چهارشنبه, ۲۸ اردیبهشت , ۱۴۰۱
Wednesday, 18 May , 2022
«تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها»
جستجو
ترویج فرهنگ پژوهش و اثربخشی آن در جامعه از مهم‌ترین اهداف برنامه‌های هفته پژوهش و فناوری است
5

مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی امور پژوهشی وزارت علوم، ترویج فرهنگ پژوهش و اثربخشی آن در جامعه را از مهم‌ترین اهداف برنامه‌های هفته پژوهش و فناوری دانست. به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محسن شریفی مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی امور پژوهشی و دبیر جشنواره تجلیل از پژوهشگران برگزیده، در پنجاه و […]

پ
پ


مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی امور پژوهشی وزارت علوم، ترویج فرهنگ پژوهش و اثربخشی آن در جامعه را از مهم‌ترین اهداف برنامه‌های هفته پژوهش و فناوری دانست.

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محسن شریفی مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی امور پژوهشی و دبیر جشنواره تجلیل از پژوهشگران برگزیده، در پنجاه و نهمین اجلاس معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، موسسات آموزش عالی و پارک‌های علم و فناوری که با هدف هماهنگی و تبین برنامه‌های هفته پژوهش برگزار شد، اهداف برگزاری هفته پژوهش را به صورت خلاصه؛ ترویج فرهنگ پژوهش و‌فناوری در کشور، ارتقای منزلت و جایگاه پژوهش و فناوری، معرفی توانمندی‌های پژوهشی، فناوری و نوآوری کشور‌، تشویق، تقویت، ایجاد انگیزه در اعضای هیأت‌علمی و پژوهشگران و فناوران کشور و فراهم‌سازی زمینه گسترش پژوهش‌های هدفمند و موثر در سطح جامعه دانست و گفت: یکی از برنامه‌ها و رخدادهای مهم هفته پژوهش که انصافاً اثربخشی خوبی خصوصاً در جامعه علمی که پژوهشگران و اعضای هیات علمی هستند داشته همین جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر است که امسال شاهد بیست و دومین دوره این جشنواره هستیم.

مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی امور پژوهشی بیان داشت: این جشنواره در ۲ بخش برگزار می‌شود که بخش اول در دانشگاه‌ها انجام می‌شود که معمولاً شهریور ماه هر سال در قالب آیین نامه‌ای به دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی، پژوهشگاه‌ها، دستگاه‌های اجرایی و بخش خصوصی یا غیر دولتی ابلاغ می‌شود و از دانشگاه‌ها درخواست می‌کنیم تا یک نفر که شاخص‌های لازم را داراست معرفی کنند.

وی ادامه داد: با توجه به سیاست‌ها و برنامه‌هایی که در ستاد ملی هفته پژوهش اتخاذ می‌شود، امسال درخواست معرفی سه نفر از هر دانشگاه، پژوهشگاه یا موسسه داشتیم که با توجه به شاخص‌های مندرج در آیین‌نامه، سه نفر برتر را به ما معرفی می‌کنند و بعد از ارسال اسامی افراد منتخب به دبیرخانه ستاد، ما پرونده‌های ارسالی را دریافت می‌کنیم.

وی افزود: امسال سامانه‌ای را طراحی کرده‌ایم که اطلاعات دوستان را بتوانیم از پایگاه‌های علمی مانند اسکوپوس، گوگل‌اسکالر و برای بخش‌هایی مثل علوم انسانی از آی اس سی دریافت کنیم یا از خودشان بخواهیم که این اطلاعات را بارگذاری کنند.

دکتر شریفی اظهار داشت: ما سعی کرده‌ایم که اطلاعات کسی جا نماند بنابراین در فاز اول، مراکز خودشان افراد را انتخاب کرده و اسامی را برای ما ارسال می‌کنند و نهایتاً در چند جلسه داوری که ازتعداد ۷۰ تا ۸۰ نفر داور که از پژوهشگران سال‌های گذشته هستند در ۲ مرحله پژوهشگران برتر انتخاب می‌شوند و همین اتفاق در بخش فناوری هم صورت میگیرد. البته بخش انتخاب و داوری در دفتر فناوری که هم اکنون تبدیل به معاونت فناوری شده انجام می‌شود.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه در اینجا نکته مهمی که وجود دارد اثربخشی است، ادامه داد: اینکه ما دنبال چه چیزی هستیم مهم است، ترویج فرهنگ پژوهش، معرفی، تقدیر و توانمندی‌ها را نشان دهیم و از یک طرف نیازمندی‌ها را منعکس کنیم که جشنواره هفته پژوهش بخشی از این هدف‌ها را پوشش می‌دهد.

دکتر شریفی مهمترین شاخص‌ها برای برگزیدن پژوهشگران برتر مواردی را مانند نقش‌آفرینی در تولید علم، نقش‌آفرینی در ارتباط بین صنعت و جامعه با انجام تحقیقات کاربردی، نقش‌آفرینی در حل مسائل جامعه یا در اشتغال و برنامه محور بودن فعایت‌ها برشمرد و افزود: در بخش فناوری هم به عنوان نمونه نقش طرح فناور در حل مسائل کشور یا نقش‌آفرینی فرد در کارآفرینی و اشتغال، تولید محصول، میزان فروش خوب و داشتن بازار هدف از شاخص هایی هستند که لحاظ خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: امسال بنا به دستور وزیر علوم، یک مجموعه دیگری اضافه شده که واقعاً پیشنهاد خیلی خوبی بود بنا بر این پیشنهاد، پژوهشگرانی که همه این شاخص ها را با هم دارا نباشند ولی اگر در یک یا دو تا از این شاخص ها درجه یک و تاپ باشند مثلاً عضو هیات علمی که بیشترین ارجاعات را دارد یا کتابی تالیف کرده که در سطح بین المالی و داخلی جایگاه خاصی دارد یا در حوزه ثبت اختراعات و یا در بحث تجاری سازی موفق بوده، همچنین افرادی که در حوزه هنر توانسته اند آثار بدیعی را در داخل و خارج از کشور خلق کنند بتوانند از این فرصت استفاده کنند و این جدول هم امسال اضافه شده است.

وی یادآور شد: در حال حاضر در بخش پژوهشگران و فناوران در مجموع حدود ۳۷۵ پرونده در رشته‌های مختلف به دست ما رسیده که تقربیا ۱۰۰ پرونده نسبت به سال گذشته افزایش داشته است که داوران جشنواره در حال بررسی این پرونده‌ها هستند.Source link

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.