چهارشنبه, ۲۸ اردیبهشت , ۱۴۰۱
Wednesday, 18 May , 2022
«تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها»
جستجو
در قراردادهای ارتباط با صنعت به دنبال اثربخشی هستیم
3

معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در آئین تقدیر از دانشمندان برتر در همکاری با جامعه و صنعت، با بیان اینکه نظام حل مسئله باید به یک نظام سیستماتیک تبدیل شود، گفت: در قراردادهای ارتباط با صنعت به دنبال اثربخشی هستیم. به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر پیمان صالحی در آیین […]

پ
پ


معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در آئین تقدیر از دانشمندان برتر در همکاری با جامعه و صنعت، با بیان اینکه نظام حل مسئله باید به یک نظام سیستماتیک تبدیل شود، گفت: در قراردادهای ارتباط با صنعت به دنبال اثربخشی هستیم.

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر پیمان صالحی در آیین تقدیر از دانشمندان برتر در همکاری با جامعه و صنعت که امروز (شنبه ۱۴ اسفندماه) در سالن شهدای جهاد علمی این وزارت برگزار شد، ضمن تبریک اعیاد شعبانیه اظهار داشت: همواره در جشنواره‌های برگزار شده در کشور افرادی که در زمینه تولید علم و تجاری‌سازی فعال بوده اند مورد تقدیر قرار گرفته‌اند و کمتر به دانشمندانی که در حوزه همکاری دانشگاه با جامعه و صنعت فعال بوده اند توجه شده است.

وی افزود: کسانی که در حوزه تولید علم و فناوری فعالیت دارند بحث فناوری را در سطوح TRL پایین تر دارند، کسانی که در تجاری‌سازی فعالیت دارند محصولات را به بازار می‌رسانند و همچنین کسانی که در این بین در سطوح فناوری فعالیت دارند افرادی هستند که قراردادهای ارتباط با جامعه و صنعت را با آنها داریم.

معاون پژوهشی وزارت علوم ادامه داد: بسیاری از این قراردادها در حوزه حل مسئله، طرح‌های مشاوره و مسئله، موضوعات ایجاد فناوری و برخی نیز خدمات تخصصی و فوق تخصصی است که به بهره‌برداران می‌دهیم. در این حوزه باید توجه بیشتری مبذول کنیم.

وی با بیان اینکه در سال ۱۳۹۹ بیش از ۳هزار میلیارد تومان قرارداد ارتباط با صنعت و دانشگاه داشته‌ایم افزود: این میزان با توجه به زیرساخت ها و ظرفیت‌های دانشگاه‌های کشورمان بسیار کم است.

دکتر صالحی تصریح کرد: در سال ۱۳۹۹، حدود ۵ هزار عضو هیئت علمی دانشگاه‌ها و موسسات وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، قرارداد ارتباط با جامعه و صنعت داشته‌اند که این میزان تا حد مطلوب فاصله بسیار زیادی دارد. لذا اگر از زیرساخت ها بهره‌مند شویم و نیروی عظیم انسانی را به حرکت درآوریم قطعاً اثربخشی در حل مسائل کشور بیشتر خواهد بود.

وی با بیان اینکه در قراردادهای ارتباط با صنعت به دنبال اثربخشی هستیم، عنوان کرد: نظام حل مسئله باید به یک نظام سیستماتیک تبدیل شود. در چند سال اخیر در اکوسیستم فناوری سعی شده که زیست بومی فراهم شود که به سؤالات مطرح شده از طریق زیست‌بوم دانش‌بنیان به آن پاسخ داده شود.

دکتر صالحی افزود: ارتباط با ما با دانشگاه‌ها از طریق دفاتر ارتباط با جامعه و صنعت و همچنین معاونت‌های پژوهش و فناوری است و باید هسته‌هایی در دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی شکل گیرد که نقش شرکت‌های دانش‌بنیان در فناوری را هسته‌ها و قطب‌های ما در وزارت علوم ایفا کنند.

وی خاطرنشان کرد: قطب‌های علمی وظایف خود را دارند و بیشتر به تولید علم توجه می‌کنند تا حل مسئله؛ در این راستا باید با یک دگردیسی، هسته‌های پژوهشی در حوزه‌های تخصصی در دانشگاه‌ها شکل گیرد.

معاون پژوهشی وزارت علوم در ادامه سخنان خود گفت: در حوزه علم و فناوی سازمان‌های مختلفی در سطح کشور داریم که در سطح خود مسئولیت‌های خاصی دارند مانند وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، اما ایجاد هماهنگی و قانون گذاری در سطح کلان را نباید از یاد ببریم تا همه این بازیگران در یک نظام هماهنگ فعالیت کنند.

وی افزود: باید علاوه بر مجلس شورای اسلامی، بیش از پیش از ظرفیت شورای عالی انقلاب فرهنگی در جهت مأموریت‌های خود بهره‌مند شویم. وظیفه ما این است که در حل مسائل کشور، نیازهای قانونی خود را از طریق این شورا تأمین کنیم.

دکتر صالحی با بیان اینکه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری نیز ظرفیت خوبی جهت سیاست‌گذاری در حوزه‌های اجرایی قوانین دارد، بیان کرد: در برنامه‌های خود قصد داریم به اثربخشی حوزه آموزش عالی کشور در حل مسائل، ارتقای سطح زندگی مردم، ایجاد ثروت و حل معضلات اجتماعی برسیم.

