پنج شنبه, ۱۰ آذر , ۱۴۰۱
Thursday, 1 December , 2022
«تولید، دانش بنیان، اشتغال زایی»
جستجو
طرحی برای اعطای مجوز حق‌التدریس به افراد جامانده از جذب هیات علمی
15

به گزارش شهرآرانیوز، دکتر محمد خلج امیرحسینی در سخنانی در جمع دبیران هیئت های اجرایی جذب دانشگاهها و مدیران دفاتر تحقیق استانی گفت: باید توجه کنیم که شغل استادی و شغل معلمی شغل انبیاست و در بسیاری از آیات قرآن معلمی به عنوان شغل انبیا مطرح شده است. وی با اشاره به اینکه در قرآن […]

پ
پ


به گزارش شهرآرانیوز، دکتر محمد خلج امیرحسینی در سخنانی در جمع دبیران هیئت های اجرایی جذب دانشگاهها و مدیران دفاتر تحقیق استانی گفت: باید توجه کنیم که شغل استادی و شغل معلمی شغل انبیاست و در بسیاری از آیات قرآن معلمی به عنوان شغل انبیا مطرح شده است.

وی با اشاره به اینکه در قرآن کریم وظیفه پیامبران و فرستادگان خدا تزکیه و تعلیم مطرح شده است گفت: باید به رسولان الهی تأسی کنیم و از اعضای هیأت علمی و استادان خود انتظار داشته باشیم که علاوه بر آموختن علم و دانش در راستای تزکیه و افزایش ایمان الهی دانشجویان نیز فعالیت کنند.

وی گفت: آنچه که استاد در کلاس در خصوص قوانین طبیعت، فیزیک ، شیمی و …می‌گوید اشاره به فعل خدا و آیات الهی است و کاری ارزشمند است.

محمد خلج با گرامیداشت دفاع مقدس گفت: افتخارات امروز کشور از لحاظ علم و فناوری مرهون رشادت‌های رزمندگان و ایثارگران ما در دوران دفاع مقدس است.

 وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص ویژگی‌های اساتید دانشگاه گفت: احساس غرور ملی و غیرت دینی و همچنین سرشار از روحیه خدمت بودن از جمله ویژگی‌هایی است که باید در اساتید دانشگاه‌ها وجود داشته باشد.

 رئیس مرکز جذب اعضای هیات علمی گفت: بر اساس ضوابط و قوانین ، مسئولیت اصلی جذب اعضای هیئت علمی با هیئت‌های اجرایی جذب است و این هیئت‌ها در صورت صلاح‌دید و تشخیص خود می توانند از نظر مشورتی گروه‌های آموزشی استفاده کنند و نظر گروه آموزشی صرفا مشورتی است.

 محمد خلج از دبیران هیات های اجرایی جذب خواست: در تکمیل پرونده‌ها علاوه بر دقت، سرعت لازم را داشته باشند چرا که هم اکنون میانگین ماندگاری پرونده‌ها در هیات‌های اجرایی دانشگاه ها حدود یک سال است در حالی که میانگین ماندگاری این پرونده‌ها در مرکز جذب وزارت علوم ۵۰ روز است.

 رئیس مرکز جذب اعضای هیأت علمی به دبیران هیئت های اجرایی جذب توصیه کرد: بلافاصله بعد از انتشار فراخوان عمومی و پایان ثبت نام متقاضیان، نسبت به تشکیل جلسات هیئت‌های اجرایی اقدام کنند و در کمترین زمان نتایج را به  مرکز جذب وزارت علوم جذب ارسال کنند.

وی به اعضای هیات‌های اجرایی توصیه کرد: پس از اعلام فراخوان  و ثبت نام متقاضیان، در هر کد رشته محل حداقل ۳ نفر از متقاضیان را برای طی مراحل جذب انتخاب کنند و این سه نفر را  بر اساس شاخص‌های علمی انتخاب کنند. 

رئیس مرکز جذب اعضای هیئت علمی وزارت علوم گفت: طرحی در دست تدوین داریم که در صورت تصویب هیئت عالی جذب اعضای هیئت علمی، به دو نفری که جزو سه نفر انتخاب اولیه هیات اجرایی جذب بوده‌اند و به عنوان عضو هیات علمی جذب نشده‌اند، مجوز حق‌التدریس بدهیم.

دبیر هیات عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در این نشست گفت: ۶۰ درصد اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها در فراخوان های جذب که در ۱۲ سال اخیر منتشر شده است جذب دانشگاه‌ها شده‌اند و حامی آرمان‌های انقلاب هستند.

دکتر محمدی با تاکید براینکه در جذب اعضای هیات علمی باید به اسناد بالادستی مانند سند دانشگاه اسلامی و نقشه جامع علمی کشور توجه کنیم گفت: هیئت اجرایی جذب مهمترین رکن جذب اساتید در دانشگاه‌ها است.

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت علوم؛ دبیر هیات عالی جذب تاکید کرد: در اعلام فراخوان جذب اعضای هیات علمی باید به سیاست‌های کلان کشور، آینده نگری و سمت و سوی دانش جهانی، نیازهای مهم کشور، نیازهای استانی ، آمایش آموزش عالی و برنامه ایجاد رشته های جدید توجه کنیم.

منبع: ایسناSource link

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.