چهارشنبه, ۲۸ اردیبهشت , ۱۴۰۱
Wednesday, 18 May , 2022
«تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها»
جستجو
دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های برتر در زمینه انعقاد قرارداد با صنعت معرفی شدند
2

دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با ارائه گزارشی از تعداد و درآمد اختصاصی قراردادهای ارتباط با جامعه و صنعت در حال اجرای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور، دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های برتر در این حوزه را معرفی کرد. به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از […]

پ
پ


دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با ارائه گزارشی از تعداد و درآمد اختصاصی قراردادهای ارتباط با جامعه و صنعت در حال اجرای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور، دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های برتر در این حوزه را معرفی کرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دفتر ارتباط با جامعه و صنعت این وزارت، بر اساس طرح پایش قراردادهای ارتباط با جامعه و صنعت سال ۱۴۰۰، بیش از ۸۷۰۰ قرارداد در حال اجرا در حوزه ارتباط با جامعه و صنعت ثبت شده است که نشان می‌دهد تعداد قراردادهای در حال اجرای دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی در سال اخیر نسبت به سال‌های گذشته رشد قابل توجهی داشته است.

همچنین مجموع مبلغ قراردادهای ارتباط با جامعه و صنعت در حال اجرای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور حدود ۳,۱۰۶ میلیارد تومان برآورد شده است که تعداد مجریان قراردادهای در حال اجرای ارتباط با جامعه و صنعت نیز در سال اخیر نسبت به سال‌های گذشته رشد خوبی را داشته است.

بر اساس این گزارش؛ قراردادهای ارتباط صنایع و دستگاه‌های اجرایی با دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی کشور رشد مناسبی را طی این سال‌ها نشان می‌دهد. همچنین در سال‌های اخیر تفاهم‌نامه‌هایی میان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سایر وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی امضا و همکاری‌های خوبی آغاز شده است که نتیجه‌ی آن واگذاری پروژه‌های تحقیقاتی به مراکز علمی، دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور بوده است.

در این گزارش تاکید شده است؛ اعضای هیئت علمی به عنوان مجری اصلی این پروژه‌ها نقش تاثیرگذاری در اجرای این پروژه‌ها و به حرکت درآوردن چرخه‌ی ارتباط با صنعت و اقتصاد کشور ایفا کرده‌اند.

دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم، معتقد است؛ علی‌رغم رشد قابل توجه در سال‌های اخیر، هنوز هم از ظرفیت و قابلیت دانشگاه‌ها به خوبی استفاده نشده است و می‌توان انتظار رشد بیشتری را در آینده داشت. بر این اساس ضروری است دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور و نیز نهادهای فناور برنامه‌های مناسب و موثری در این راستا ارائه کنند.

دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم با اعلام اینکه برخی از دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی بر اساس شاخص‌های مهم این حوزه عملکرد بسیار خوب و قابل‌توجهی داشته‌اند؛ دانشگاها و پژوهشگاه‌های برتر از لحاظ ارتباط با جامعه و صنعت را معرفی کرد.

شایان ذکر است؛ تعداد قراردادهای ارتباط با جامعه و صنعت در حال اجرا، مبلغ قراردادهای ارتباط با جامعه و صنعت در حال اجرا، مبلغ سالانه جذب شده (درآمد) قراردادهای ارتباط با صنعت، تعداد اعضای هیات علمی مجری قراردادهای ارتباط با جامعه و صنعت در حال اجرا از جمله مهم‌ترین شاخص‌های انتخاب شده از سوی وزارت علوم است که معیاری برای سنجش عملکرد دانشگاه‌ها و مراکز علمی و پژوهشی است.

نسبت تعداد قراردادهای ارتباط با جامعه و صنعت در حال اجرا به تعداد اعضای هیأت علمی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی

رتبه

نام دانشگاه / پژوهشگاه / مرکز آموزش عالی

۱

دانشگاه علم و صنعت ایران

۲

دانشگاه صنعتی شریف

۳

دانشگاه شیراز

۴

پژوهشگاه بین المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله

۵

دانشگاه صنعتی امیرکبیر

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نسبت مبلغ قراردادهای ارتباط با جامعه و صنعت در حال اجرا به تعداد اعضای هیأت علمی

 

رتبه

نام دانشگاه / پژوهشگاه / مرکز آموزش عالی

۱

دانشگاه صنعتی امیرکبیر

۲

پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله

۳

دانشگاه علم و صنعت ایران

۴

دانشگاه صنعتی اصفهان

۵

پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نسبت مبلغ جذب شده قراردادهای ارتباط با جامعه و صنعت در سال اخیر به تعداد اعضا

هیأت علمی

رتبه

نام دانشگاه / پژوهشگاه / مرکز آموزش عالی

۱

پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران

۲

دانشگاه تربیت مدرس

۳

پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای

۴

دانشگاه صنعتی اصفهان

۵

دانشگاه علم و صنعت ایران

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نسبت مبلغ جذب شده قراردادهای ارتباط با جامعه و صنعت در سال اخیر به تعداد کل

دانشجویان پذیرش شده)

رتبه

نام دانشگاه / پژوهشگاه / مرکز آموزش عالی

۱

پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران

۲

پژوهشگاه هوافضا

۳

پژوهشگاه تربیت‌بدنی و علوم ورزشی

۴

پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله

۵

پژوهشگاه علوم و فنون هسته ایSource link

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.