جمعه, ۱۰ تیر , ۱۴۰۱
Friday, 1 July , 2022
«تولید، دانش بنیان، اشتغال زایی»
جستجو
عادلانه کردن یارانه‌ها، فرصتی برای شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه کشاورزی جهت کاهش قیمت محصولات
6

معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج جهاد کشاورزی در اجلاس روسای پارک‌های علم و فناوری کشور گفت: عادلانه کردن یارانه‌ها، فرصت مغتنمی برای شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه کشاورزی است تا قیمت تمام شده محصولات کشاورزی خود را کاهش دهند. به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر سید مجتبی خیام نکویی […]

پ
پ


معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج جهاد کشاورزی در اجلاس روسای پارک‌های علم و فناوری کشور گفت: عادلانه کردن یارانه‌ها، فرصت مغتنمی برای شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه کشاورزی است تا قیمت تمام شده محصولات کشاورزی خود را کاهش دهند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر سید مجتبی خیام نکویی در اجلاس سراسری رؤسای پارک‌های علم و فناوری کشور که به میزبانی پارک علم و فناوری فارس برگزار شد، گفت: استقلال واقعی کشور در گروی استقلال اقتصادی به ویژه در حوزه امنیت غذایی است. بعد از جنگ روسیه و اوکراین دنیا در حوزه امنیت غذایی دچار چالش شده است و این در حالیست که اوکراین در رده سوم تا هفتم تولید کنندگان غذا در جهان بود.

معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج جهاد کشاورزی افزود: قیمت برخی مواد غذایی در حال حاضر بیش از صد در صد در جهان افزایش یافته است و بسیاری کشور‌ها دچار مشکل در تأمین مواد اولیه غذایی شده‌اند.

وی اضافه کرد: ایران در بخش کشاورزی دارای ظرفیت کم نظیری است و ۳۰۰ روز آفتابی در کشور داریم و از چهار فصل همزمان برخورداریم و از هشت کشور تنوع زیستی دنیا با بیش از گونه‌های گیاهی و جانوری هستیم، اما با چالش‌هایی مانند گرم شدن هوا، کم آبی و … مواجه هستیم.

خیام نکویی تاکید کرد: چهار میلیون و ۲۰۰ هزار بهره بردار در بخش کشاورزی کشور داریم که حدود ۷۰ درصد آن‌ها یا کم سواد و یا بیسواد هستند و باید دانش را در بخش کشاورزی رسوخ دهیم و بهره وری پایین و محدودیت منابع آب از مشکلات ما در بخش کشاورزی است.

وی ادامه داد: ۹۵ درصد زعفران دنیا توسط ایران تولید می‌شود، اما گردش مالی ما تنها ۵۰۰ میلیون دلار از ۲۰ میلیارد دلار تمام جهان در زمینه زعفران است.

نکویی اضافه کرد: در قبال بخش کشاورزی باید وظیفه‌شناس باشیم و حوزه دانش‌بنیان در صنعت کشاورزی نقش مؤثری می‌تواند در تولید محصولات کشاورزی سالم ایفا می‌کند.

وی با ببیان اینکه افزایش ۲۰ درصدی تعداد شرکت‌های دانش بنیان در کشور در حوزه کشاورزی هدف‌گذاری شده است، گفت: در این زمینه دولت اولین مصوبه خود را در حوزه کشاورزی دانش‌بنیان ارائه کرد.

خیام نکویی افزود: تمهیداتی انجام شده تا در استان‌ها تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان در پارک علم و فناوری در حوزه کشاورزی افزایش یابد و بومی‌سازی در تولیدات کشاورزی نیز در اولویت قرار بگیرد. از نظر محتوایی باید شرح حال مردم در حوزه غذا، مورد توجه قرار گیرد و عادلانه کردن یارانه‌ها فرصت مغتنمی برای شرکت‌های دانش بنیان در حوزه کشاورزی است تا قیمت تمام شده محصول کشاورزی را کاهش دهند.

وی اعلام کرد: ۳۵۰ هکتار از بهترین اراضی خرسان رضوی برای استقرار شرکت‌های دانش بنیان وجود دارد و باید هوشمندسازی کل بخش کشاورزی در کشور را مورد توجه قرار دهیم که در کاهش و فرآوری ضایعات کشاورزی، اصلاح نژاد دام، پرورش آبزیان، تولید آنزیم‌ها و مکمل‌ها و … در حوزه داشن‌بنیان می‌توان اقدامات گسترده‌ای انجام داد.

معاون وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: به طور متوسط ضایعات کشاورزی در حد غذای ۲۵ میلیون نفر است که با استفاده از توان علمی شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توان آن را کاهش داد.

وی اضافه کرد: در چند روز آینده اولین پارک ملی کشاورزی و منابع طبیعی رسماً با استقرار بیش از یکصد شرکت به طور رسمی در اهواز افتتاح خواهد شد.

نکویی تصریح کرد: همت و تلاش پارک‌های علم و فناوری در خصوص تولید محصولات سلامت محور مؤثر است. محصولات سالم بازار و مشتری دارند و برای تمام شرکت‌های کشاورزی دانش‌بنیان جلسه‌ای برای طرح مسائل خود برگزار خواهیم کرد.Source link

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.