جمعه, ۱۰ تیر , ۱۴۰۱
Friday, 1 July , 2022
«تولید، دانش بنیان، اشتغال زایی»
جستجو
بیانیه پایانی پنجاه و ششمین نشست معاونان فرهنگی اجتماعی دانشگاه ها منتشر شد
1

بیانیه پایانی پنجاه و ششمین نشست معاونان فرهنگی اجتماعی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور که بیست و ششم و بیست و هفتم اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ در سالن شهدای علمی وزارت علوم تحقیقات و فناوری برگزار شد منتشر شد به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم متن کامل این بیانیه به شرح ذیل […]

پ
پ


بیانیه پایانی پنجاه و ششمین نشست معاونان فرهنگی اجتماعی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور که بیست و ششم و بیست و هفتم اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ در سالن شهدای علمی وزارت علوم تحقیقات و فناوری برگزار شد منتشر شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم متن کامل این بیانیه به شرح ذیل است:

شرکت کنندگان در این نشست با تجدید میثاق با آرمان های حضرت امام خمینی (ره) و بیعت مجدد با رهبر حکیم و فرزانه انقلاب اسلامی، حضرت امام خامنه ای حفظه الله و تأکید بر پیگیری مجدانه برنامه های دولت مردمی و خدمتگزار در عرصه آموزش عالی کشور و ضمن استقبال از روند حضوری شدن دانشگاه ها و بازگشت شور و شعف بین دانشجویان، پس از بحث و بررسی در برنامه ها و کمیسیون های پیش بینی شده و استماع نقطه نظرات کارشناسی حاضران، در مورد فعالیت های فرهنگی اجتماعی دانشگاه ها در دوران پسا کرونا، بر موارد ذیل تأکید نمودند:

۱- همه گیری کرونا موجبات تغییرات عمیقی در حوزه های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی جوامع گردیده است. این تاثیر در حوزه آموزش عالی، به دلیل غیر حضوری شدن دانشگاه ها، موجب شکل گیری صورت های جدیدی از آموزش و نهادهای آموزشی شده، شیوه های زیست دانشگاهی و هویت کنش گران این عرصه را دستخوش تغییر کرده است. در این میان، تغییرات فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها بواسطه بسط و گسترش فنآوری های نوین مجازی و شبکه های اجتماعی و تلاش های مضاعف جریان های معاند و اختلالی که در کارکردهای پرورشی و تربیتی نظام آموزش و پرورش و نیز آموزش عالی حاصل کرده است، بسیار چشمگیرتر است. بر این اساس، خادمان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها تاکید می نمایند مدیریت این تغییرات، مستلزم فهم عمیق و مواجهه ای عالمانه با این پدیده و تلاش مضاعف برای خروج فعالیت های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها از رکود و تقویت آنها علیرغم همه مضایق ناشی از مشکلات عدیده مالی و ساختاری، با ایمان به ظرفیت ها و فرصت های بی نظیر جامعه دانشگاهی کشور می باشد.

۲- دانشگاه های ایران، در کنار پیشرفت های علمی و فرهنگی چشمگیر خود، با آسیب های غیرقابل اغماضی در عرصه های فرهنگی و اجتماعی مواجه اند که بخشی از آن، منبعث از کژکارکردی های نظام آموزش و پرورش و در مقیاسی کلان تر، کم کاری های نظام فرهنگی و رسانه ای کشور است. این کاستی ها که منجر به اختلال در فرایند جامعه پذیری و انتقال ارزش های دانشگاهی و اسلامی به تعدادی از دانشجویان شده، به صورت خاص در دوران پسا کرونا در معدود جلوه های هویتی و پوششی دور از شان دانشگاه جلوه گر شده است و نگرانی هایی را برای دانشگاهیان و خانواده های دانشجویان به همراه داشته است. شرکت کنندگان در این نشست ضمن تاکید دگرباره بر حفظ شئون و منزلت دینی و بومی جامعه ایران و رعایت مقررات و ضوابط ویژه محیط های علمی و دانشگاهی، تلاش خواهند نمود با مشارکت همه دانشگاهیان بویژه اعضای محترم هیات علمی و بهره گیری از ظرفیت ها و روش های تبیینی، ترویجی و قانونی در قالب های متنوع و نو و همچنین تقویت فعالیت های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها، از میزان این آسیب های اجتماعی کاسته و از هویت دانشگاه طراز انقلاب صیانت نمایند.

