چهارشنبه, ۲۸ اردیبهشت , ۱۴۰۱
Wednesday, 18 May , 2022
«تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها»
جستجو
تشریح فرآیند برگزاری شانزدهمین جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ بهایی با رویکرد تجاری‌سازی
2

دبیر شانزدهمین جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی با اعلام برگزاری آئین اختتامیه این جشنواره در روزهای ۲۶ و ۲۷ آبان ماه گفت: طرح‌های نوآورانه‌ای درمراحل نیمه نهایی و نهایی این جشنواره پذیرفته شده‌اند که قابلیت تجاری‌سازی داشته باشند. به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر عبدالرضا کبیری در نشست خبری شانزدهمین جشنواره […]

پ
پ


دبیر شانزدهمین جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی با اعلام برگزاری آئین اختتامیه این جشنواره در روزهای ۲۶ و ۲۷ آبان ماه گفت: طرح‌های نوآورانه‌ای درمراحل نیمه نهایی و نهایی این جشنواره پذیرفته شده‌اند که قابلیت تجاری‌سازی داشته باشند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر عبدالرضا کبیری در نشست خبری شانزدهمین جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ بهائی اظهار داشت: در این دوره از جشنواره ۳۶۸ طرح شرکت کردند که ۲۴۷ طرح در بخش طراحان کسب و کار و ۱۲۱ طرح در بخش فن‌آفرینی و تجاری‌سازی فناوری ثبت نام کردند. در بخش طراحان کسب و کار ۴۲ طرح به مرحله نیمه نهایی و ۱۰ طرح به مرحله نهایی راه یافته‌اند.

وی افزود: از میان شرکت‌کنندگان بخش فن‌آفرینی نیز، ۹ شرکت فن آفرین نوپا و ۱۰ شرکت فن‌آفرین رشدیافته به مرحله نهایی راه یافتند و در بخش جایزه فناوری صنعت‌ساز مرحوم دکتر شیخ زین الدین، ۶ شرکت نوپا و ۷ شرکت رشدیافته به رقابت می‌پردازند.

دبیر شانزدهمین جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی از پیش بینی چهار بخش غیر رقابتی در این دوره از جشنواره خبر داد و گفت: در بخش کافه سرمایه، سرمایه گذاران و فناوران در خصوص انعقاد قرارداد همکاری مذاکره می‌کنند که ۱۵۰ مذاکره در این بخش صورت گرفته است.

وی ماموریت جشنواره های اول تا ششم شیخ بهایی را ترویج فرهنگ کارآفرینی عنوان کرد و با بیان اینکه در دوره هفتم تا یازدهم این جشنواره حمایت و تقدیر از کارآفرینان برتر بوده است، اظهار کرد: در دوره شانزدهم این جشنواره تمرکز آن بیشتر بر “رونق و اثربخشی کسب و کارهای دانش بنیان”، گسترش بازار محصولات و خدمات فناورانه و دانش بنیان”، “برگزاری جلسات مشترک دو جانبه”، “برقراری ارتباط بین فن آفرینان و سرمایه گذاران”، “حمایت و تشویق شرکت های دانش بنیان در حل مسائل ” و “جذب حمایت مالی و تسهیلاتی بخش های دولتی و خصوصی” بوده است.

کبیری با بیان اینکه در جشنواره شانزدهم شیخ بهایی چندین زمینه چالشی در نظر گرفته شده است، اظهار کرد: این زمینه‌ها که با همکاری بخش صنعتی احساس شده است، شامل “فناوری های صنعت ساز”، “رفع نیاز صنعت در دوران تحریم”، “خشکسالی و سیلاب”، “بازیافت پسماند به خصوص در کلانشهرها”، “محیط زیست، آلودگی هوا، آب و خاک”، “نیازهای صنعت دارو”، “مسائل اقتصادی و صنعتی”، “مسائل اجتماعی”، “زیست فناوری” و “صنایع IT و ICT و هوش مصنوعی” است.

