکان بدهند دانشجویان ممتاز خارجی را (با شرایط ویژه) بورسیه کنند.

رییس پردیس ارس دانشگاه تهران درباره شیوه آموزشی در دوران پساکرونا هم گفت: دانشگاه و وزارت علوم به ما گفته اند آموزش تلفیقی انجام دهیم.

به این شکل که اگر دانشجویی به هر دلیل (ایرانی و خارجی) مشکل برای آمدن تمام جلسه ها دارد، می تواند درخواست کند ۵۰ درصد جلسه ها را مجازی شرکت کند.

این امکان برای داخل و خارج ایران فراهم است و در همین ترم گذشته هم دانشجویی داشتیم از قشم که به درخواست خودش کلاس ها را مجازی شرکت کرد و اجباری برای حضور در جلفا نداشت.

وی در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران درباره تعامل بیشتر با کشورهای همسایه در دولت سیزدهم گفت: به دلیل حضور دکتر سیدمحمد مرندی در سمت معاون بین الملل دانشگاه تهران و ارتباط خیلی خوب و تنگاتنگ ایشان با وزارت امور خارجه، خوشبختانه جلسه های بسیار مفید با سفیران کشورهای همسایه داشتیم.

هفته گذشته سفیر ایران در آذربایجان مهمان ما بود و به من قول داد بخشی از هزینه بورس دانشجویان آذربایجانی را از وزارت خارجه تامین کند.

در هیات رییسه دانشگاه تهران رویکرد به کشورهای همسایه بسیار بیشتر از گذشته است در حالی که در گذشته این نگاه چندان جدی گرفته نمی شد.

دکتر امام جمعه همه گیری کرونا را عامل اصلی استقبال دانشجویان از دوره های مجازی دانست و افزود: ظرفیت ما برای دوره دکتری ۱۴۴ صندلی است.

سال گذشته بیش از سه هزار متقاضی داشتیم در ۲۲ رشته و چون همه می دانستند مجازی است، داوطلب از همه جا بود.

پیش از کرونا داوطلبان ما به ۱۰۰۰ نفر هم نمی رسید.

امسال هم آمارمان خوب است هر چند به اندازه سال گذشته نیست.

اینکه چرا صرفا مجازی برگزار نمی شود، من معتقدم دانشجو جز آموزش متون درسی چیزهایی را هم باید یاد بگیرد از استاد مانند منش و شیوه کار علمی و پژوهشی که این حتما با حضور و برخورد نزدیک فراهم می شود.

به همین دلیل، ما از شیوه تلفیقی بیشتر استقبال می کنیم.

رییس پردیس ارس دانشگاه تهران درباره امکانات رفاهی و اقامتی برای دانشجویان غیر بومی هم چنین پاسخ داد: پردیس های ارس و کیش چون خودگردان هستند، امکان داشتن و دادن خوابگاه به دانشجویان ندارند.

کاری که کردیم، با هتل های مناسب موجود در جلفا قرارداد بستیم تا به دانشجویان ما از ۳۰ تا ۵۰ درصد تخفیف بدهند.

هتل ها را هم متفاوت انتخاب کردیم؛ از خیلی خوب تا خیلی معمولی تا تنوع داشته باشیم.

ضمن اینکه قیمت ها در جلفا بسیار مناسب است و قابل مقایسه با دیگر شهرها نیست.

با یک بانک هم تفاهمنامه امضا کردیم که دانشجویان بتوانند وام بگیرند.

کلید واژه ها: دانشگاه تهرانآموزشزبانزبان انگلیسیدانشگاهخبرنگارروز خبرنگارپردیسبین المللیزبان فارسیتهراندانشجویان خارجیانگلیسیرسانه های گروهیهمه گیری کروناکمیسیون آموزشکشورهای مختلفدانشجوبرنامهآموزش مجازیفارسیتشریحوزارت علومدانشجویاننمایندگانخبرنگارانامام جمعهدکترهمه گیریمحدودیتSource link

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.