پنج شنبه, ۱۴ مهر , ۱۴۰۱
Thursday, 6 October , 2022
«تولید، دانش بنیان، اشتغال زایی»
جستجو
وزارت علوم عراق اطلاعات کافی از ظرفیت دانشگاه های ایران ندارد
30

رییس دانشگاه علامه طباطبایی درباره غیرمعتبر خواندن بعضی از دانشگاه های ایران از جمله دانشگاه علامه طباطبایی توسط وزارت علوم عراق گفت: این اعلام ناشی از اطلاع نداشتن آنها از ظرفیت دانشگاه های ایران به ویژه این دانشگاه بود. – به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دانشگاه خبرگزاری فارس به نقل از روابط […]

پ
پ


رییس دانشگاه علامه طباطبایی درباره غیرمعتبر خواندن بعضی از دانشگاه های ایران از جمله دانشگاه علامه طباطبایی توسط وزارت علوم عراق گفت: این اعلام ناشی از اطلاع نداشتن آنها از ظرفیت دانشگاه های ایران به ویژه این دانشگاه بود.

– به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دانشگاه خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی دانشگاه علامه طباطبایی، عبدالله معتمدی رییس دانشگاه علامه طباطبایی یکی از چالش های اصلی دانشگاه را بودجه عنوان کرد و افزود: که بودجه دانشگاه داشت اما هنوز پاسخگوی نیازها نیست و باعث شده با تنگناهای مالی جدی روبرو شویم.

 *یکی از چالش های بزرگ دانشگاه علامه تامین بودجه است عبدالله معتمدی رییس دانشگاه علامه طباطبایی در این مورد گفت: امیدواریم در لایحه بودجه سال آینده با کمک دولت این مشکل رفع شود و پایه پولی دانشگاه به حدی برسد که نگران پرداخت حقوق کارکنان و هزینه های جاری نباشیم.

دانشگاهی که مسئولیت های فرهنگی، پژوهشی برعهده دارد، نمی تواند فقط به پرداخت حقوق و دستمزد اکتفا کند بنابراین که امیدواریم با کمک دولت پایه پولی دانشگاه را به حدی برسانیم که در سال آینده از این تنگنا خارج شویم.

در تلاش هستیم امسال با کمک های دریافتی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دیگر دستگاه ها و همچنین از محل درآمدهای اختصاصی دانشگاه، بخشی از مشکلات بودجه ای را حل کنیم.

وی یکی دیگر از مشکلات دانشگاه را بدهی های مالی سال های قبل دانشگاه عنوان کرد و افزود: بدهی به پیمانکار، اعضای هیئت علمی در حوزه های پژوهشی و حق التدریس و بدهی های دیگر وجود دارد که نتوانستیم آنها را تسویه کنیم و این نگران کننده است.

  رییس دانشگاه علامه طباطبایی تصریح کرد: شهریه ای که از دانشجویان دریافت می کنیم هیچ تناسبی با هزینه های دانشگاه ندارد.

به عنوان مثال هزینه یک پرس غذا بین ۶۰ تا ۷۰ هزارتومان است و مبلغی که از دانشجوی نوبت دوم دریافت می کنیم حتی برای تامین هزینه تغذیه او کافی نیست چه برسد به بخش آموزش و دیگر فعالیت ها.

بنابراین با توجه به تغییراتی که در قیمت ها رخ داده است، مشکلات ما بیشتر شده است.

*زمینه فعالیت های پژوهشی را باید برای دانشجویان فراهم کنیم وی در ادامه درباره برگزاری کلاس های حضوری دانشگاه علامه طباطبایی گفت: غیرحضوری شدن کلاس های درس دانشگاه شرایط خاصی بود که امکان حضوری شدن کلاس ها دانشگاه ها بوجود آمده است.

معتمدی با بیان این که اصل آموزش نمی تواند غیرحضوری باشد، گفت: حضور استاد و دانشجو در کلاس درس و در تعامل با همدیگر ضروری است چرا که تجربه حضور در فضای دانشگاه سازنده است.

