پنج شنبه, ۱۰ آذر , ۱۴۰۱
Thursday, 1 December , 2022
«تولید، دانش بنیان، اشتغال زایی»
جستجو
یازدهمین پردیس فناوری و نوآوری کشاورزی در قزوین احداث می شود
16

رییس پارک علم و فناوری استان قزوین گفت: با پیگیری هایی که از وزارت علوم داشتیم، مصوب شد که یازدهمین پردیس فناوری و نوآوری کشاورزی در قزوین احداث شود. – از قزوین، جعفر احمدی شامگاه امروز در همایش آینده آب در استان قزوین که در سالن اجتماعات بوستان دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) برگزار شد، […]

پ
پ


رییس پارک علم و فناوری استان قزوین گفت: با پیگیری هایی که از وزارت علوم داشتیم، مصوب شد که یازدهمین پردیس فناوری و نوآوری کشاورزی در قزوین احداث شود.

– از قزوین، جعفر احمدی شامگاه امروز در همایش آینده آب در استان قزوین که در سالن اجتماعات بوستان دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) برگزار شد، اظهار داشت: بحران آب در استان های مختلف خیلی وقت ها به جایی می رسد که منازعات آبی بین استان ها اتفاق می افتد که این موضوع برای آینده کشور خطرناک است.

وی با بیان اینکه در مدیریت منابع آبی همه مسئول هستند، گفت: بنابراین در این موضوع همه تکالیف به مسئولان ختم نمی شود و فقط نمی توانیم انگشت اشاره به سمت آنها ببریم.

از کشاورز گرفته تا مردم عادی همه در مصرف آب کشاورزی، آب صنایع و آب خانگی همه سهم دارند و بنابراین به تناسب این سهم مسئولیت هم دارند.

احمدی اضافه کرد: دشت قزوین یکی از ