شنبه, ۳۱ اردیبهشت , ۱۴۰۱
Saturday, 21 May , 2022
«تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها»
جستجو
سرمایه‌گذاری در علم و فناوری، لازمه اقتصاد مقاومتی است
6

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه سرمایه‌گذاری در علم و فناوری لازمه اقتصاد مقاومتی است، گفت: اقتصاد باید دانش‌پایه و علم‌بنیان باشد و تنها در این صورت است که می‌توانیم با نوآوری نیازهای خود را تامین و محصولاتی تولید کنیم که رقابت ناپذیر باشند. به گزارش اداره‌کل روابط عمومی وزارت علوم، به نقل […]

پ
پ


وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه سرمایه‌گذاری در علم و فناوری لازمه اقتصاد مقاومتی است، گفت: اقتصاد باید دانش‌پایه و علم‌بنیان باشد و تنها در این صورت است که می‌توانیم با نوآوری نیازهای خود را تامین و محصولاتی تولید کنیم که رقابت ناپذیر باشند.

به گزارش اداره‌کل روابط عمومی وزارت علوم، به نقل از دانشگاه اصفهان، دکتر زلفی‌گل در مراسم تکریم از خدمات دکتر طالبی رئیس سابق دانشگاه اصفهان و معارفه دکتر هرسیج به عنوان سرپرست جدید این دانشگاه گفت: دکتر هوشنگ طالبی بخش زیادی از عمر خود را صرف پیشرفت علم در ایران و توسعه دانشگاه اصفهان کرده است و به عنوان یک سرمایه نمادین کشور ما باید قدردان زحمات ایشان باشیم.

وزیر علوم همچنین با اشاره به تجربیات ملی و فرا ملی دکتر حسین هرسیج نیز اظهار داشت: بدون تردید با حضور دکتر هرسیج و تجارب ارزنده ایشان تحولات زیادی در دانشگاه اصفهان انجام خواهد شد.

دکتر زلفی گل در ادامه افزود: دانشگاه اصفهان به عنوان دانشگاه جامع و خوشنام کشور، رسالت سنگینی بر عهده دارد و امید است دکتر هرسیج و تیم ایشان بتوانند به نحو مطلوب در راستای محقق ساختن اهداف متعالی دانشگاه گام بردارند.

وزیر علوم، رشته‌های علوم انسانی و علوم پایه را مانند معدن طلا دانست و اظهار داشت: در کشورهای پیشرفته دنیا، نخبه‌ترین افراد را در رشته‌های علوم انسانی جذب می‌کنند و برای رشته‌های علوم پایه و مهندسی از کشورهای دیگر دانشجو جذب می کنند.

دکتر زلفی‌گل علم را برای آرامش، آسایش و رفاه بشر دانست و تصریح کرد: فقط سلامت جسم مهم نیست، بلکه سلامت روح نیز بسیار حائز اهمیت است. رشته‌های علوم انسانی آرامش و رشته‌های علوم طبیعی آسایش ما را تامین می‌کنند.

دکتر زلفی‌گل افزود: اقتصاد مقاومتی باید دانش پایه و علم بنیان باشد و در این صورت ما می توانیم با نوآوری نیازهای خود را تامین نماییم و محصولاتی تولید کنیم که رقابت ناپذیر باشند.

وی کارکردهای دانشگاه را مبتنی بر خدمت به جامعه و همچنین رسیدن به مرجعیت علمی دانست و اظهار داشت: در راستای مرجعیت علمی و اثرگذاری اجتماعی باید سرمایه‌گذاری کرد.

وزیر علوم در ادامه ضمن اشاره به موزه و مرکز اسناد دانشگاه اصفهان، اظهار داشت: دستاوردهای بسیار مفید و قابل توجهی در این موزه نگهداری می شود.

وی پیشنهاد کرد همه اساتید، یاوران علمی و دانشجویان با اهدا آثاری به این موزه در راستای ارتقای این بخش از دانشگاه، افتخار ملی کسب نمایند و اسامی آن‌ها در تالار افتخارات دانشگاه ثبت شود.

شایان ذکر است، دکتر محمدعلی زلفی گل در مرکز فناوری و نوآوری دانشگاه اصفهان، اظهار کرد: از آقایان دکتر طالبی و دکتر هرسیج برای محیا کردن بستر حضور فناوران و نوآوران در مراکز علمی استان اصفهان و هدایت جو دانشگاه از سیستم کاملاً نظری به بخش عملی و تولید تشکر می‌کنم.

وی خطاب به فناوران حاضر در جلسه افزود: حضور شما نوآوران و فناوران در کنار کلاس‌های درس اساتید دانشگاه یک نعمت و فرصت است. به امید خدا روز به روز تعداد نوآوران، فناوران بیشتر شده و تعداد شرکت‌هایی که در دانشگاه اصفهان حضور خواهند یافت افزایش یافته و شاهد خواهیم بود که هیچ جوان تحصیل‌کرده‌ای بیکار نباشد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: یکی از دلایل خروج نخبگان از کشور، نداشتن شغل است؛ متاسفانه نخبگان احساس اینکه می‌توانند برای پیشرفت کشور خود اثربخش باشند را ندارد. اگر چنین جوانی شغل داشته باشد و احساس کند که از علم، دانش و استعداد خود می‌تواند برای پیشرفت کشورش استفاده کند هیچ‌گاه خانه، خانواده و میهن خود را رها نکرده و عازم کشوهای دیگر نخواهد شد. تاسیس پهنه و مرکز نوآوری توسط رئیس پیشین دانشگاه اصفهان، کاری بسیار بزرگ است و به امید خدا با گذر کردن یک دهه از عمر این پهنه شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان می تواند منشا خیرات و برکات زیادی باشد.

وی تصریح کرد: شکی وجود ندارد که سرپرست جدید دانشگاه اصفهان نیز همین دیدگاه را داشته و با تیم مدیریتی خود همین راه را ادامه خواهد داد.

دکتر زلفی‌گل خاطرنشان کرد: سعی می‌شود که قسمت‌های نرم‌افزاری و آئین‌نامه و مقررات به گونه‌ای تنظیم شود که حضور فناوران و نوآوران در دانشگاه‌ها، پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد و نوآوری تسریع و تسهیل یابد تا به امید خدا بتوانیم توسعه‌ای همه جانبه در زمینه نوآوری و فناوری داشته باشیم.

گفتنی است در حاشیه بازدید دکتر زلفی‌گل از ناحیه فناوری و نوآوری دانشگاه اصفهان، ساختمان جدید دانشکده حقوق دانشگاه اصفهان با زیربنای هفت هزار مترمربع و هزینه ای بالغ بر ۶۰ میلیارد که توسط آقای مهدی مظاهری خیر نیک اندیش دانشگاه ساز اهدا شده بود کلنگ زنی شد.Source link

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.