شنبه, ۱۱ تیر , ۱۴۰۱
Saturday, 2 July , 2022
«تولید، دانش بنیان، اشتغال زایی»
جستجو
جایگاه اول ایران در نسبت بهبودی به بیماران در آبان
3

رئیس موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) گفت: اطلاعات مستخرج از سامانه نماگرکووید-۱۹ (ISC COVID-۱۹ Visualizer) نشان می دهد که آمار بیماران جدید کشور از ۸۰۰ هزار و ۱۱۵ نفر در شهریور به ۳۶۷ هزار و ۳۶۰ نفر در مهر و به ۲۳۲ هزار و ۸۴۹ نفر در آبان کاهش یافته و […]

پ
پ


رئیس موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) گفت: اطلاعات مستخرج از سامانه نماگرکووید-۱۹ (ISC COVID-۱۹ Visualizer) نشان می دهد که آمار بیماران جدید کشور از ۸۰۰ هزار و ۱۱۵ نفر در شهریور به ۳۶۷ هزار و ۳۶۰ نفر در مهر و به ۲۳۲ هزار و ۸۴۹ نفر در آبان کاهش یافته و کل جمعیت مبتلا تا آخر آبان به بیش از ۶ میلیون نفر رسیده است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی به نقل از موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC)، دکتر محمدجواد دهقانی دهقانی اظهار داشت از آنجا که در آبان آمار بهبودی بیماران کشور به ۳۹۴ هزار و ۹۲۹ نفر رسیده، نسبت بهبودی به بیماری کشور در این ماه برابر با ۱۶۹.۶ درصد بوده و خوشبختانه از این نظر در میان کشورهای دنیا در جایگاه اول قرار دارد. این امر به معنای پیشی گرفتن میزان بهبودی نسبت به بیماری در سطح کشور است.
وی گفت: ضمناً میزان کل بیماران جدید در دنیا در مهر از ۱۲ میلیون و ۸۶۹ هزار نفر به ۱۴ میلیون و ۱۲۸ هزار نفر در آبان افزایش یافته و در نتیجه میزان کل بیماران در دنیا تا آخر آبان به ۲۵۷ میلیون و ۸۳۸ هزار نفر رسیده است.
دکتر دهقانی افزود: همچنین نتایج آماری نشان می دهد که روند کاهشی میزان متوسط رشد روزانه بیماری کشور در شهریور به ۰.۵۲ درصد، مهر به ۰.۲۲ درصد و آبان به ۰.۱۴ درصد ادامه یافته است. ایران با این کاهش میزان متوسط رشد روزانه بیماری در میان کشورهای همزمان (۱۳ کشور همزمان در انتشار کووید -۱۹: چین، روسیه، ترکیه، برزیل، اسپانیا، آمریکا، فرانسه، ایران، کانادا، انگلیس، آلمان، پاکستان و ایتالیا) از جایگاه چهارم در مهر به جایگاه ششم در آبان رسیده است. جهت اطلاع کشورهای آلمان با متوسط رشد بیماری روزانه ۰.۶۳ درصد، روسیه با ۰.۴۵ درصد و انگلیس با ۰.۴۲ درصد در صدر کشورهای همزمان قرار دارند. ضمناً میزان متوسط رشد بیماری در دنیا در مهر و آبان تغییری نداشته و برابر با ۰.۱۹ درصد بوده است.
وی افزود: همچنین ایران در میان کل کشورهای دنیا از نظر متوسط رشد روزانه بیماری در شهریور در جایگاه ۶، در مهر در جایگاه ۱۰ و در آبان به جایگاه ۱۷ رسیده است. کشورهای اطریش با متوسط نرخ رشد روزانه بیماری ۰.۹۷ درصد، ویتنام با ۰.۷۳ درصد و اکراین با ۰.۶۸ درصد به ترتیب در جایگاه های اول تا سوم در آبان قرار دارند. به نظر می رسد در برخی کشورهای اروپایی نظیر اطریش، آلمان، هلند، بلژیک و … میزان متوسط رشد روزانه بیماری در آبان به طور ملموسی افزایش یافته است. مثلاً در کشور آلمان نرخ متوسط روزانه بیماری از ۰.۲۲ درصد در مهر به سه برابر و حدود ۰.۶۳ درصد در آبان رسیده است.
رییس ISC گفت: آمار فوتی ایران در شهریور ۱۶۱۵۳ نفر، در مهر ۶۷۳۷ نفر و در آبان به ۴۰۲۸ نفر کاهش یافته و در میان کشورهای همزمان در جایگاه ششم قرار گرفته است. بر این اساس تا پایان آبان کل جمعیت فوتی کشور به ۱۲۸ هزار و ۹۵۶ نفر رسیده است. نرخ متوسط رشد فوتی روزانه ایران در مهر ۰.۱۹ درصد و در آبان به ۰.۱۱ کاهش یافته و از این نظر در میان کشورهای همزمان در جایگاه پنجم قرار دارد. جهت اطلاع میزان رشد متوسط فوتی روزانه کشورهای روسیه ۰.۴۹ درصد، ترکیه ۰.۳۰ درصد و آمریکا ۰.۱۷ درصد بوده و به ترتیب در جایگاه اول تا سوم کشورهای همزمان قرار دارند. میزان متوسط نرخ رشد فوتی دنیا در مهر ۰.۱۶ درصد بود که در آبان به ۰.۱۵ درصد کاهش یافته است.
وی در ادامه افزود: ایران در میان کل کشورهای دنیا از نظر متوسط نرخ رشد فوتی در مهر در جایگاه ۱۱ بود که در آبان به جایگاه ۱۶ رسیده است. کشورهای اکراین با متوسط نرخ رشد روزانه فوتی ۰.۸۶ درصد، رومانی با ۰.۷۶ درصد و صربستان با ۰.۶ درصد به ترتیب در جایگاه های اول تا سوم دنیا در آبان قرار دارند. بررسی میزان کشندگی بیماری در کشورهای دنیا نشان می دهد که درصد نسبت فوتی به بیماران در آبان در دنیا برابر با ۱.۵۲ درصد می باشد. این میزان برای کشورهای مکزیک ۷.۴۸ درصد، فیلیپین ۶.۹۴ درصد و آفریقای جنوبی ۶.۲۲ درصد بوده و این سه کشور بیشترین میزان کشندگی بیماری را داشته اند. ایران با نسبت فوتی به بیمار ۱.۷۳ درصد در جایگاه ۱۵ از نظر کشندگی قرار دارد. این به معنای آن است که در ایران به ازای هر ۱۰۰ بیمار ۱.۷۳ فوتی وجود داشته است.
دهقانی گفت: همچنین قابل ذکر است که علیرغم ثبت ۲۳۲ هزار نفر بیمار جدید کشور در آبان، تعداد ۳۹۴ هزار نفر بیمار بهبودیافته ثبت شده است. بنابراین از نظر شاخص نسبت آمار درصد بهبودی به بیماری، ایران با ۱۶۹.۶ درصد در جایگاه نخست کشورهای دنیا قرار دارد. این امر نشان می دهد که در آبان میزان نرخ بهبودی حدود ۷۰ درصد از نرخ شیوع بیماری بیشتر است.
 

متن کامل گزارش از طریق آدرس ذیل قابل دسترسی است:

https://isc.ac/fa/news/1702 ‌‌‌‌‌Source link

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.