۳- عرصه سیاستگذاری و برنامه‌ریزی فرهنگی در دانشگاه ها، عرصه ای خطیر و در عین حال ظریف است. فرهنگ در دانشگاه (به معنای فضای تنفس و حاکم بر آن)، نه فوق برنامه بلکه عین برنامه است و در بطن و متن برنامه‌ها و در تلاقی با کارکردهای آموزشی، پژوهشی، فناوری دانشگاه ها تعریف می گردد تا دانشگاه تراز انقلاب اسلامی در آن معنا یابد. خادمان فرهنگی دانشگاه معتقدند این نگاه در مدیریت فرهنگی دانشگاه ها، با کنترل‌گرایی محض و یا با رهاشدگی بی‌قید و بند محقق نخواهد شد و رویکردی مبتنی بر جریان‌سازی و فعال‌سازی گروه های متنوع و متکثر دانشگاهی ذیل فکر و اندیشه های ناب و متعالی و تعامل و مشارکت حداکثری دانشگاهیان در مسیر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی و اجرای را طلب می کند لذا مجدانه سیاست گذاری فرهنگی و اجرای برنامه‌ها در فضای دانشگاه ها را به صورت «هم‌آفرین» دنبال خواهند کرد.

۴- تاریخ ایران برگ های زرینی از نقش آفرینی زنان و دختران سخت کوشی را که در مسیر اعتلا، استقلال و شکوفایی کشور خود همت گماشته و در مقاطع مهمی پیشگام و اثرگذار بوده اند، تورق کرده است. در دوران معاصر نیز افزایش حضور فعال بانوان در دانشگاه ها به عنوان یکی از شاخص های توسعه علمی کشور که از جمله دست آوردهای پر افتخار جمهوری اسلامی ایران است. دختران و زنان اندیشمندی که در کنار پیشرانی در میدان مدیریت های کلان جامعه، عهده دار مسئولیت مهم تربیت نسل آینده در نهاد ارزشمند خانواده بوده اند. در این راستا شرکت کنندگان در نشست جهت گیری دانشگاه ها در قبال بانوان را به سمت یک نهاد شایسته سالار برای پرورش ایشان به عنوان پیش آهنگ تشکیل جامعه ای متعالی، ضروری می دانند و ضمن تاکید بر نهادینه سازی ارتباط و تعامل موثر خانواده و دانشگاه، توانمند سازی ایشان در مواجهه با مسایل و مشکلات دانشجویان و استفاده از این ظرفیت در بهبود اهداف فرهنگی و تربیتی آموزش عالی و همچنین تولی گری دانشگاه در موضوع جوانی جمعیت به عنوان راهبردی اساسی، مجدانه برای تقویت نظام خانواده و تشکیل ازدواج های دانشجویی، فرهنگ خانواده دوستی و فرزند آوری به عنوان یک سبک زندگی سالم، متعادل و بالنده برای کاهش آسیبهای اجتماعی و افزایش سلامت جامعه تلاش نموده، از همه دستگاههای اجرایی و نهادهای زیربط انتظار دارند دانشگاه ها را در این امر خطیر حمایت کنند.

