پنج شنبه, ۱۶ تیر , ۱۴۰۱
Thursday, 7 July , 2022
«تولید، دانش بنیان، اشتغال زایی»
جستجو
نقش دانشگاه جامع علمی کاربردی در تحقق فرمایش مقام معظم رهبری در اشتغال به تحصیل دانشجویان در حین تحصیل/ لزوم طراحی دروس معارف بر اساس دسته‌های مشاغل و تدوین فقه کاربردی بر اساس نیاز شغلی
3

حجت الاسلام و المسلمین دکتر رستمی گفت: دانشگاه جامع علمی کاربردی در تحقق فرمایش اخیر مقام معظم رهبری در اشتغال حین تحصیل دانشجویان نقش ویژه ای دارد. به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه جامع علمی کاربردی، حجت الاسلام والمسلمین دکتر رستمی در مراسم تکریم و معارفه سرپرست نهاد نمایندگی […]

پ
پ


حجت الاسلام و المسلمین دکتر رستمی گفت: دانشگاه جامع علمی کاربردی در تحقق فرمایش اخیر مقام معظم رهبری در اشتغال حین تحصیل دانشجویان نقش ویژه ای دارد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه جامع علمی کاربردی، حجت الاسلام والمسلمین دکتر رستمی در مراسم تکریم و معارفه سرپرست نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در دانشگاه جامع علمی کاربردی طی سخنانی اظهار داشت: در این شرایط مهمی که در آن قرار داریم فشارهای مختلفی را نظام سلطه به این ملت به پا خواسته وارد کرده، تا این ملت را به زانو درآورد و این اراده های بهم پیوسته را از هم جدا سازد هم در قالب فشارهای اقتصادی، امنیتی و سیاسی و هم در قالب جنگ شناختی و روانی، کاهش سرمایه اجتماعی و آسیب زدن به سرمایه های معنوی و اگر نبود لطف و رحمت خداوند و دست مدد الهی به این ملت، این مجموعه فشارها هر جامعه ای را از هم می پاشید. آنچه این کشور و این انسجام را حفظ کرده دست مدد الهی، انفاس پاک شهیدان، دعای خیر اولیاء الله و انسان های پاکی هستند که در این مجموعه ها وجود دارند.

دکتر رستمی در ادامه اظهار داشت: دانشگاه جامع علمی کاربردی رسالت ویژه و منحصر به فردی دارد. دانشگاه های دیگر اکثراً مأموریت پیشبرد علم و حرکت در مرزهای علم و دانش و تربیت کارشناس و دانشمند در حوزه پژوهشی و علمی را برعهده دارند. دانشگاه جامع علمی کاربردی آن مجموعه ای است که در تربیت کارشناس نقش ویژه ای دارد و ایجاد جریان مهارتی مأموریت اصلی در این دانشگاه است و می توان گفت اتصال دانش به عمل، اشتغال و فعالیت مولد در جامعه، در این مجموعه خیلی سریع اتفاق می افتد.

وی گفت: برش واقعی و دقیق تری از جامعه را در دانشگاه جامع علمی کاربردی مشاهده می کنیم. نبض جامعه را می توان در این دانشگاه بهتر حس کرد زیرا طیف مخاطب این دانشگاه از کلیه اقشار، صنوف و عموم جامعه و بالاخص قشر متوسط و دهک های پائین جامعه هستند که فرصت بیشتری برای خدمت به این ولی نعمتان انقلاب فراهم است و میزان تأثیرگذاری این دانشگاه در جامعه به نسبت دیگر دانشگاه ها بیشتر است.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها تصریح کرد: دفاتر نهاد در دانشگاه همواره کمک کار دانشگاه بوده، نقش حمایتی، مشاوره ای، هدایتی و نظارتی داشته و تلاش کرده اند تا بار سنگینی که بر عهده رؤسای دانشگاه‌ها وجود دارد را سبک تر کنند تا با صلابت و حرکت دقیقی به مقصد برسند.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر رستمی گفت: تخصصی کردن دروس معرفتی و همچنین طراحی دروس ویژه معارفی متناسب با حوزه های تخصصی و شغلی از جمله کارهای ویژه ای است که می تواند در دانشگاه جامع علمی کاربردی صورت پذیرد که مورد تاکید رئیس دانشگاه نیز هست. وی تصریح کرد: ما میتوانیم دروس معارفی ویژه ای در دانشگاه ها متناسب با دسته بندی مشاغل داشته باشیم. همانطور که حضرت علی می فرمایند: «الفقه ثم المتجر» یعنی اوّل یادگیری فقه، بعد انجام تجارت. یعنی قبل از ورود به هر شغل و کسب و کار باید با مسائل فقهی مرتبط با آن آشنا گردیم که دچار حرام نشویم. این دانشگاه درگیری نزدیکی با بازار کار و اشتغال دارد و فهم حداقل ها و بایسته های دینی در ورود به اشتغال یک ضرورت است که باید به آن بپردازیم.

وی افزود: بودجه نهاد رهبری در دانشگاه ها به صورت برنامه ای است و بودجه ای برای امور پرسنلی و حقوق و مزایای همکاران نهاد دیده نشده است و براین اساس چارت نهاد در دانشگاه ها در حال بازنگری است. همچنین تعیین رابطین نهاد رهبری در واحدهای استانی دانشگاه نیز از امور مهمی است که باید زمینه آن فراهم شده و ان شاءالله در آینده نزدیک انجام شود.

وی اظهار داشت: نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری آمادگی دارد هر کمکی که بتواند از طریق وزارت علوم و شورای انقلاب فرهنگی و دیگر مجاری برای احیای مراکز آموزش علمی کاربردی وابسته به مراکز دولتی و اجرای دوره های آموزشی توسط مراکز دولتی انجام دهد.

دکتر رستمی افزود: یک بحث و مطالبه ای که مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در فرمایشات اخیرشان در دیدار ماه مبارک رمضان با تشکل های دانشجویی داشتند، اشتغال حین تحصیل دانشجویان بود که دانشگاه جامع می تواند نقش ویژه ای در این امر داشته باشد. در حال حاضر میزان اشتغال دانش آموختگان دانشگاهی بیشتر از سایرین است. اتفاق گزنده ای که در مجموعه آموزش عالی ما رخ داده این است که دانش آموختگان ما منتظر هستند تا فارغ التحصیل شده و در مشاغل دولتی مشغول به کار شوند که این اشتباه بزرگی است. ما باید دانشجویان را آچار به دست تربیت نماییم. ما به دنبال اشتغال زودبازه و حتی با درآمد پایین در حین تحصیل دانشجویان هستیم تا زمینه اشتغال آنها را بعد از فارغ التحصیلی با شرایط مناسب تر فراهم سازد.Source link

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.