دوشنبه, ۲ خرداد , ۱۴۰۱
Monday, 23 May , 2022
«تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها»
جستجو
ضرورت رفع موانع حضور خیرین در علم و فناوری
4

دبیر ستاد خیرین آموزش عالی با اشاره به اینکه خیرین ظرفیت فوق‌العاده‌ای دارند و پیشران کسب و کار در جامعه هستند، گفت: ضرورت دارد موانع حضور خیرین در علم و فناوری رفع شود و همچنین برای آنان جذابیت‌های لازم ایجاد شود. به گزارش اداره‌کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر مصطفی زمانیان در نشست روسای پارک […]

پ
پ


دبیر ستاد خیرین آموزش عالی با اشاره به اینکه خیرین ظرفیت فوق‌العاده‌ای دارند و پیشران کسب و کار در جامعه هستند، گفت: ضرورت دارد موانع حضور خیرین در علم و فناوری رفع شود و همچنین برای آنان جذابیت‌های لازم ایجاد شود.

به گزارش اداره‌کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر مصطفی زمانیان در نشست روسای پارک های علم و فناوری اظهار داشت: بر اساس مجموعه مطالعاتی که سال های گذشته در شورای عالی انقلاب فرهنگی به بهانه تدوین سند وقف علم و فناوری انجام دادیم و مجموعه کامل تری که با همکاری سازمان اوقاف و امور خیریه انجام شد، به این نتیجه رسیدیم که جایگاه وقف و امور خیریه بیش از آن چیزی است که همه این سال ها حس کردیم و به آن پرداختیم.

وی ادامه داد: بخش قابل توجهی از کوه یخ پنهان نظام تأمین مالی که می تواند پیشران حوزه های عقب افتاده به خصوص فناوری باشد، وقف است.

زمانیان با بیان اینکه در حوزه وقف، تنوع و کارکردهای جذاب و جالبی وجود دارد، افزود: در ستاد خیرین وزارت علوم بنا داریم رویکرد جدیدی در حوزه ساماندهی و تسهیل ظرفیت جدی خیرین در حوزه های مأموریتی را در دستور کار قرار دهیم. همچنین در ۲ قالب جدی، تحول راهبردی در این حوزه شکل می دهیم. وزارت علوم به ظرفیت خیرین نگاه ویژه دارد.

وی تاکید کرد: نگاه سنتی و مرسومی که در همه این سال ها در حوزه خیرین وجود داشت، این بود که خیرین فقط به عنوان منبع تأمین مالی دیده می شدند؛ در حالی که یکی از جدی ترین ظرفیت های الگوساز در حوزه اشتغال زایی همین خیرین هستند. هر چند در برخی موارد سواد دانشگاهی را ندارند، اما در کسب و کار، انسان های شایسته و الگویی هستند که گاهی از منظر منابع مالی سراغ آنها می رویم.

دکتر زمانیان با اشاره به تنوع بخشی در حوزه خیرین، گفت: در حوزه خیرین باید تنوع بخشی صورت گیرد و وزارت علوم علاقه مند به سرمایه گذاری در این حوزه های جدید است. اولویت های ماموریتی وزارت علوم به ویژه در حوزه علم و فناوری همچنین کسب و کار دانش بنیان، عنوان محورهای جذاب اولویت داری است که می تواند منبع تأمین مالی از خیرین باشد. یکی از اتفاقاتی که باید رخ دهد، تغییر الگوی کسب و کار در مجموعه پارک های علم و فناوری است.

مشاور وزیر علوم خاطرنشان کرد: در ستاد خیرین به دنبال رفع موانع حضور خیرین و ایجاد جذابیت های لازم برای آنها هستیم، حوزه علم و فناوری نیز به عنوان یکی از حوزه های اولویت دار برای ایجاد جذابیت، شناخته شده است. ستاد خیرین وزارت علوم باید نقش تسهیلگر در بالادست داشته باشد. به دلیل سیستم پولشویی، همیشه همه جای دنیا دشمن درجه یک خیرین، نظام های مالیاتی هستند. در حالی که استفاده و احیای ظرفیتی به نام حوزه مسوولیت اجتماعی می تواند ظرفیت خیرین را به بهترین شکل مورد استفاده قرار دهد.

دکتر زمانیان ادامه داد: بر اساس آن چیزی که در دنیا مرسوم است، شرکت ها منابع جدی در حوزه مسوولیت اجتماعی هستند و این عدد سال گذشته در حوزه معدن فقط سه هزار میلیارد تومان بود که هیچ رقمی از آن بر اساس ساماندهی، هزینه نشد. امسال حوزه های معدن، نفت، گاز و پتروشیمی، همچنین بیمه را به سمت موضوعات اولویت دار در حیطه مسوولیت های اجتماعی هدایت می کنیم.

دبیر ستاد خیرین آموزش عالی با بیان اینکه مجموعه پارک های علم و فناوری انباشت مسوولیت های اجتماعی هستند، خاطرنشان کرد: به این مسوولیت ها توجهی نمی شود و اگر به عنوان یک موضوع انگیزشی در فضای مدیریت پارک های علم و فناوری مرسوم شود، مسوولیت های اجتماعی پارک های علم و فناوری را به سمت اولویت ها هدف دار می کنیم.Source link

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.