دوشنبه, ۲ خرداد , ۱۴۰۱
Monday, 23 May , 2022
«تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها»
جستجو
مأموریت ویژه وزیر علوم به پژوهشگاه شیمی برای تولید مواد شیمیایی
5

وزیر علوم تحقیقات و فناوری در آیین معارفه سرپرست پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران به سرپرست این پژوهشگاه مأموریت داد تا شرکتی را با مشارکت بخش خصوصی برای تولید موادشیمیایی، کاهش وابستگی به واردات و کسب سهمی از بازار چند میلیارد دلاری این محصول برای کشورمان ایجاد کند. به گزارش اداره کل روابط عمومی […]

پ
پ


وزیر علوم تحقیقات و فناوری در آیین معارفه سرپرست پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران به سرپرست این پژوهشگاه مأموریت داد تا شرکتی را با مشارکت بخش خصوصی برای تولید موادشیمیایی، کاهش وابستگی به واردات و کسب سهمی از بازار چند میلیارد دلاری این محصول برای کشورمان ایجاد کند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمدعلی زلفی‌گل در این آیین گفت: حدود ۳۰۰ هزار ماده شیمایی در دنیا تولید می شود اما سهم ما از این بازار بسیار اندک است. در حالی که کشور ما با توجه به ظرفیت‌های بالایی که در رشته‌های شیمی و مهندسی شیمی دارد و بسیاری از چهره‌های برجسته رشته شیمی نیز در پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی مشغول فعالیت هستند می تواند سهم درخور و شایسته‌ای از این بازار را کسب کند.

وی ادامه داد: در همین راستا به پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی مأموریت می‌دهم شرکتی را برای تولید مواد شیمیایی و پاسخگویی به نیازهای داخلی و صادرات ایجاد کند و وزارت علوم در این زمینه از این پژوهشگاه حمایت های مالی و قانونی می کند.

دکتر زلفی‌گل با اشاره به اینکه هم‌اکنون واردکننده بسیاری از مواد شیمیایی و مواد اولیه محصولات هستیم گفت: پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی با راه اندازی این شرکت دانش‌بنیان تولید مواد شیمیایی، هم می تواند به نیاز داخل پاسخ بگوید و هم نیاز کشورهای همسایه را که حداقل یک بازار ۶۳۰ میلیون دلاری است تامین کند.

وی با اشاره به اینکه متان به عنوان ماده اولیه بسیاری از مواد شیمیایی در دنیا مطرح است، گفت: منبع اصلی متان، منابع هیدروکربنی است که کشور ما از نظر داشتن منابع این ماده غنی و یکی از مهمترین کشورهای دارای منابع نفت و گاز دنیاست اما متاسفانه به جای استفاده علمی و فناورانه از این ظرفیت، این منابع به شکل خام فروشی و خام سوزی از بین می‌روند و حتی در مواردی مانند انرژی، به جای استفاده از انرژی‌های پاک و انرژی خورشیدی، از گاز طبیعی برای سوخت منازل استفاده می کنیم که این کار به نوعی ظلم به آینده و از دادن ثروت کشور است.

وزیر علوم با اشاره به تفاوت فعالیت پژوهشگاه‌ها با دانشگاه‌ها گفت: پژوهشگاه‌ها باید نقشی محوری در هدایت‌گری و نظارت پژوهش در کشور داشته باشند و طرح‌های کلان ملی توسط پژوهشگاه‌ها اجرا شود.

وی گفت: هر عضو هیئت علمی در پژوهشگاه می تواند با ۱۰ عضو هیئت علمی و محقق از دانشگاه‌ها و موسسات کشور همکاری کند و شبکه بسیار وسیعی از محققان در یک زمینه فعالیت با یکدیگر مشارکت کنند که با اجرای این مدل، هم شاهد ایفای نقش اصلی توسط پژوهشگاه‌ها خواهیم بود و هم همکاری مشترک دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها در یک کنار یکدیگر بیشتر خواهد شد.

