چهارشنبه, ۲۸ اردیبهشت , ۱۴۰۱
Wednesday, 18 May , 2022
«تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها»
جستجو
نقش محققان شیمی در رشد علمی ایران بسیار پررنگ است
8

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: دانشمندان شیمی در طول تاریخ و تاریخ معاصر ایران نقش مهمی در رشد علمی کشور داشته‌اند. به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمدعلی زلفی‌گل که صبح امروز به صورت برخط در آیین افتتاحیه بیست و هشتمین کنفرانس شیمی آلی انجمن شیمی ایران شرکت کرد، گفت: در […]

پ
پ


وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: دانشمندان شیمی در طول تاریخ و تاریخ معاصر ایران نقش مهمی در رشد علمی کشور داشته‌اند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمدعلی زلفی‌گل که صبح امروز به صورت برخط در آیین افتتاحیه بیست و هشتمین کنفرانس شیمی آلی انجمن شیمی ایران شرکت کرد، گفت: در تاریخ معاصر می‌بینیم که در سال ۱۳۶۵ اساتید رشته شیمی دانشگاه شیراز اولین دوره دکترای تخصصی را در کشور راه اندازی کردند و راه اندازی رشته‌های دکترای تخصصی در کشور به تاسی از دانشگاه شیراز در سایر دانشگاه ها نیز ادامه یافت.

وی با بیان اینکه در سال ۲۰۲۱ حدود ۷۶ هزار سند علمی از دانشمندان ایرانی در پایگاه استنادی اسکوپوس نمایه شده است، گفت: دانشمندان و محققان شیمی نقش بسیار پررنگی در جایگاه علمی ایران در دنیا دارند.

وی با اشاره به اینکه دانشمندان و محققان رشته‌های مرتبط با علم و مواد شیمیایی و رشته‌های فنی مهندسی نقش مهمی در ارتقاء تولیدات علمی ایران در دنیا دارند گفت: در قرن حاضر نیز انتظار می‌رود که دانشمندان رشته‌های شیمی در سطح جهانی و ملی خط‌شکن و مرزشکن باشند و به قله‌های رفیع دانش نزدیک شوند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه در رشته شیمی دانشجویان با نحوه به چالش کشیدن چالش‌های علمی و مسائل دشوار روبه‌رو می‌شوند گفت: در دوره‌های تحصیلات تکمیلی و در مراحل نگارش پایان‌نامه و رساله دکترا باید به دانشجویان، مهارت پژوهش آموزش‌ممحر را یاد بدهیم و بیاموزیم که چگونه تحقیق کنند و هدف اصلی در پایان این مقاطع، آموزش روش تحقیق کردن و مواجهه با مسائل جدید است.

وزیر علوم تاکید کرد: امروز با شبکه جهانی علم در دنیا روبرو هستیم و ما هم تلاش می‌کنیم در اقیانوس علم دنیا مشارکت کنیم؛ هم دستاوردهای خود را با دیگران به اشتراک بگذاریم و هم از دستاوردهای دیگران استفاده کنیم و روشن است که علمی که حصار به دور خود تنیده باشد برای هیچ‌کس فایده‌ای نخواهد داشت.

وزیر علوم با اشاره به اینکه سال ۲۰۲۲ به عنوان سال جهانی علوم پایه نامگذاری شده است، گفت: در بیشتر رشته‌های علوم پایه، ایران جایگاه بالایی دارد برای مثال در رشته‌های شیمی و ریاضی در دنیا رتبه ۱۲، در رشته فیزیک ۱۴ زمین‌شناسی ۱۶ و زیست‌شناسی ۱۳ دنیا را داریم که بسیار قابل تحسین و ارزنده اات.

وی ابراز امیدواری کرد: ترتیبی در کشور اتخاذ شود که علاقمندان به رشته‌های علوم پایه ادامه تحصیل خود را در همان رشته‌های خود داشته باشند و به دلیل علاقه به بازار کار از رشته اصلی خود خارج نشوند.

دکتر زلفی گل در پایان از برگزار کنندگان بیست و هشتمین کنفرانس شیمی آلی ایران از جمله کمیته شیمی آلی انجمن شیمی و پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران قدردانی کرد.

گفتنی است بیست و هشتمین کنفرانس شیمی آلی انجمن شیمی ایران از تاریخ ۱۰ الی ۱۲ اسفند به همت پژوهشکده فناوری‌های نوین پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران و با همکاری انجمن شیمی ایران به صورت مجازی-حضوری توسط پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران برگزار می شود.Source link

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.