همچنین قرار گرفتن دانشجویان با قومیت های مختلف کنار هم، در ایجاد فضای تعاملی، بسیار موثر و هدفمند است و می تواند در رشد شخصیت دانشجویان اثر بخش باشد.

وی ادامه داد: مشکلاتی که به دلیل برگزاری حضوری کلاس ها پیدا می کنیم بیشتر از لحاظ حمایتی و فعالیت های فرهنگی است.

دانشجویان، علاقه مند به فعالیت در کانون های فرهنگی و علمی هستند و این کار نیاز به حمایت دانشگاه ها دارد در صورتی که اعتبار دانشگاه ها پاسخگوی ایجاد تحرک در فعالیت های پژوهشی و فرهنگی نیست.

امیدواریم با کمک دولت این مشکلات را پشت سر بگذاریم.

*امسال مانند سال گذشته حدود ۳ هزار دانشجو پذیرش می شود رییس دانشگاه علامه طباطبایی همچنین درباره ظرفیت پذیرش دانشجوی سال جدید تحصیلی این دانشگاه گفت: دانشگاه علامه طباطبایی بیش از ۱۵ هزار نفر دانشجو دارد و به طور معمول هرسال حدود سه هزار دانشجو از تحصیل فارغ می شوند.

بنابراین به همین نسبت هم جایگزین می کنیم البته از این سه هزار نفر دانشجو ۷۵ درصد آنها  دانشجویان دکتری و کارشناسی ارشد و ۲۵ درصد در دوره های کارشناسی تحصیل می کنند.

  وی با بیان اینکه در دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجوی روزانه و نوبت دوم داریم، افزود: در دوره های کارشناسی ارشد و دکتری از طریق پردیس خودگردان نیز دانشجویانی جذب می کنیم.

بنابراین ظرفیت امسال دانشگاه نیز همانند سال گذشته همان حدود ۳ هزار نفر است که امیدواریم در فرایند انتخاب رشته، دانشجویان مستعد را جذب کنیم.

*۳۰۰ دانشجوی خارجی در دانشگاه علامه در حال تحصیل هستند  معتمدی درباره تعداد دانشجویان بین المللی در حال تحصیل در این دانشگاه اعلام کرد: اکنون نزدیک به ۳۰۰ دانشجوی خارجی در دانشگاه علامه طباطبایی در حال تحصیل هستند که بیشتر آنها از کشورهای افغانستان” و عراق هستند.

البته از کشورهای اروپایی، آفریقایی و همچنین از هند، بنگلادش هم دانشجو داریم اما با توجه به ظرفیتی که داریم این تعداد دانشجویان خارجی مناسب نیست.

بنابراین یکی از برنامه های جدی دانشگاه این است که دانشجویان خارجی بیشتری جذب کند.

*یکی از ماموریت های اصلی دانشگاه علامه تحول در علوم انسانی است وی با تاکید بر ضرورت تحول در علوم انسانی، گفت: یکی از ماموریت های اصلی این دانشگاه تحول در علوم انسانی است.

دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه علوم انسانی است و انتظار اصلی این است که در حوزه تحول علوم انسانی نقش آفرین باشد.

بنابراین از سال گذشته که مسئولیت دانشگاه را برعهده گرفتم برنامه راهبردی را تدوین کردیم که نشان دهد در افق ۱۴۰۵ دانشگاه علامه طباطبایی می خواهد به چه اهدافی برسد و چه خط و سیری را دنبال کند.

در طراحی این برنامه راهبردی از ظرفیت استادان دانشکده های مختلف کمک گرفتیم و برنامه راهبردی سال ۱۴۰۱ را به دانشکده ها ابلاغ کردیم که این برنامه حول تحول در علوم انسانی است.

*علوم انسانی باید در پاسخ به مشکلات، اثربخشی داشته باشد رییس دانشگاه علامه طباطبایی بیان کرد: یکی از موضوهات جدی این است که در این دانشگاه کاری کنیم تا علوم انسانی در پاسخ به مشکلات اثربخشی و نقش آفرینی خوبی داشته باشد.

