دوشنبه, ۱۷ مرداد , ۱۴۰۱
Monday, 8 August , 2022
«تولید، دانش بنیان، اشتغال زایی»
جستجو
برگزاری اولین دوره آموزشی فرهنگی دانشجویان بین الملل | رییس
14

رییس دانشگاه علامه طباطبایی از برگزاری اولین دوره آموزشی فرهنگی دانشجویان بین الملل خبر داد. – خبرگزاری تسنیم”، نشست خبری اولین دوره آموزشی فرهنگی دانشجویان بین الملل با حضور عبدالله معتمدی، ریاست دانشگاه علامه طباطبایی و حجت الاسلام حسام الدین خلعتبری رییس مرکز آموزشی فرهنگی دانشجویان بین الملل در آن دانشگاه برگزار شد. معتمدی ریاست […]

پ
پ


رییس دانشگاه علامه طباطبایی از برگزاری اولین دوره آموزشی فرهنگی دانشجویان بین الملل خبر داد.

– خبرگزاری تسنیم”، نشست خبری اولین دوره آموزشی فرهنگی دانشجویان بین الملل با حضور عبدالله معتمدی، ریاست دانشگاه علامه طباطبایی و حجت الاسلام حسام الدین خلعتبری رییس مرکز آموزشی فرهنگی دانشجویان بین الملل در آن دانشگاه برگزار شد.

معتمدی ریاست دانشگاه در ابتدای این نشست با اشاره به برگزاری اردوی یک هفته ای برای دانشجویان بین الملل گفت: یکی از برنامه هایی که برای این دانشجویان در نظر گرفتیم، اردوی اندیشه مطهر و برای دانجشویان مسلمان است که از تاریخ ۲۲ تا ۲۹ مرداد برگزار می شود.

این اردو در راستای مطالبه دانشجویان بین الملل از وزارت علوم شکل گرفت؛ چرا که معتقد بودند اکثر وقت آنها صرف آموزش های تخصصی می شود و عملاً با مباحث معرفتی و اندیشه ای آشنا نمی شوند.

وی افزود: از دیگر سو ما متأسفانه طی چندین سالی که پذیرای این دانشجویان از سراسر کشور بودیم، هیچ برنامه ای برای آنها اجرا نکردیم؛ ما از این طریق می توانستیم سفیران فرهنگی برای ایران اسلامی و انقلاب اسلامی پرورش دهیم و این دانشجویان، زبان گویای ما در عرصه بین الملل باشند.

دانشجویان جهان اسلام از آنجا که ایران را ام القرای سرزمین های اسلامی می دانند، توقع دارند در حوزه اندیشه ای توشه با خود به سرزمینشان ببرند، اما ما تاکنون برنامه ای برای این امر نداشتیم.

در حالی که حدود ۱۰۰ هزار دانشجوی خارجی در ایران و در رشته هایی مثل علوم تجربی، علوم ریاضی، علوم انسانی، زبان و .

مشغول تحصیلند.

خلعتبری رییس دانشکده الهیات و مسئول امور اجرایی و محتوایی این دوره، در ادامه این نشست با اشاره به اهداف این برنامه یک هفته ای گفت: آشنایی دانشجویان با آیین و فرهنگ ایران، ایجاد زمینه برای تعاملات فرهنگی بیشتر با کشورهای مقصد، تأثیرگذاری بر افکار عمومی دیگران به واسطه دانشجویان، کمک به روند بین المللی شدن دانشگاه و معرفی زبان فارسی به عنوان زبان فاخر و حاوی مضامین عظیم فرهنگی و معرفتی و آشنایی با مبانی اسلامی و فرهنگ و ادب اسلامی از جمله اهداف کلان این اردو است؛ به این منظور وزارت علوم و سازمان امور دانشجویان خارجی این وظیفه را بر عهده علامه گذاشت و ریاست محترم دانشگاه، بنده در جایگاه رییس دانشکده الهیات را به عنوان مسئول اجرایی و محتوایی این مرکز منسوب کرد.

رییس دانشکده الهیات ادامه داد: جلسات متعددی با حضور کارشناسان و مسئولان ارشد برای بعد محتوایی اردو تشکیل شد؛ محورهای کلی این دوره شامل دینداری در جهان معاصر، هویت دانشجویی، مهارت های زندگی، فرصت ها و ظرفیت های جهان اسلام و تهدیدات و چالش های جهان اسلام و سواد رسانه ای و جنگ شناختی است.

خلعتبری درباره جزییات برگزاری این همایش گفت: اردو با حضور خواهران و برادران در دانشگاه علامه طباطبایی و از سراسر کشور خواهد بود.

کلاس ها به صورت تفکیک برگزار می شود.

اهمّ برنامه های اردو شامل برنامه های فرهنگی در قالب تالارهای گفت وگو که بعد معرفتی دارد، برگزاری مجلس انس قرآن با حضور قاریان مطرح، پخش مستندها همراه با حضور برخی از کارگردان های آنها، گعده های شبانه و استفاده از حدود ۱۲ مشاوره تربیتی در حوزه روانشناختی و مهارت های زندگی است؛ همچنین جلساتی در نظر گرفته شده تا رییس و مسئولان سازمان دانشجویان خارج کشور در این اردو حضور یابند و از نزدیک در جریان دغدغه ها و سؤالات آنها قرار گیرد.

مسابقات کتابخوانی، مسابقات ورزشی، تشکیل گعده هایی با مضمون ادبیات ملل، بازدید از برج میلاد، موزه دفاع مقدس، بیت امام خمینی در جماران، موزه سعدآباد و امامزده ها از دیگر برنامه های جانبی این اردو است.

تا اکنون ۳۵۰ دانشجو از ۶۵ دانشگاه در این دوره ثبت نام کرده اند.

افتتاحیه این دوره آموزشی روز شنبه ۲۲ مرداد با حضور وزیر علوم و ریاست نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه ها خواهد بود.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: دانشجویان بین المللدانشجویانبین المللدانشگاه علامه طباطباییبرگزاردوره آموزشیدانشگاهبرگزاریعلامه طباطباییرییس دانشگاه علامه طباطباییدانشگاه علامهآموزشآموزشیفرهنگیطباطباییمطالبه دانشجویاناولیناردودورهاندیشهرییس دانشگاهحجت الاسلاممرکز آموزشیعلامهریاستوزارت علومنشست خبرینشسترییسخبرگزاریSource link

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.