۵- بدون شک پویایی و بالندگی دانشگاه ها، در گرو حضور و اثرگذاری عالمانه، در قالب‌های گوناگون و متنوع برای حل مسائل کشور است. تحقق این مهم در گرو فعال شدن گروه هایی دانشجویی و هدایت و راهبری اساتید معززی است که نسبت به مسائل جامعه و مسئولیت‌های اجتماعی خود حساس بوده و برای رفع و حل آنها، داوطلبانه و با استفاده از ظرفیتهای علمی و تخصصی خود، پا به عرصه میدان می‌گذارند. شرکت کنندگان در نشست معتقدند هویت‌بخشی و به رسمیت شمردن این گروه‌ها، ارتقاء توانمندی ایشان برای شناسایی، رفع و حل مسئله، ایجاد شبکه میان این گروه‌های داوطلب دانشگاهی و دستگاه های اجرایی کشور از مهمترین مأموریت‌هاییست که معاونان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها نسبت به آن اهتمام جدی خواهند داشت.

۶- ارتقاء بینش سیاسی اجتماعی دانشجویان و تقویت نشاط فرهنگی سیاسی دانشگاه ها، ضرورتی انکار ناپذیر و از راهبردهای اساسی انقلاب اسلامی مردم ایران و زمینه‌ساز رشد و شکوفایی دانشجویان است. معاونان فرهنگی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی کشور، ضمن تاکید بر این اصل کلیدی، معتقدند حضور مسئولان کشوری در دانشگاه ها و گفت و شنود ایشان با دانشجویان و فراهم نمودن زمینه های نقد عالمانه و منصفانه و برگزاری کرسی های آزاد اندیشی و مناظره و بسط فعالیت های قانونمند دانشگاهیان با نگاهی وسیع که بارها از سوی مقام معظم رهبری مورد تأکید قرار گرفته فرصت مغتنمی است که، تداوم بخش استقلال، آزادی، عزت و عظمت این سامان و موجب کاهش برخی از نارسائی های کشور خواهد بود. لذا ضمن اعلام عزم راسخ خود در اجرای جدی این طرح ها در دانشگاه ها از عموم مقامات کشوری و لشگری برای حضور در دانشگاه ها و شرکت در جلسات نقد دانشگاهی دعوت می نمایند.

۷- انقلاب اسلامی ایران در بنیاد و جوهره اصیل خود یک انقلاب فرهنگی است و دانشگاهها یکی از اصلی‌ترین خاستگاه‌ها و پایگاه‌های این انقلاب شکوهمند فرهنگی بوده است. استمرار این حرکت در کشور در گرو توجه ویژه به برنامه ریزی و پشتیبانی عالمانه فرهنگی اجتماعی در حوزه کلان آموزش عالی کشور و ارتقای این شؤون در دانشگاه هاست. شرکت کنندگان در نشست، ضمن تقدیر از عنایت مقام عالی وزارت به حوزه فرهنگی و اجتماعی بویژه دستور ایشان مبنی بر اختصاص ۳ درصد از اعتبارات دانشگاه ها به این امر مهم، تداوم کاربست این نگاه در سایر عرصه های مدیریتی محیط دانشگاهی را پر اهمیت، ضروری و غیر قابل چشم پوشی می دانند و از خادمان دولت خدمتگذار انتظار دارند زمینه های ارتقای ساختار و اعتبارات فرهنگی و اجتماعی دانشگاه را بیش از پیش فراهم نمایند.

۸- با تکیه بر مبانی دینی، قرآنی و انقلابی، معاونان فرهنگی و اجتماعی، بر لزوم حرکت در مسیر اجرای سند دانشگاه اسلامی تأکید نموده معتقدند کامیابی و توفیق آموزش عالی کشور در این حرکت مستلزم عدم اکتفا به قالب ها و ظواهر و توجه جدی به محتوای مطلوب است لذا معاونان حاضر در نشست با الهام از آموزه های متعالی قرآن و اهل بیت (ع) و بازخوانی اهداف و آرمانهای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، بر عمق بخشی به فعالیت های دینی، قرآنی و انقلابی، ایستادگی بر اصول مستحکم و بنیادین انقلاب اسلامی، آرمان گرائی در پرتو آموزه های قرآن و عترت و تلاش بی وقفه برای انجام برنامه ها، جشنواره ها و کنگره دینی و قرآنی فاخر، تکریم، تعظیم و پاسداشت یاد و نام شهدا، حضور پرشور در برنامه های معنوی و حماسی همچون راهیان نور، اربعین و اعتکاف، تقویت ایمان، توکل و باور دینی دانشگاهیان با بهره مندی از گرایش های دینی و معنوی لطیف، که از اصلی ترین مختصات مقصد نهائی در مسیر دانشگاه اسلامی است تأکید می نمایند.