دبیر شانزدهمین جشنواره شیخ بهایی مخاطبان این رویداد را شرکت‌های فناور و دانش بنیان، شرکت های رشد یافته مستقر در پارک های علم وفناوری، شرکت های نوپا و در حال رشد مستقر در مراکز رشد و شرکت های صنعتی و سرمایه گذاران نام برد و افزود: این جشنواره در بخش های مسابقه ای و غیر مسابقه ای برگزار می شود.

بخش مسابقه ای رویداد شیخ بهایی

دکتر کبیری به بخش مسابقه‌ای این رویداد اشاره کرد و با بیان اینکه این بخش در دو بخش “طراحان کسب و کار” و “فن‌آفرینی و تجاری سازی فناوری در دو حوزه نوپا و رشد یافته برگزار می شود، خاطر نشان کرد: در بخش طراحان کسب و کار طرح های استارت‌آپ‌ها، شرکت‌های نوپا و یا واحدهای تحقیق و توسعه شرکت ها و صنایع که تبدیل به محصول و یا خدمات قابل ارائه شده باشند، پذیرش شدند.

وی قابلیت تجاری‌سازی و آمادگی ارائه و جذب حمایت از سرمایه گذاران را از شرایط راهیابی این طرح‌ها به مرحله نهایی داوری این رویداد دانست و ادامه داد: هدف بخش فن آفرینی و تجاری‌سازی فناوری این رویداد، توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان و صنعت‌ساز است و در داوری طرح‌های این بخش، شاخص‌هایی چون مدیریتی، فناوری، مالی، قابلیت تجاری‌سازی و آمادگی برای جذب سرمایه گذار در نظر گرفته می شود.

به گفته وی، طرح‌های ارائه شده در این بخش باید دارای نوآوری و فناوری در محصول باشند و محصول باید به مرحله تولید و تجاری‌سازی رسیده باشد، ضمن آنکه حداقل ۵۱ درصد از سهام محصول متعلق به بخش خصوصی باشد.

دکتر کبیری اضافه کرد: در شرکت‌های نوپا که محصول آنها کمتر از ۳ سال به بازار عرضه شده باشد و شرکت‌های رشد یافته بیشتر از ۳ سال محصول خود را به بازار ارائه داده باشند، می توانند در این بخش حضور یابند.

اعطای جایزه ویژه به برترین طرح ها

دبیر شانزدهمین جشنواره فن آفرینی و کارآفرینی شیخ بهایی از اعطای جایزه ویژه بخش مسابقه ای فن‌آفرینی و تجاری‌سازی فناوری در این جشنواره خبر داد و در این باره توضیح داد: به منظور گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم دکتر محمود شیخ زین‌الدین، معاون فقید نوآوری و تجاری‌سازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این جایزه به برترین طرح‌های فناورانه اعطا می شود.

وی اضافه کرد: این جایزه به طرح‌هایی که به مرحله تولید انبوه رسیده و بر اساس آن خط تولید یا کارخانه ایجاد شده باشد، اعطا خواهد شد.

به گفته وی، این جایزه از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان بنیان‌گذاری شده است.

آخرین آمارهای ثبت نام کنندگان در بزرگترین رویداد کارآفرینی

کبیری با بیان اینکه در شانزدهمین دوره جشنواره شیخ بهایی ۳۶۸ طرح در ثبت نام اولیه عرضه شده است، گفت: تعداد ۱۲۱ طرح در ثبت نام اولیه در بخش فن آفرینی و تجاری سازی و ۲۴۷ طرح در بخش طراحان کسب و کار عرضه شده است.

وی اضافه کرد: علاوه بر آن تعداد ۱۲۱ شرکت ثبت نام اولیه در بخش فن آفرینی و تجاری سازی را تکمیل کردند و از این تعداد ۱۹ شرکت برای راهیابی به مرحله نیمه نهایی و نهایی این بخش انتخاب شدند. از این ۱۹ شرکت، ۹ شرکت در بخش فن آفرین نوپا و ۱۰ شرکت در بخش فن آفرین رشد یافته بوده اند.

