پنج شنبه, ۱۴ مهر , ۱۴۰۱
Thursday, 6 October , 2022
«تولید، دانش بنیان، اشتغال زایی»
جستجو
معاون وزیر علوم: تمام برنامه های فرهنگی باید حول محور سند دانشگاه اسلامی اجرایی شود
33

تنها سند بالادستی، افق و چشم انداز ما در حوزه فرهنگ دانشگاهی سند دانشگاه اسلامی است و نباید دنبال تولید اسناد بالادستی جدید باشیم بلکه باید تمام برنامه های فرهنگی باید حول محور سند دانشگاه اسلامی اجرایی شود. – از قزوین ، عبدالحسین کلانتری بعدازظهر امروز در نشست با رییس و اعضای هیئت رییسه دانشگاه […]

پ
پ


تنها سند بالادستی، افق و چشم انداز ما در حوزه فرهنگ دانشگاهی سند دانشگاه اسلامی است و نباید دنبال تولید اسناد بالادستی جدید باشیم بلکه باید تمام برنامه های فرهنگی باید حول محور سند دانشگاه اسلامی اجرایی شود.

– از قزوین ، عبدالحسین کلانتری بعدازظهر امروز در نشست با رییس و اعضای هیئت رییسه دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) که در سالن جلسات ریاست این دانشگاه برگزار شد، اظهار داشت: تنها سند بالادستی، افق و چشم انداز ما در حوزه فرهنگ دانشگاهی سند دانشگاه اسلامی است و نباید دنبال تولید اسناد بالادستی جدید باشیم.

وی با بیان اینکه کشور ما از تورم و انباشت چنین اسنادی رنج می برد، اضافه کرد: البته در اداره کل سیاست گذاری فرهنگی وزارت علوم همکاران ما به دنبال این هستند متناسب با اسناد بالادستی و کلان کشور در فضای دانشگاه هم سندی را تدوین کنند، اما باز هم نقطه مرکزی و کانون اصلی اسنادی ما در محیط فرهنگی و اجتماعی دانشگاه سند دانشگاه اسلامی است و باید به همین سند رجوع و از آن استفاده شود.

کلانتری با تأکید بر لزوم پرهیز از کارهای متفرقه فرهنگی در دانشگاه ها گفت: برنامه های فرهنگی دانشگاه باید هم جهت و هم راستا باشند و در نهایت امر یک هدف را نشانه بگیرند.

به همین خاطر فعالیت های اجتماعی و فرهنگی دانشگاه ها باید متمرکز و هم افزا شوند تا در نهایت ثمره خودشان را در دانشگاه نشان دهند.

معاون وزیر علوم با بیان اینکه محیط دانشگاه و فضای دانشجویی به شدت به امید و نشاط نیاز دارد، گفت: مدیران فرهنگی دانشگاه ها نقطه مماس مجموعه فرهنگی دانشگاه با دانشجویان هستند و به همین خاطر در ایجاد این فضا بیشترین تاثیر را مدیران فرهنگی می توانند داشته باشند و معاونت های فرهنگی به اندازه مدیران فرهنگی با مجموعه های دانشجویی ارتباط ندارند و بیشتر مسائل مرتبط با امیدافزایی و نشاط افزایی به مدیران فرهنگی برمی گردد.

کلانتری افزود: مجموعه فرهنگی دانشگاه ها شامل معاونت و مدیریت فرهنگی تجلی جلوه رحمانی دانشگاه است و این باید در دستور کار قرار بگیرد که بیشترین شفقت و روابط صمیمی از ناحیه معاونت فرهنگی با دانشجویان برقرار شود و انتظار دانشجویان این است که مجموعه فرهنگی دانشگاه سنگ صبور، مشاور، هادی و معین آنها باشند و فرصتی را برای کنشگری دانشجویان فراهم کنند.

