سه شنبه, ۳ خرداد , ۱۴۰۱
Tuesday, 24 May , 2022
«تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها»
جستجو
بهینه‌سازی عملکرد اقلیمی ساختمان‌های اداری با ریزساختارهای زنده توسط پژوهشگران دانشگاه تربیت مدرس
3

پژوهشگران گروه معماری دانشگاه تربیت مدرس طی تحقیقی درخصوص استفاده از نماهای زنده در معماری، بهینه‌سازی چند هدفه عملکرد اقلیمی ساختمان‌های اداری با ریزساختارهای زنده را بررسی کردند. به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه تربیت مدرس، در سال های اخیر استفاده از سیستم کشت میکرو جلبک ها و تلفیق […]

پ
پ


پژوهشگران گروه معماری دانشگاه تربیت مدرس طی تحقیقی درخصوص استفاده از نماهای زنده در معماری، بهینه‌سازی چند هدفه عملکرد اقلیمی ساختمان‌های اداری با ریزساختارهای زنده را بررسی کردند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه تربیت مدرس، در سال های اخیر استفاده از سیستم کشت میکرو جلبک ها و تلفیق آن با ساختمان، در راستای کاهش مصرف انرژی به عنوان نسل سوم سوخت زیستی همراه با تولید اکسیژن، جذب دی اکسید کربن و نیز تصفیه فاضلاب‌های شهری و ساختمان، بازتاب وسیعی در تحول رویکردهای معماری کارآمد به لحاظ انرژی داشته است.

نمای ساختمان‌های تلفیق شده با بیورکتورهای میکروجلبکی هم زمان به کشت میکروجلبک ها برای تامین مواد غذایی انسان و دام، تصفیه هوای ساختمان و شهر به طور توامان، و تولید توده ی زیستی برای تولید سوخت ساختمان و کاهش آلودگی‌های منابع آن می پردازد. علاوه بر موارد فوق، نمای بیورکتور، با رشد بیشتر میکرو جلبک ها سایه اندازی انطباق پذیری را نیز برای ساختمان به همراه می آورد.

بر اساس این گزارش، دکتر مریم طلایی دانش آموخته دکتری تخصصی معماری، پژوهشی در قالب رساله خود با عنوان “نماهای زنده در معماری سرآمد: بهینه سازی چند هدفه عملکرد اقلیمی ساختمان های اداری با ریزساختارهای زنده” انجام داد. این پژوهش با مروری جامع بر ادبیات موضوع در زمینه تلفیق بیورکتورهای حاوی ریز ساختارهای زنده با ساختمان که عمری کمتر از یک دهه دارد، به بررسی ابعاد مشخصی از تلفیق این سیستم با نمای ساختمان اداری در اقلیم نیمه بیابانی پرداخت.

دکتر طلایی در راستای تحقق این مهم، ۳ پرسش اساسی را مطرح و برای دستیابی به پاسخ هر یک از پرسش های اصلی این پژوهش، روش های تحقیق متفاوتی اتخاذ کرد.

در این پژوهش، پرسش اول به ارزیابی دلایل شکست تلفیق سیستم بیورکتور با نمای ساختمان می پردازد. به منظور پاسخگویی به این پرسش مرور گسترده ای بر ادبیات موضوع دلایل شکست این سیستم در ساختمان انجام گرفت. سپس با روش دلفی و اشباع نظری، دلایل آسیب به پنل‌های بیورکتور در نما شناسایی شده و در طیف لایکرت ارزیابی گردیدند. نتایج حاصل نشان می دهد که آسیب‌های اصلی به دو دسته آسیب های داخلی و خارجی طبقه‌بندی می‌شوند. علل داخلی عوامل زیستی / شیمیایی و ساختاری را شامل می‌شود، در حالیکه عوامل خارجی موارد اقلیمی و عملیاتی / ساختاری را در بر می‌گیرد.

پرسش دوم به منظور ارائه راهکاری برای حل تعامل میان نمای بیورکتور با کاربر فضا در اقلیم نیمه بیابانی مطرح گردید. روش به کار گرفته شده برای بررسی این امر، روش آزمایش تجربی به همراه شبیه سازی کامپیوتری در نظر گرفته شد. پنل ساخته شده در ساختمان اداری مورد آزمایش قرار گرفته و نتایج آن با شبیه سازی کامپیوتری مورد مقایسه قرار گفت. نتایج این بخش حاکی از آن است که پنل طراحی شده به خوبی می‌تواند در مدت زمان کوتاه نیازهای کاربر فضا را در راستای دستیابی به آسایش حرارتی فراهم آورد.

پرسش سوم در صدد ارائه راهکار بهینه به منظور تلفیق نمای بیورکتور در اقلیم نیمه بیابانی با نمای ساختمان اداری است. پارامترهای موثر در عملکرد اقلیمی این تکنولوژی نسبت سطح پنجره و غلظت مایع بیورکتور و اهداف بهینه سازی نیز نور مفید روز و شدت انرژی مصرفی تعیین شدند. پارامترها و اهداف عملکردی، با نرم افزارهای کامپیوتری شبیه سازی شده و بهینه سازی عملکردهای متقابل بر مبنای بهترین گزینه های (پارتو فرانت) به دست آمده انجام گرفت. در راستای ارزیابی تاثیر پارامترها بر اهداف طراحی تمامی گزینه های ممکن مورد بررسی قرار گرفتند. نتایج نشان می دهد که به جز جبهه شمال در اقلیم مورد نظر، سایر جبهه ها در مقایسه با پنجره تک جداره از عملکرد حرراتی قابل قبولی برخوردارند و تلفیق سیستم بیورکتور با نمای ساختمان باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می شود. نتایج بهینه سازی نشان می‌دهد که نمای بیورکتور در ابعاد کوچک و غلظت کم می‌تواند دو هدف را همراستا نموده و کمترین شدت مصرف انرژی و بیشترین نور روز مفید را به همراه آورد.

گفتنی است این پژوهش در قالب رساله دکترای تخصصی مریم طلایی در رشته معماری با راهنمایی دکتر محمدجواد مهدوی نژاد انجام شد و به عنوان رساله برتر دانشکده هنر و معماری دانشگاه در هفته پژوهش مورد تقدیر قرار گرفت.Source link

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.