وزیر علوم اظهار امیدواری کرد: با برخی اقداماتی که در سال جاری انجام شده است شاهد توسعه بیشتر فعالیت پژوهش‌ها و مراکز فناوری باشیم که از جمله این اقدامات تاسیس صندوق علوم تحقیقات و فناوری و اختصاص ۴۰ درصد از بودجه پژوهشی دستگاه‌های اجرایی به این صندوق است که باعث خواهد شد دستگاه‌های اجرایی پروژه‌های تحقیقاتی خود را در قالب این صندوق تعریف کنند و از ظرفیت‌های علمی دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها استفاده کنند.

دکتر زلفی‌گل گفت: وزارت علوم در زمان تدوین بودجه تلاش کرد که یک درصد اعتبار جاری دستگاه‌های اجرایی که طبق قانون باید به امر پژوهش اختصاص یابد، در صندوق علوم تحقیقات و فناوری واریز شود که این امر امسال محقق نشد ولی تلاش می‌کنیم که در سال‌های آینده این اتفاق بیفتد که در صورت تحقق این قضیه همکاری دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها با بخش صنعت به شکل هوشمند و نظام مندی ادامه خواهد یافت.

وی با اعلام اینکه راه‌اندازی سامانه نان که در راستای نیازمحور کردن تحقیقات و پژوهش‌ها در وزارت علوم مطرح شده است مراحل نهایی خود را می‌گذراند و در روز استاد و معلم در اردیبهشت ماه سال جاری رونمایی می‌شود گفت: با راه اندازی این سامانه شاهد عدالت پژوهشی در کشور خواهیم بود و تمام محققان از سراسر کشور به اولویت‌ها و طرح‌های پژوهشی دستگاه و سازمان‌های اجرایی دسترسی خواهند داشت و امکان ارائه طرح خواهند داشت.

وزیر علوم با اشاره به اعلام و دسته‌بندی نیازهای صنایع خصوصی و دولتی در سامانه‌ای به نام “نظام ایده‌ها و نیازها” (نان) گفت: مرحله بعدی، راه‌اندازی سامانه‌ای برای ارائه محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان است که این سامانه با نام “جریان اقتصاد نوین” و با عنوان مخفف “جان” در دستور کار قرار دارد.

دکتر زلفی‌گل از راه اندازی سامانه‌های دیگر در زمینه آزمایشگاه‌های مرجع خبر داد و افزود: این سامانه به منظور جست‌وجوی آزمایشگاه‌های مرجع کشور با عنوان مخفف “جام” راه‌اندازی می‌شود و از این طریق نیازهای محققان در یافتن آزمایشگاه‌ها مرتفع خواهد شد.

وزیر علوم گفت: علاوه بر نیازهای پژوهشی و فناوری صنایع و دستگاه اجرایی که در سامانه نان مشخص خواهد شد؛ نیازهای آموزشی بازار کار و صنایع نیز در داخل این سامانه ثبت و منتشر خواهد شد و دانشگاه جامع علمی کاربردی بر اساس این نیازها خواهد توانست دوره‌های آموزشی کوتاه مدت و پودمانی را برای صنایع و دستگاه‌های اجرایی برگزار کند.

دکتر زلفی گل در این آیین، حکم انتصاب دکتر احمد شعبانی به عنوان سرپرست پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران را به وی اعطا و با اهدای لوح سپاس و قدردانی از خدمات دکتر محمدرضا امیدخواه رئیس پیشین این پژوهشگاه قدردانی کرد.

وزیر علوم همچنین از دکتر محمد بلورچیان از موسسان و مدیران سابق این پژوهشگاه تشکر کرد و قدردانی از پیشکسوتان عرصه علم و فناوری و مدیران گذشته آموزش عالی کشور را یک وظیفه و ارزش برای جامعه علمی کشور نام برد.Source link

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.