دوشنبه, ۱۳ تیر , ۱۴۰۱
Monday, 4 July , 2022
«تولید، دانش بنیان، اشتغال زایی»
جستجو
تشکیل کمیته مشترک برای اجرایی نمودن همکاری های آموزشی، پژوهشی و فناوری ایران و چین
3

دکترحسین سالار آملی ،رئیس مرکز همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در نخستین وبینار: گذشته و چشم انداز زبان چینی و چین شناسی در ایران ، پیشنهاد تشکیل کمیته مشترک برای اجرایی نمودن همکاری های آموزشی، پژوهشی و فناوری ایران و چین را ارائه کرد. به گزارش اداره کل روبط عمومی […]

پ
پ


دکترحسین سالار آملی ،رئیس مرکز همکاری های علمی بین المللی
وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در نخستین وبینار: گذشته و چشم انداز زبان چینی و چین شناسی در ایران ، پیشنهاد تشکیل کمیته مشترک برای اجرایی نمودن همکاری های آموزشی، پژوهشی و فناوری ایران و چین را ارائه کرد.

به گزارش اداره کل روبط عمومی وزارت علوم، در این وبینارکه با حضور مجازی معاون وزارت آموزش خلق چین و روسای دانشگاه های ایران و چین برگزار شد، دکتر سالار آملی با قدردانی ازدست اندر کاران این نشست به خصوص دانشگاه تهران و نمایندگی موسسه کنفسیوس چین، فرارسیدن ” پنجاهمین سال برقراری روابط دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین” راتبریک گفته و اظهار داشت: از همکاری بی شایبه دو کشور برای مبارزه با بیماری کویید ۱۹ قدردانی می نمایم و امیدوارم به زودی شاهد ریشه کنی این ویروس در سطح دنیا باشیم.

وی افزود: از ابتکار به عمل آمده به مناسبت پنجاهمین سال برقراری روابط دو کشور و تشکیل” وبینار گذشته و چشم انداز زبان چینی و چین شناسی در ایران”، خرسندم و امیدوارم این نشست به اهداف خود دست یابد.

دکتر سالار آملی در ادامه گفت: دو تمدن دیرین ایران و چین در دو سوی قاره کهن، نیاز به ارتباط عمیق علمی و فرهنگی دارند. بدون شک فهم و آشنایی با زبان های چینی و فارسی کمک شایانی به هم افزایی علمی این دو کشور بزرگ می کند. از این رو در سال های اخیر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به ایجاد رشته دانشگاهی زبان و ادبیات چینی و دوره های مربوط به شناخت کشور چین در دانشگاه های مختلف همت گماشته و شاهد رشد آن هستیم.

وی در ادامه گفت: البته در این بین موسسه کنفوسیوس نیز با حمایت از برگزاری دوره ها و اعزام مدرس زبان چینی و نیز تجهیز آنها، در توسعه این کرسی ها بسیار فعال بوده است.همچنین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز از طریق اعزام استاد و تشویق دانشگاه ها و مراکز پژوهشی، از توسعه زبان و ادبیات فارسی، در دانشگاه های چین حمایت نموده و امروزه شاهد فعالیت کرسی های زبان فارسی و ایرن شناسی در ۱۵ دانشگاه کشور چین می باشیم.

رئیس مرکز همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: اعتقاد ما بر این است که شناخت بیشتر دو کشور آنهم ما بین نخبگان دانشگاهی بستری برای توسعه همکاری های آموزشی، پژوهشی و فناوری در سایر زمینه ها است.

وی در ادامه افزود: ابتکار جناب آقای شی جیپنگ رییس جمهور محترم چین، برای طرح “یک کمربند یک راه” و همچنین ابتکار دو کشور برای امضای برنامه ۲۵ ساله همکاری های جامع جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین، می تواند تحولی در روند همکاری های علمی و فناوری فی ما بین ایجاد نماید.

دکتر سالارآملی در پایان سخنان خود اظهار داشت: اینجانب که در تهیه بخش علمی این توافقنامه ۲۵ ساله به نمایندگی از جامعه علمی و فناوری کشور مان نقش داشته ام به جرات می توانم مدعی شوم که اجرای مفاد علمی، آموزشی و فناوری این توافقنامه می تواند فصل نوینی را برای دوکشور رقم بزند که آثار ان نه تنها در دو کشور بلکه در منطقه نیز نمایان خواهد شد. از اینرو پیشنهاد می کنم: ” کمیته مشترک همکاری های آموزشی، پژوهشی و فناوری ایران و چین” برای اجرایی نمودن متن این توافق نامه تشکیل شود.

 

‌‌‌‌‌‌‌Source link

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.