همچنین نشان دهیم کسی که در دانشگاه علامه طباطبایی در رشته های مختلف دانش آموخته می شود در رشته تخصصی خود توانمند است و این به عنوان یکی از محورهای ذیل تحول در علوم انسانی است.

وی با بیان اینکه بومی سازی یکی از اهداف جدی در حوزه تحول علوم انسانی است، افزود: علوم انسانی فعلی که در دانشگاه ها وجود دارد بیشتر مبانی نظری و تئوریک است و زمینه پژوهش آنها حاصل تحقیقاتی است که در غرب اتفاق افتاده یا بهتر بگویم از غرب آمده است.

علوم انسانی ما باید متناسب با بوم و شرایط اجتماعی- فرهنگی ایران باشد.

  معتمدی تاکید کرد: تحول در علوم انسانی را به عنوان هسته اصلی فعالیت های آموزشی، پژوهشی و بین المللی این دانشگاه  قرار داده ایم.

تعریف انسان در مکتب اسلام با تعریفی که امروز دنیا از انسان می کند، متفاوت است.

یعنی نگاه ما به انسان یک نگاه مادی نیست که انسان فقط موجودی است که به دنیا می آید و بعد از مدتی از دنیا می رود و دیگر تمام می شود و هیچ ویژگی معنوی و روحانی دیگری ندارد.

ما به انسان نگاه ارزشی اسلامی داریم.

* تحول در علوم انسانی محور همه فعالیت های دانشگاه است وی با اشاره به اینکه تحول در علوم انسانی، محور همه فعالیت های دانشگاه علامه طباطبایی است، افزود: یکی دیگر از محورهای مهم تحول علوم انسانی، تولید علوم انسانی اسلامی است.

البته این کار بسیار دشوار است ولی امیدواریم با کمک ظرفیت استادان این دانشگاه و استادانی که در این حوزه سرآمد هستند، این ماموریت را به خوبی پیش ببریم.

  رییس دانشگاه علامه طباطبایی ادامه داد: ما حتی موضوع روزآمدی در تحول در علوم انسانی را با فعالیت های بین المللی گره زده ایم.

بخشی از فعالیت های بین المللی این دانشگاه در جهت فهم کارهای انجام شده در دنیا در رشته های مختلف است.

بنابراین فهم اینکه اکنون لبه علم کجاست و مرزهای علم تا کجا پیشرفته است را در جهت تحول در علوم انسانی می دانیم.

تحول در علوم انسانی یعنی اینکه علومی که در دانشگاه ها تدریس می شود، علوم به روز و منطبق با دانش روز دنیا باشد تا بتوانیم به دانش روز اضافه کنیم.

*بودجه دانشگاه بر اساس سند راهبری تنظیم می شود وی همچنین درباره سند راهبردی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: این سند یکی از ابتکارات و سندهای متفاوت با سندهای معمولی است که شنیده و گفته شده است.

زمانی که موضوع تهیه سند راهبردی را در دانشگاه مطرح کردیم برخی گفتند از این برنامه ها پیش از این هم تا دلتان بخواهد بوده است و مقاومت هایی در این زمینه وجود داشت.

این برنامه، است و تعیین می کند در جهت تحول در علوم انسانی هر کدام از گروه ها و اعضای هیئت علمی ما چه کاری انجام می دهند و چه مسئولیتی برعهده می گیرند.

بودجه دانشگاه نیز متناسب با برنامه ای که از دانشکده ها رسیده، تنظیم شده است.

* ساخت خوابگاه متاهلی از ضروریات است وی درباره ساخت خوابگاه های متاهلی دانشجویان، گفت: یکی از مشکلات دانشگاه علامه طباطبایی در این زمینه نداشتن خوابگاه متاهلی است.

این دانشگاه یکی از دانشگاه های برتر کشور است که خوابگاه متاهلی ندارد در صورتی که داشتن خوابگاه متاهلی یک ضرورت است.