وی یادآور شد: سال ۱۴۰۰ حوزه پژوهشی از لحاظ مالی وضعیت خوبی نداشت اما امیدواریم سال آینده با حمایت‌ها و پیگیری‌های صورت گرفته برای پژوهش کشور سال بهتری باشد.

معاون پژوهشی وزارت علوم در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه ظرفیت فوق العاده‌ای در حوزه تحصیلات تکمیلی داریم، گفت: تعداد بسیار زیادی دانشجو در دوره‌های کارشناسی ارشد، دکترا و پسادکترا داریم که بهره‌مندی از این ظرفیت و هدفمند کردن پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها امری ضروری است.

دکتر صالحی با اشاره به اینکه باید از ظرفیت دانشجویان کارشناسی ارشد، دکترا و پسادکترا به نحو احسن بهره‌مند شویم افزود: در این راستا آیین‌نامه‌ای تهیه شده که قراردادهای ارتباط با جامعه و صنعت و بین دستگاهی را برای پروژه‌ها و پایان نامه‌ها و رساله‌های کارشناسی ارشد و دکترا تسهیل کنیم. به عبارتی ارتباط سازمان‌های بیرونی با وزارت علوم برای حل مسئله‌هایشان را از طریق پایان‌نامه‌ها تسهیل کرده ایم.

وی خاطرنشان کرد: باید به مسیرمان در بخش تحقیقات بنیادی سرعت بخشیده و جایگاه خود را هر ساله بهبود ببخشیم.

دکتر صالحی در پایان سخنان خود اظهار داشت: برگزاری این جلسه پیامی است از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری که همان گونه که تولید علم و تجاری‌سازی جایگاه رفیعی در اکوسیستم‌های علمی دارد، پیشتازان و دانشمندان برتر ما در ارتباط با جامعه و صنعت نیز جایگاه ویژه‌ای دارند و امیدواریم بتوانیم تعداد این افراد را هر ساله در جهت ارتقای اثربخشی و حل معضلات کشور افزایش دهیم.

ضرورت به رسمیت شناخته شدن فعالیت‌های ارتباط با جامعه و صنعت در دانشگاه‌ها

دکتر محمدسعید سیف مدیرکل دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز در این آیین، درخصوص ضرورت و روش‌های همکاری با جامعه و صنعت اظهار داشت: در چند سال اخیر بحث فناوری و نوآوری در کشور به صورت جدی پیگیری می شود. همچنین فعالیت‌های در ارتباط با جامعه و صنعت نیز باید در دانشگاه ها به رسمیت شناخته شود و اگر این امر محقق نشود دانشگاه از رسالت خود که همانا تربیت نیروی انسانی متخصص، پاسخگویی به نیازهای کشور و اثربخشی است برنخواهد آمد.

وی با بیان اینکه تقدیر از دانشمندان برتر در همکاری با جامعه و صنعت از سال گذشته آغاز شده است، تصریح کرد: در سال قبل از ۱۵ نفر از دانشمندان برتر در همکاری با جامعه و صنعت تقدیر به عمل آمد.

دکتر سیف افزود: در سال جاری دانشگاه ها بر اساس ارزیابی و سوابق اعضای هیئت علمی خود ۱۳۴ نفر را به دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم معرفی کردند که از این تعداد ۹ نفر در رشته های مختلف علمی به عنوان دانشمندان برتر در همکاری با جامعه و صنعت امروز مورد تقدیر قرار می گیرند.

مدیر کل دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم خاطرنشان کرد: ۲۸ هزار عضو هیئت علمی در سطح دانشگاه های دولتی مشغول فعالیت هستند که از این تعداد ۵هزار نفر در همکاری های تقاضامحور درگیر هستند و امیدواریم باالگو قرار دادن اعضای هیئت علمی برتر و استفاده از تجارب آنها بتوانیم شاهد اثربخشی بیشتر دانشگاه ها در حل مسائل کشور باشیم.

گفتنی است در پایان این آیین از دانشمندان برتر در همکاری با جامعه و صنعت تجلیل شدند که اسامی آنان به شرح زیر است:
دکتر حسین بلندی دانشیار حوزه تخصصی برق دانشگاه علم و صنعت ایران
دکتر صمد بنیسی عضو هیئت علمی حوزه تخصصی فرآوری مواد معدنی دانشگاه شهیدباهنر کرمان
دکتر محسن دانش مسگران عضو هیئت علمی حوزه تخصصی کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد
دکتر حمیدرضا ربیعی عضو هیئت علمی حوزه تخصصی هوش مصنوعی و علوم داده دانشگاه صنعتی شریف
دکتر محمدرحیم رهنما عضو هیئت علمی حوزه تخصصی برنامه ریزی دانشگاه فردوسی مشهد
دکتر سیدحمیدرضا صادقی عضو هیئت علمی حوزه تخصصی منابع طبیعی دانشگاه تربیت مدرس
دکتر سیدعلیرضا طباطبایی نژاد عضو هیئت علمی حوزه تخصصی مهندسی نفت دانشگاه صنعتی سهند
دکتر مرتضی منتظری قهجاورستانی عضو هیئت علمی حوزه تخصصی مکانیک دانشگاه علم و صنعت ایران
دکتر محسن میوه چی دانشیار حوزه تخصصی برق دانشگاه اصفهانSource link

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.