سه شنبه, ۳ خرداد , ۱۴۰۱
Tuesday, 24 May , 2022
«تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها»
جستجو
هفدهمین کنگره ملی و سومین کنگره بین المللی علوم زراعت و اصلاح نباتات ایران برگزار شد
3

آیین افتتاحیه هفدهمین کنگره ملی و سومین کنگره بین المللی علوم زراعت و اصلاح نباتات ایران با شعار “کشاورزی دانش بنیان، هوشمند و قراردادی”، توسط انجمن علوم زراعت و اصلاح نباتات ایران و دانشگاه شهید باهنر کرمان برگزار شد. به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه شهید باهنر کرمان، دکتر […]

پ
پ


آیین افتتاحیه هفدهمین کنگره ملی و سومین کنگره بین المللی علوم زراعت و اصلاح نباتات ایران با شعار “کشاورزی دانش بنیان، هوشمند و قراردادی”، توسط انجمن علوم زراعت و اصلاح نباتات ایران و دانشگاه شهید باهنر کرمان برگزار شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه شهید باهنر کرمان، دکتر محمدعلی طاهر رئیس دانشگاه و رئیس هفدهمین کنگره ملی و سومین کنگره بین المللی علوم زراعت و اصلاح نباتات ایران در این مراسم گفت: استان کرمان، استان شهید سردار مقاومت حاج قاسم سلیمانی و شهری که بواسطه مرقد این شهید به عنوان جهان‌شهر مقاومت در عرصه بین المللی نامگذاری شده است و دانشگاه شهید باهنر کرمان این افتخار را دارد که شهید حاج قاسم سلیمانی دانش‌آموخته این دانشگاه است. استان کرمان پهناورترین استان ایران است که رتبه اول در صادرات محصولات کشاورزی کشور را دارد و از نظر شرایط آب و هوایی بسیار متنوع است و از این نظر اغلب گیاهان داروئی و اغلب محصولات باغی کشور در استان کرمان وجود دارد.

رئیس دانشگاه شهید باهنر کرمان افزود: دانشگاه شهید باهنر کرمان در سال ۱۳۵۱ به همت مرحوم مهندس علیرضا افضلی‌پور و همسرشان مرحوم بانو فاخره صبا تاسیس شد و آن زمان تنها دانشگاه استان کرمان بود و اغلب دانشگاه‌های فعلی استان که مستقل شده‌اند زیرمجموعه دانشگاه شهید باهنر کرمان بودند و در حال حاضر بزرگترین دانشگاه جنوب شرق ایران و دانشگاه معین و مادر استان کرمان است. دانشگاه شهید باهنر کرمان در حال حاضر ۱۴۰۰۰ دانشجو در مقاطع دکترای تخصصی، کارشناسی ارشد و کارشناسی را دارد که از این تعداد ۱۰۰۰ نفر دانشجوی دکتری تخصصی و ۵۰۰۰ نفر دانشجو کارشناسی ارشد و مابقی دانشجوی کارشناسی در ۴۰۰ رشته و گرایش در حال تحصیل هستند.

وی گفت: تاکنون بیش از ۸۰ هزار دانش‌آموخته در مقاطع دکترای تخصصی، دکترای عمومی، کارشناسی ارشد و کارشناسی داشته و تعداد زیادی از دانش‌آموختگان این دانشگاه جزو اعضای هیأت علمی دانشگاه‌های استان کرمان و سایر دانشگاه‌های کشور هستند.

وی تصریح کرد: دانشگاه شهید باهنر کرمان در سال‌های اخیر رشد چشم‌گیری در زمینه پژوهشی، فناوری و کار آفرینی از جمله کسب درآمد ۳۰ میلیارد تومانی از طرح‌های پژوهشی و صنعتی در یکسال گذشته داشته است.

