پنج شنبه, ۱۰ آذر , ۱۴۰۱
Thursday, 1 December , 2022
«تولید، دانش بنیان، اشتغال زایی»
جستجو
تاکید بر استفاده بیشتر از ظرفیت دانشگاه ها برای رفع چالش های اقتصادی کشور
16

مدیرکل ارتباط با صنعت و جامعه وزارت علوم با اشاره به فعالیت ۲۵ درصد از استادان دانشگاه های کشور در حوزه اجرای قراردادهای پژوهشی گفت: باید از تجربیات علمی دانشگاه ها برای برطرف کردن نیازها و چالش های کشور به ویژه در حوزه تولید و اقتصاد استفاده کنیم. – از قزوین، محمدسعید سیف امروز در […]

پ
پ


مدیرکل ارتباط با صنعت و جامعه وزارت علوم با اشاره به فعالیت ۲۵ درصد از استادان دانشگاه های کشور در حوزه اجرای قراردادهای پژوهشی گفت: باید از تجربیات علمی دانشگاه ها برای برطرف کردن نیازها و چالش های کشور به ویژه در حوزه تولید و اقتصاد استفاده کنیم.

– از قزوین، محمدسعید سیف امروز در چهاردهمین اجلاس سیاست گذاری معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه ها، مراکز پژوهشی و پارک های علم و فناوری منطقه چهار وزارت علوم، تحقیقات و فناوری که در سالن بوستان دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) برگزار شد، اظهار داشت: باید از تجربیات علمی دانشگاه ها برای برطرف کردن نیازها و چالش های کشور به ویژه در حوزه تولید و اقتصاد استفاده کنیم.

وی از تدوین سند راهبردی سازوکارهای بهره برداری از ظرفیت های دانشگاه در حوزه صنعت خبر داد و گفت: از دستگاه های دولتی در استان قزوین انتظار داریم که از توان دانشگاه های استان برای حل مشکلات استفاده کنند تا اثر دانش و تحقیقات علمی را در بهبود زندگی مردم مشاهده کنیم.

سیف با اشاره به فعالیت ۳۰ هزار عضو هیئت علمی در دانشگاه های کشور اضافه کرد: در حال حاضر ۱۵۰ هزار دانشجوی مقطع دکتری در کشور داریم و ۱۱ هزار آزمایشگاه آماده استفاده دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری برای انجام کارهای پژوهشی هستند.

وی ادامه داد: تنها ۲۵ درصد از استادان دانشگاه های کشور در حوزه اجرای قراردادهای پژوهشی برای سازمان دولتی و غیردولتی فعالیت می کنند و ۷۵ درصد اساتید ما فقط کار آموزشی انجام می دهند.

بنابراین باید این ۷۵ درصد هم به سمت اجرای فعالیت های پژوهشی بروند و در این زمینه باید از ظرفیت دانشجویان تحصیلات تکمیلی برای کمک به آنها بهره بگیریم.

مدیرکل ارتباط با صنعت و جامعه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در بخش دیگری از سخنان با اشاره به اعتبارات اندک پژوهشی در کشور گفت: بزرگ ترین مانع برای توسعه ارتباط بین دانشگاه و صنعت کمبود بودجه های پژوهشی است و پیامدهای منفی سرمایه گذاری کم دولت و بخش خصوصی در حوزه پژوهش در آینده بیشتر مشخص می شود.

سیف همچنین از کم توجهی به مزیت های نسبی اقتصادی استان ها انتقاد کرد و افزود: استانداری ها باید به دانشگاه به عنوان اتاق فکر خود نگاه کنند و با کمک دانشگاه زنجیره ارزش را در بخش مختلف اقتصادی تکمیل کرده و نسبت به ایجاد اشتغال پایدار اقدام کنند.

مأموریت های پژوهشی برای رفع چالش های کشور به دانشگاه ها واگذار می شودمشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری هم در این اجلاس مأموریت گرا شدن دانشگاه ها را یکی از برنامه های مهم وزارت علوم دانست و گفت: به این ترتیب دانشگاه ها می توانند برای برطرف کردن مشکلات اجتماعی و اقتصادی به ویژه در حوزه تولید به صورت عملی ورود کرده و همچنین نقش اصلی را در تحقق تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین داشته باشند.

حمیدرضا طهوری با اشاره به تصویب برنامه رشد اقتصاد دانش بنیان در دولت اضافه کرد: بر اساس این برنامه وزارت علوم ظرفیت دانشگاه های مختلف در حوزه اقتصاد دانش بنیان را شناسایی کرده و به هر دانشگاه بر اساس ظرفیت هایش مأموریت برای رفع موانع تولید دانش بنیان واگذار می کند که بخشی از این مأموریت ها را ابلاغ کردیم.

وی ادامه داد: واحدهای فناور دانشگاه ها، شرکت های دانش بنیان، پارک های علم و فناوری و مهمتر از همه کارآفرینان و نخبگان ارکان اصلی توسعه اقتصاد دانش بنیان محسوب می شوند و برنامه دولت این است که با هماهنگ سازی و همسوکردن همه این ارکان سرعت توسعه اقتصاد و تولید دانش بنیان در کشور را چندبرابر کند.

مشاور وزیر علوم با تأکید بر لزوم کمک گرفتن استانداری ها از دانشگاه ها برای رفع چالش های هر استان گفت: وزارت کشور به استانداران مجوز اده که برای حل مسائل و مشکلات استان ها و بر اساس ظرفیت های هر استان به دانشگاه ها مأموریت های پژوهشی محول کنند.

طهوری افزود: انتظار ما از مدیران دانشگاه ها این است که به این مأموریت به چشم تکلیف نگاه نکنند، چرا که هر دانشگاهی با انجام این مأموریت های پژوهشی و تحقیقاتی توان اثرگذاری خود را در کشور نشان می دهد و به این ترتیب می تواند نمی توان گفت که وجود دانشگاه برای حل مسائل کشور بی فایده است.

وی ادامه داد: همچنین اجرای این مأموریت ها نقش دانشگاه را در برآورده کردن نیازهای جامعه برجسته تر می کند و به این ترتیب شاهد رشد مرجعیت علمی دانشگاه های کشور خواهیم بود.

انتهای پیام/ن
کلید واژه ها: دانشگاهدانشگاه هاوزارت علوم، تحقیقات و فناوریاستفادهمعاونان پژوهش و فناوریپارک های علم و فناوریوزارت علومفناوریاقتصادکشورحوزهتحقیقات و فناوریدانشگاه های کشورچالش های اقتصادیدستگاه های دولتیپژوهشاستادان دانشگاهتجربیاتپژوهش و فناوریارتباط با صنعتظرفیت دانشگاهپژوهشیچالشمحمدسعید سیفمراکز پژوهشیعلم و فناوریبهره برداریاستان قزوینسند راهبردیتولیدSource link

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.