۹- در مسیر تحقق بیانیه گام دوم که روح آن علاوه بر ترسیم و تصویر سازی از گذشته، حال و آینده انقلاب اسلامی، حرکت عمومی جامعه در مسیر تحقق آرمانهای انقلاب است، ارتقا مشارکت و نقش آفرینی دانشگاهیان به عنوان حلقه های میانی، نقش بی بدیلی در تسریع و جهت دهی به حرکت معقول جامعه خواهد داشت. در این راستا گسترش کمی و کیفی هرگونه فعالیت فرهنگی و اجتماعی، علاوه بر انگیزه مندی و توانمندسازی جوانان در عرصه های مورد نیاز کشور و کمک به حل اولویت های کلان جامعه، می تواند نمونه خوب و موفقی برای حرکت های مردمی در این عرصه باشد. شرکت کنندگان در نشست با بررسی چاش های پیش روی برنامه های فرهنگی و اجتماعی در دانشگاه در کمیسیون های مرتبط معتقدند ارزش گذاری صرف برای فعالیت های علمی، عدم توجه مناسب به فعالیت های فرهنگی و اجتماعی در قوانین و آئین نامه ها، اعمال سلیقه های نابجا در نگاه به برنامه ها، کمرنگ بودن زمینه های واقعی مشارکت، مخاطب شناسی ضعیف، برنامه ریزی نامناسب برای گسترش کمی و کیفی تعداد کنشگران از جمله آسیب های این عرصه است و تاکید دارند حرکت به سمت برنامه ریزی عالمانه و مجاهدانه، تسهیل و تقویت زمینه های مشارکت، بازنگری در آیین نامه و بروز رسانی آنها، برگزاری کارگاه های آموزشی توامندساز، بازتعریف جشنواره فرهنگی و هنری کشوری از جمله رویکردهایی است در رفع چالش های مورد اشاره موثر واقع خواهد شد.

۱۰- امروز از منظر جنگ شناختی و تهاجم ترکیبی که در جهان بر پاست، رسانه‌ها در انواع و اقسام آن به عنوان ابزار و سازوکار اصلی نبرد میان ملت‌ها و دولت‌ها به شمار می‌آیند. شناخت درست صحنه، انتخاب شاخص‌ها و ابزارهای مناسب جهت تاثیرگذاری بر فضای افکار و احساسات عمومی، بدان مقصود که حقیقت وارونه نشود و باطل خود را به جای حقیقت بر افکار و قلوب سیطره ندهد؛ همه مسیرها را به مفهوم جهاد تبیین و جهاد روایت منتهی می‌کند. لذا حاضران در نشست معتقدند همانگونه که از رهبر معظم انقلاب دستور بر قطعیت و فوریت امر جهاد تبیین صادر شده است، همگان مخاطب و فعال عرصه جهاد تبیین هستند و در این میان دانشجویان، استادان و عموم خانواده دانشگاهی کشور، در خط مقدم تبیین‌گری و روایت‌گری از حقایق ظرفیت‌ها و دستاوردها قرار داشته، مفهوم جهاد تبیین به مثابه یک «رویکرد» و منظری راهبردی، در سیاستگذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌های فرهنگی و اجتماعی نهاد آموزش عالی کشور مورد تاکید خواهد بود.

در پایان با گرامیداشت نام و یاد شهدای دانشگاهی، برای طلوع خورشید ولایت عظمی دعا کرده و به روح مطهر بنیانگذار انقلاب اسلامی درود فرستاده و سلامتی و توفیق روز افزون مقام معظم رهبری و دولت مردمی را مسألت داریم.

 Source link

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.