رئیس دانشگاه، با اشاره به جایگاه دانشگاه شهید باهنرکرمان در جمع دانشگاه‌های برتر در نظام‌های رتبه‌بندی بین المللی، اظهار داشت: قرار گرفتن دانشگاه شهید باهنر کرمان در بین ده دانشگاه برتر از ۷۲ دانشگاه جامع کشور در رتبه‌بندی و ارزیابی دانشگاه‌های دولتی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، کسب رتبه + ۱۰۰۱ در رتبه بندی تایمز در بین دانشگاه‌های جهان و کسب رتبه‌های (کسب رتبه ۸۷۱ در پژوهش، کسب رتبه ۵۲۴ در در آمدهای صنعتی، کسب رتبه +۸۰۱ در شاخه مهندسی و فنّاوری، کسب رتبه +۶۰۱ در شاخه علوم زیستی، کسب رتبه +۸۰۱ در شاخه علوم فیزیکی، کسب رتبه +۶۰۱ در شاخه علوم کامپیوتر، کسب رتبه +۳۵۱ در دانشگاه‌های جوان، کسب رتبه ۴۰۰-۳۵۱ در آسیا، کسب رتبه ۸۸۲ در دنیا و کسب رتبه ۱۱ در بین دانشگاه‌های جامع در رتبه بندی لایدن، کسب رتبه ۱۳۲۸ در دنیا و رتبه ۱۹ در کشور در رتبه بندی وبومتریک، کسب رتبه ۵۱ تا ۷۵ بخش مهندسی معدن دانشگاه در رتبه‌بندی شانگ‌های، کسب رتبه ۱۳۲۳ دانشگاه شهید باهنر کرمان در جمع دانشگا‌ه‌های برتر جهان و رتبه ۱۱ در دانشگاه‌های جامع در رتبه بندی US News ، کسب رتبه ۱۲۷۵ در بین ۲۵۰۰ دانشگاه بین اللملی شرکت داده شده در رتبه بودی یورپ و رتبه ۲۵ در بین ۴۵ دانشگاه از دانشگاه‌های ایران، قرار گیری ۳ عضو هیأت علمی دانشگاه در جمع برترین‌های ۱% دنیا بر مبنای پایگاه WOS ، قرار گیری ۱۳ عضو هیأت علمی دانشگاه در جمع برترین های دنیا با توجه به شاخص C-Score بر اساس داده‌های اسکوپوس) در آذرماه سال ۱۴۰۰ شاخص‌های پژوهشی H-index(wos) دانشگاه شهید باهنر کرمان (۹۱) و شاخص‌های پژوهشی H-index(scopus) 99 است.

رئیس هفدهمین کنگره ملی و سومین کنگره بین المللی علوم زراعت و اصلاح نباتات ایران خاطر نشان کرد: کلیه کارگاه‌ها به صورت مجازی برگزار می‌شود.

دکتر قاسم محمدی‌نژاد رئیس پژوهشکده فناوری تولیدات گیاهی و دبیر اجرایی هفدهمین کنگره ملی و سومین کنگره بین‌المللی علوم زراعت و اصلاح نباتات گفت: خدا را شاکریم که توفیق برگزاری این کنگره ملی به استان کرمان داده شد و برای دانشگاه شهید باهنر کرمان مایۀ مباهات است که پذیرای دانشجویان و محققان علوم زراعت اصلاح نباتات از ایران و سراسر جهان باشد.

وی اظهار داشت: زراعت و اصلاح نباتات با نام جدید تولید و ژنتیک گیاهی که در دانشگاه‌های کشور تغییر نام پیدا کرده است به عنوان رشته مادر، بیشترین دانش آموخته کشاورزی را دارد و به نوعی رشته مادر در حوزه علوم کشاورزی شناخته می‌شود. بنابراین می‌توان این کنگره را کنگره مادر در کشاورزی بدانیم.

وی با اشاره به ظرفیت و جایگاه بالای استان کرمان از حیث تولید گیاهان دارویی و تولید گیاهان روغنی و غلات در کشور افزود: استان کرمان دارای جایگاه نخست در صادرات محصولات کشاورزی در کشور است.

دکتر محمدی نژاد بیان کرد: در استان کرمان به دلیل تفاوت اقلیمی امکان بذرگیری دو نسل را در یک سال داریم به عنوان مثال شمال و جنوب دارای دو اقلیم کاملاً متقاوت از لحاظ شرایط پرورش گیاهان است.

وی خاطرنشان کرد: از نظر آثار ثبت شده یونسکو بیشترین آثار ثبت شده در کشور متعلق به استان کرمان است و امیدواریم با نابودی ویروس کرونا بتوانیم پذیرای مهمانان در کرمان باشیم.

دبیر اجرایی هفدهمین کنگره ملی و سومین کنگره بین المللی علوم زراعت و اصلاح نباتات ایران افزود: کرمان برای نخستین بار میزبان بزرگ‌ترین کنگره علوم کشاورزی کشور است؛ در استان‌هایی که در گذشته میزبان این کنگره بودند اتفاقات خوبی در زمینه کشاورزی رقم خورده و ما نیز امیدواریم این کنگره کمک شایانی به کشاورزی کشور و این استان داشته باشد.

دکتر محمدی نژاد از ارسال ۷۵۰ مقاله از سراسر دنیا به دبیرخانه این جشنواره خبر داد و افزود: ۱۵ سخنران بین المللی کلیدی طی سه روز در این کنگره سخنرانی دارند و سعی شده از اساتید ملی و بین المللی طی اجرای این کنگره بهره‌مند شویم.

دبیر اجرایی این کنگره گفت: پژوهشکده فناوری تولیدات گیاهی دانشگاه شهید باهنر کرمان، اتحادیه انجمن های علوم کشاورزی، انجمن بیوتکنولوژی ایران، انجمن ژنتیک ایران، انجمن ایمنی زیستی ایران این کنگره را حمایت می کنند.