دبیر شانزدهمین دوره جشنواره شیخ بهایی با تاکید بر اینکه ۵ شرکت کاندیدای جایزه فناوری صنعت ساز دکتر محمود شیخ زین الدین هستند، اضافه کرد: تعداد کاندیداهای راه یافته به مرحله نهایی این بخش ۱۳ شرکت بودند که از این تعداد ۶ شرکت نوپا و ۷ شرکت رشد یافته بوده و در نهایت دو شرکت کاندیدای جایزه فناوری صنعت ساز دکتر محمود شیخ زین الدین هستند.

وی با اشاره به آمارهای ثبت نامی در بخش طراحان کسب و کار، گفت: ۲۴۷ طرح در بخش ثبت نام اولیه ارائه شد که از این تعداد ۴۲ طرح کاندیدای راهیابی به مرحله نیمه نهایی این بخش شناخته شدند.

وی افزود: از این تعداد ۱۰ طرح به عنوان کاندیدا برای راهیابی به مرحله نهایی بخش طراحان کسب و کار انتخاب شدند.

جزئیات بخش غیر مسابقه ای شیخ بهایی

دبیر شانزدهمین جشنواره فن آفرینی و کارآفرینی شیخ بهایی، “کافه سرمایه” و “برنامه پل” را از بخش های این حوزه از جشنواره شیخ بهایی نام برد و اظهار کرد: این دو برنامه در راستای زمینه سازی برای ایجاد فرصت های سرمایه گذاری و جذب سرمایه گذار در نظر گرفته شده است. از دوره پانزدهم تاکنون بیش از ۱۵۰ مذاکره دو جانبه میان شرکت ها با سرمایه گذاران برگزار شده است.

وی “نشست های تخصصی” و “نمایشگاه مجازی” را از دیگر بخش های غیر مسابقه ای جشنواره شیخ بهایی ذکر کرد و ادامه داد: تا کنون ۱۴ سرمایه گذار از استان‌های “اصفهان”، “تهران”، “خراسان رضوی” بر روی ۱۸ طرح فناورانه سرمایه گذاری کردند.

وی با تاکید بر اینکه در مجموع سرمایه جذب شده در جشنواره پانزدهم شیخ بهایی ۱۶۰ میلیارد ریال بوده است، گفت: در این دوره از جشنواره نمایشگاهی از دستاوردهای فن آفرینان به صورت مجازی برگزار خواهد شد.

برگزاری اختتامیه جشنواره همزمان با هفته جهانی کارآفرینی

کبیری با اشاره به زمان و نحوه برگزاری شانزدهمین دوره جشنواره شیخ بهایی، گفت: با توجه به ادامه روند شیوع و همه‌گیری بیماری کرونا و لزوم رعایت شیوه نامه های بهداشتی، مشابه جشنواره گذشته، این دوره از جشنواره ملی شیخ بهایی در روزهای ۲۶ و ۲۷ آبان ماه همزمان با هفته جهانی کارآفرینی به صورت مجازی برگزار خواهد شد.

وی اضافه کرد: مراسم اختتامیه و معرفی برترین های بخش های مختلف این رویداد در روز ۲۷ آبان ماه به صورت حضوری و پخش زنده برگزار می شود.

وی افزود: از ویژگی‌های این دوره ایجاد نمایشگاهی با حضور ۵۰ شرکت دانش‌بنیان است تا محصولات فناورانه خود را به عموم مردم ارائه کنند.

دکتر کبیری در پایان اظهار داشت: در دوره گذشته جشنواره شیخ بهایی ۱۸ طرح با ارزش ۱۶۰ میلیارد ریال به مرحله تجاری‌سازی رسید و امید واریم در این دوره و دوره‌های آتی شاهد افزایش این طرح‌ها باشیم.Source link

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.