وی ادامه داد: تشکل های دانشجویی از جمله انجمن های اسلامی، انجمن های علمی و کانون های فرهنگی به تعبیر رهبر معظم انقلاب جزو حلقه های میانی هستند که می توانند اعتلابخش فضای فرهنگی دانشگاه و کل کشور باشند و این حلقه های میانی نیاز به بسترسازی و حمایت ما دارند.

معاون وزیر علوم در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع پوشش و منش مناسب دانشجویی در فضای دانشگاه گفت: این موضوع در اسناد بالادستی آمده و بخشی از آن در آیین نامه پوشش، حجاب و عفاف و بخشی هم در آیین نامه انضباطی منعکس شده است.

بنابراین معاونت های فرهنگی باید این موضوع را به طریقی که با محیط دانشگاه تناسب دارد، پیگیری کنند.

کلانتری اضافه کرد: در این زمینه توصیه نامه ای تنظیم و به رؤسا و معاونت های فرهنگی دانشگاه ابلاغ شده و مدیران دانشگاه می توانند در این چارچوب عمل کنند، اما این عملکرد باید متناسب با فضای هر دانشگاه باشد.

لزوم استفاده از توان تشکل های دانشجویی برای سیاست گذاری برنامه های فرهنگی رییس دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) هم در این نشست با بیان اینکه تربیت مدیران در تراز انقلاب اسلامی برای سایر کشورهای اسلامی از تکالیف اساسنامه ای این دانشگاه است، گفت: در این راستا تلاش می کنیم تا تازه ترین ابعاد گفتمان فرهنگی انقلاب را میان دانشجویان ایرانی و خارجی تبیین و ترویج کنیم و مهمترین حوزه کاری خود را بخش فرهنگی می دانیم.

سیدعلی قاسم زاده اضافه کرد: در همین رابطه طی تابستان جاری جشنواره بزرگ فرهنگ ملل را برگزار کردیم و میزبان چندهزار دانشجوی خارجی از دانشگاه های سراسر کشور بودیم که این میزبانی بعد از ۲۸ سال اتفاق افتاد و خوشبختانه بازخوردهای خوبی را از سوی دانشجویان خارجی و ایرانی در هنگام برگزاری این جشنواره شاهد بودیم.

وی ادامه داد: نگاه ما در حوزه برنامه های فرهنگی استفاده حداکثری از توان برنامه ریزی و سیاست گذاری توسط خود تشکل های دانشجویی است و به هیچ وجه به دنبال اینکه در این حوزه نسخه پیچی کرده یا طراحی های یک طرفه انجام بدهیم، نیستیم و بیشتر تلاش می کنیم در کنار هدایت گری، تسهیلگری و پشتیبانی از تشکل ها برای برگزاری برنامه های دانشگاه داشته باشیم.

تهیه سند زیست عفیفانه معاون فرهنگی دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) هم در ادامه این جلسه از تهیه سند زیست عفیفانه در این دانشگاه خبر داد و گفت: مبنای عملیاتی کردن این سند اطلاع رسانی، آگاهی بخشی و اقناع سازی برای ترویج فرهنگ حجاب و زیست عفیفانه در دانشگاه است و یکی از ابعاد مهم آن رواج ازدواج های دانشجویی به ویژه میان دانشجویان متعهد است.

حسین محمدی افزود: اجرای این سند فرهنگی ۶ محور عملیاتی دارد که برای اجرای هر کدام از آنها کارگروه تشکیل دادیم و امیدواریم با اجرای برنامه های فرهنگی اثرگذار اثرات ماندگاری برای اعتلای سبک زندگی دانشجویان به جای بگذاریم.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: سند دانشگاه اسلامیدانشگاهدانشگاه اسلامیاسناد بالادستیفرهنگاسلامیاسنادحوزه فرهنگفرهنگیبرنامهتولیداندازبین المللیهیئت رییسهوزارت علومکشورمحوررییسکلانعلومجدیدحوزهاداره کلکلانتریمتناسببرگزارادارهتدوینسیاستریاستSource link

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.