پنج شنبه, ۲۹ اردیبهشت , ۱۴۰۱
Thursday, 19 May , 2022
«تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها»
جستجو
جشنواره‌ تجلیل از سربازان برگزیده مامور در وزارت علوم برگزارشد
4

دومین جشنواره‌ تجلیل از سربازان برگزیده مامور در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ، با حضور دکتر محمدرضا رضوان طلب، رئیس مرکز جذب اعضای هیات علمی این وزارت به صورت بر خط و با حضور جمعی از همکاران امریه ستادی و دانشگاهی برگزار شد. به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در این آیین […]

پ
پ


دومین جشنواره‌ تجلیل از سربازان برگزیده مامور در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ، با حضور دکتر محمدرضا رضوان طلب، رئیس مرکز جذب اعضای هیات علمی این وزارت به صورت بر خط و با حضور جمعی از همکاران امریه ستادی و دانشگاهی برگزار شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در این آیین که با حضور دکتر رحیمی، معاون پژوهش و فناوری، دکتر نظرپور، معاون اداری و مالی و مدیریت منابع، سید مصطفی رضوانی، مدیر نظارت، پیگیری و امور مشمولین مرکز جذب اعضای هیات‌علمی این وزارت برگزار شد، دکتر رضوان طلب، با اشاره به قسمتی از دعای عرفه ” ابتداتنی بنعمتک قبل ان اکون شیئا مذکورا ” اظهار داشت: این بخش از این دعا به ذکر نعمت‌هایی است که مقتضی شکر می‌باشد و حضور ما در خدمت شما عزیزان که در کسوت امریه و سربازی می‌باشید این نکته را به عنوان یک وظیفه و یک حقی که شما بر گردن ما دارید یادآوری می‌کند که به پاس زحمات شما در مهم ترین مقطع تاریخ انقلاب عزیزمان دومین روز از هفته دفاع مقدس را به عنوان روز سرباز نامگذاری کرده‌اند که این به معنی عظمت بخشیدن به مقام شما می‌باشد.

وی با بیان اینکه یکی از کارهای مهمی که خداوند با بیماری کرونا انجام داد این بود که ذلت و ناتوانی بشر را به رخش کشید، افزود: شما‌ها باید قدر این جایگاه را بدانید و قدر این نظامی را که این همه به شما توجه دارد، داشته باشید و قدر رهبر عزیزمان را که یکی از پرتکرارترین واژه‌ها در ادبیات ایشان واژه جوانان است، نیز بدانید. این امر مقتضی شکر است و شکرش هم این است که واقعاً در همان جایگاهی که هستیم آنچه که وظیفه ما هست خوب انجام دهیم.

مهندس رضوانی نیز با اشاره به اینکه دومین روز از هفته دفاع مقدس با عنوان جوانان، سربازان و دانش پژوهان نامگذاری شده است، با تبریک این روز به تمامی نیروهای امریه وزارت علوم گفت: در قانون خدمت نظام وظیفه امکان بهره‌مندی از توان علمی و مهارت‌های تخصصی متقاضیان خدمت سربازی به دولت داده شده است تا در زمان صلح از این کارکنان در امور آموزشی، پژوهشی، تولیدی، امدادی و غیره استفاده کنند.

وی افزود: خوشبختانه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هم از اواخر دهه ۶۰ با جذب نیروهای سرباز هیات علمی، در اوایل دهه‌ ۸۰ از همکاران امریه‌ خدمتی مرکز جذب و از اواسط سال ۹۸ به جذب نیروهای امریه‌ ارتباط با صنعت و جامعه در کنار سایر کارکنان و اعضای هیات علمی از مهارت‌های علمی و تخصصی این عزیزان در بخش‌های مختلف بهره‌مند شده است.

مهندس رضوانی در ادامه گفت: در حال حاضر وزارت علوم ۵۶۶ نفر نیروی امریه رو در اختیار دارد که از این تعداد ۲۲۱ نفر سرباز طرح هیات علمی، ۱۶ نفر نیروی امریه مامور به مرکز جذب و ۳۲۹ نیروی امریه در دفاتر ارتباط با جامعه و صنعت به عنوان نیروی پژوهشیار در بیش از ۲۰۰ مرکز آموزش عالی، پژوهشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری سراسر کشور مشغول به انجام خدمت هستند.

وی افزود: با نگاه حمایتی ستاد کل نیروهای مسلح به بخش آموزش عالی کشور بر اساس طرح‌های ارایه شده به ستاد کل نیروهای مسلح و مشهود بودن اثربخشی این واگذاری در نظارت‌های میدانی، ۶۰۰ ظرفیت جذب سربازان پژوهشی و ۱۰۰ ظرفیت جذب در حوزه دفاتر مرکز جذب در دو سال آینده به وزارت علوم اختصاص داده شد.

میهمان ویژه این مراسم، امیر دکتر جعفری جانباز دوران دفاع مقدس با تبریک روز سرباز گفت: با توجه به آمار و ارقامی که در مورد امریه‌ها ارائه شد، وزارت علوم هم یک پادگان در اختیار دارد که لازم است با تلاش بیشتر و انجام دادن وظیفه خود به نحو احسن قدر عنوان امریه را بدانند و شکرگزار آن باشند.

وی در ادامه به بیان خاطراتی از ایام دفاع مقدس پرداخت.

دکتر رحیمی، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم نیزبا بیان اینکه در ابتدای جنگ من دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مهندسی مکانیک در دانشگاه امیرکبیر بودم، اشاره‌ای به وضعیت علمی کشور کرد وگفت: ما سال ۱۳۶۸ تازه شروع کردیم خودمان را در حوزه علمی بیابیم. چون همه امکانات کشور معطوف به جنگ شده بود، گرچه دانشگاه‌های ما عمدتاً باز بودند ولی شما نمی‌توانستید سرمایه‌گذاری کنید، نمی‌توانستید برنامه‌ریزی درازمدتی داشته باشید چون همه چیز باید معطوف به جنگ و دفاع از انقلاب می‌شد. ما یک ستاد جنگ در دانشگاه داشتیم. یک ستادی که برای معرفی دانشگاهیان به جبهه‌های جنگ بود و نیز یک ستاد پشتیبانی جنگ در دانشگاه داشتیم.

وی افزود: بعد از جنگ تحمیلی کشور از نظر توسعه علمی در مسیر خوبی افتاد و به تدریج توسعه‌ فناوری پیدا کرد.. توسعه‌ آموزش عالی ما دیگر وابسته به دولت‌ها نیست و مسیر خود را پیدا کرده است. انشالله واحدهای فناور بیشتر و قدرتمندتر بشوند و از بین این شرکت‌ها و واحدهای فناور، شرکت‌های ملی و حتی بین المللی زاییده بشوند و پدید بیایند. اگر این زیر ساخت‌ها نبود امکان نداشت ما بتوانیم در برابر تحریم‌های عظیم آمریکا مقاومت کنیم. من باید از ستاد فرماندهی کل قوا در این زمینه تشکر بکنم.

در پایان این مراسم از سربازان امریه برتر در حوزه‌های مختلف پژوهش، ثبت اختراع، ارتباط با صنعت و اطلاع رسانی تقدیر شد.

 Source link

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.