دکتر جواد وفا بخش؛ دبیر علمی این کنگره و عضو هیأت علمی موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر و نایب رییس انجمن علوم زراعت و اصلاح نباتات ایران گفت: بعد از همه‌گیری ویروس کرونا، برگزاری کنگره به تعویق افتاد ما در دو مرحله برای دریافت مقاله فراخوان داشتیم که مجموعاً ۷۵۸ مقاله به دبیرخانه علمی ارسال و از این تعداد ۶۵۴ مقاله پذیرفته شد.

وی با اشاره به وجه تمایز این کنگره افزود: در گردهمایی‌های گذشته تمرکز بیش از حد برروی ژنتیک انجام شده بود اما در این کنگره تمرکز به سمت نیازهای کشور است. پیام این کنگره، شعار کشاورزی دانش‌بنیان، هوشمند و قرادادی، این است که ما بتوانیم در دو سطح سیاست‌گذاری، نظریه پردازی و سطح تکنیکال حرکت کنیم.

دکتر وفابخش گفت: در انجمن علوم زراعت و اصلاح نباتات ایران قصد گسترش چترکاری و علمی علوم زراعت و اصلاح نباتات را داریم و امیدواریم که این کنگره در شروع این حرکت موثر باشد زیرا رویکرد جدیدی داریم و لازم است همه دانشگاه‌ها فضای کنگره علمی را داشته باشند و مختص به تعدادی از دانشجویان و استادان خاص نباشد.

وی در زمینه آموزش ترویج کشاورزی عنوان کرد: باید با کمک فضای دانشجویی و فضاهای کاری که در دانشگاه‌ها است بتوانیم مدل بازار کشاورزی و بازار کار بهتری را برای این بخش فراهم کنیم و توان اقتصادی و کاریمان را بالا ببریم.

دکتر وفابخش در ادامه از دانشگاه شهید باهنر کرمان و پژوهشکده فناوری تولیدات گیاهی که میزبانی این کنگره ملی را به صورت حضوری و مجازی بر عهده داشتند تشکر کرد.

وی تصریح کرد: مسائلی که درهفدهمین کنگره ملی و سومین کنگره بین المللی علوم زراعت و اصلاح نباتات ایران مطرح می‌شود بخشی از سخنرانی های کلیدی است و چهرهای سخنران کلیدی ۱۰ نفر از داخل کشور و ۱۵ نفر هم از خارج کشور بوده و همگی افراد شاخص و دارای رزومه‌های بسیار قوی هستند.

گفتنی است، این کنگره با محورهای (ژنتیک و به نژادی گیاهی، فیزیولوژی گیاهان زراعی، اکولوژی گیاهان زراعی، زیست فناوری گیاهی، به زراعی در زراعت آبی و دیم، تنوع زیستی و ذخایر ژنتیکی گیاهی، تنش‌های زیستی و غیر زیستی در گیاهان زراعی و مدیریت تنش ها، بهره وری و مدیریت منابع تولید در زراعت و برنامه‌ریزی الگوی کشت، نظام‌های زراعی زیست بوم سازگار و تولیدات ارگانیک، تولید گیاهان زراعی در سیستم‌های هوشمند، به نژادی و به زراعی گیاهان دارویی، فناوری تولید بذر، مدیریت علف‌های هرز) و اهداف؛ (ایجاد فضای تعامل و هم‌اندیشی علمی بین پژوهشگران و اندیشمندان حوزه‌های مختلف علوم زراعت و اصلاح نباتات، ایجاد فضای تعامل و هم اندیشی علمی بین پژوهشگران و اندیشمندان حوزه‌های مختلف علوم زراعت و اصلاح نباتات، دعوت از استادان، دانشمندان، محققان، سیاستگذاران و دانشجویان مرتبط با علوم زراعت و اصلاح نباتات از ایران و سایر کشورها برای ارائه دستاوردهای جدید علمی، پژوهشی و فناوری، بحث و تبادل نظر پیرامون جایگاه کشاورزی در کشور بخصوص در بخش تولید و اقتصاد کشور و جلب توجه مسئولین ذیربط، معرفی توان و تجربه انجمن علوم زراعت و اصلاح نباتات ایران به عنوان یک ساختار مردم نهاد و مشاوری امین و دلسوز در ممیزی، سیاست‌گذاری، تدوین مقررات و برنامه‌ریزی کلان کشور و اجرای برنامه‌های مرتبط با علوم زراعت و اصلاح نباتات در سطح ملی، برگزاری جلسات هم‌اندیشی، نشست‌های تخصصی، کارگاه‌های آموزشی و تبادل اطلاعات، انعکاس نتایج پژوهش‌های انجام شده به بخش‌های اجرایی و بهره‌برداران کشاورزی برای رفع موانع و مشکلات فراروی تولید پایدار محصولات زراعی) را دنبال می‌کند.Source link

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.