برای ساخت خوابگاه متاهلی برنامه ریزی کرده ایم که به طور قطع ساخت این خوابگاه ها به سال تحصیلی۱۴۰۲- ۱۴۰۱ نمی رسد و به احتمال زیاد این مشکل را همچنان خواهیم داشت ولی امیدواریم در سال های بعد مشکل را حل کنیم.

رییس دانشگاه علامه طباطبایی با تاکید بر ضرورت حمایت از ساخت خوابگاه های متاهلی، افزود: تلاش کرده ایم با تعامل با بانک ها و استفاده از را به تاخیر نیندازند و احساس کنند که در دوره دانشجویی هم می توانند متاهل شوند.

وی همچنین درمورد ازدواج دانشجویی بیان کرد: به دلیل محدودیت هایی مالی خیلی نتوانستیم در این زمینه به دانشجویان کمک کنیم اما در حد توان، کلاس های آمادگی فکری در امر ازدواج را از طریق مرکز مشاوره برای آنها برگزار کردیم.

 معتمدی درباره استقلال مالی دانشگاه نیز گفت: چشم اندازهایی وجود دارد که در آینده این اتفاق بیفتد.

در قانون بودجه سال ۱۴۰۱ به دانشگاه ها اجازه داده شده بتوانند شرکت های سرمایه گذاری داشته باشند و این موضوع شاید به دانشگاه ها کمک کند تا از محل درآمدهای این شرکت ها استفاده کنند.

وی یکی از برنامه های آینده این دانشگاه را، راه اندازی صندوق نیکوکاری عنوان کرد و گفت: تلاش می کنیم از محل درآمد  این صندوق، بخشی از نیازهای مالی را پاسخگو باشیم.

*بیشترین درآمد دانشگاه از محل دانشجویان شهریه پرداز است رییس دانشگاه علامه طباطبایی افزود: در حال حاضر بیشترین محل درآمد اختصاصی این دانشگاه، دانشجویان شهریه پرداز مانند دانشجویان نوبت دوم و پردیس هستند.

امکان این که بتوانیم از این دارایی ها به شکل مولد استفاده کنیم، وجود دارد.

وی ادامه داد: اگر ظرفیت های قانونی از دانشگاه ها حمایت کنند، این امکان وجود دارد که دانشگاه ها از دارایی ها به شکل مولد استفاده کنند و بخشی از نیازهای مالی را خودشان پاسخگو باشند.

معتمدی در ادامه درباره پذیرش دانشجویان بین الملل گفت: یکی از برنامه هایی که انجام دادیم ایجاد مرکز دانشجویان بین الملل یا غیرایرانی در دانشگاه بود که این مرکز امور مربوط به پذیرش دانشجو، کنسولی و تحصیل آنها را پیگیری می کند.

این مرکز با موسسات و نهادهای دانشجویی که در دنیا فعال هستند در ارتباط است.

البته با  بعضی از آنها نیز وارد گفت و گو شدیم تا بتوانیم در سال تحصیلی جدید تعدادی از دانشجویان بین الملل را جذب کنیم.

*وزارت علوم عراق اطلاعات کافی از ظرفیت دانشگاه های ایران ندارد وی درباره غیرمعتبر خواندن بعضی از دانشگاه های ایران از جمله دانشگاه علامه طباطبایی توسط وزارت علوم عراق گفت: این اعلام ناشی از اطلاع نداشتن آنها از ظرفیت دانشگاه های ایران به ویژه این دانشگاه بود.

دانشگاه علامه طباطبایی تنها دانشگاه تخصصی علوم انسانی کشور و جزو دانشگاه های برتر ایران است.

بعضی از رشته های این دانشگاه رتبه اول انتخاب دانشجویان علوم انسانی را دارد و در بعضی رشته های دیگر بین چهار اولویت داوطلبان است.

  رییس دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه وزارت علوم عراق اعلام کرده بود که ما براساس رتبه بندی شانگهای و تایمز دانشگاه هایی را که تا رتبه هزار هستند، پذیرش کردیم، گفت: این دانشگاه به دلیل نداشتن رشته های فنی و علوم پایه، دانشگاه جامع محسوب نمی شود و بیشترین سهم تولید مقالات در مجلات بین المللی هم با دانشگاه های جامع است.

وی ادامه داد: دانشگاه های جامع که علوم پایه، مهندسی، فیزیک و شیمی دارند، به راحتی می توانند مقالات خود را در مجلات علمی بین المللی چاپ کنند و رتبه دانشگاه را بالا ببرند اما رتبه این دانشگاه در رتبه بندی های شانگهای و تایمز پایین است و این هم ناشی از شرایط دانشگاه علامه طباطبایی است که فقط در حوزه علوم انسانی فعالیت می کند.

 معتمدی خاطرنشان کرد: البته نامه ای به سفارت عراق در ایران نوشتیم و مراتب اعتراض خود را اعلام کردیم و نامه ای هم به وزارت علوم ارسال کردیم.

معاون بین الملل وزارت علوم با سفیر عراق در ایران نشستی برگزار کرد و در آن نشست به این موضوع تاکید شد.

همچنین به دنبال دیدار و گفت و گو با وزیر علوم عراق هستیم تا ظرفیت های دانشگاه علامه طباطبایی را بیان کنیم.

رییس دانشگاه علامه طباطبایی در پاسخ به این سوال که پس از غیرمعتبر اعلام شدن مدرک دانشگاه علامه، توسط وزارت علوم عراق آیا واکنشی از سوی دانشجویان عراقی در حال تحصیل در این دانشگاه شاهد بودید، گفت: بعد از اعلام وزارت علوم عراق تاکنون گزارشی از نگرانی دانشجویان عراقی درحال تحصیل در این دانشگاه مبنی بر معتبر نبودن مدرک خود در کشورشان یا این که مدارک آنها با سختگیری مواجه شده است، دریافت نکرده ایم البته برای آینده باید این مشکل را برطرف کنیم تا نگرانی دانشجویان جدید کمتر شود.

*نیازمند تعامل با حوزه های علمیه هستیم وی درباره ارتباط دانشگاه و حوزه هم اظهار کرد: در برنامه راهبردی که برای دانشگاه تدوین کرده ایم یکی از موضوعات، تولید علوم انسانی با رویکرد اسلامی است.

ما برای تولید علوم انسانی با رویکرد اسلامی نیازمند شناخت کامل علوم اسلامی هستیم که البته بعضی از همکاران این دانشگاه تحصیلات حوزوی دارند و با مبانی دین آشنا هستند ولی با این حال نیازمند اشتراک و تعامل با حوزه هستیم.

معتمدی ادامه داد: در این جهت دیداری هایی با آیت الله اعرافی رییس حوزه های علمیه کشور، رییس موسسه پژوهشی امام خمینی(ره)، رییس و هیئت رییسه پژوهشگاه حوزه و دانشگاه و دیگر بزرگان حوزه داشته ایم تا بتوانیم از ظرفیت حوزه در تحول علوم انسانی استفاده کنیم.

وی افزود: یکی از برنامه های این دانشگاه که از مهرماه امسال اناجم می شود، ایجاد کرسی مبنایی است تا صاحب نظران در حوزه تحول علوم انسانی، بویژه با رویکرد دینی با حضور در این کرسی نظریه های خود را بیان کنند.

اندیشمندان در دانشگاه علامه طباطبایی نظرات خود را بیان می کنند و در معرض نقد و نظر استادان و دانشجویان قرار می دهند تا این به عنوان یک ادبیات پژوهشی به ما برای تولید علم و تحول علوم انسانی کمک کند.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: دانشگاه علامه طباطباییدانشگاهرییس دانشگاه علامه طباطباییدانشگاه علامهعلامه طباطباییدانشگاه های ایرانطباطباییرییس دانشگاهعلامهظرفیت دانشگاهبودجهوزارت علومپرداخت حقوق کارکنانایرانعبداللهخبرگزاری فارسمعتمدیرییسیکی ازلایحه بودجهروابط عمومیپرداخت حقوقاطلاعظرفیتوزارتسال آیندهپایه پولیعراقعلومخبرگزاریSource link

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.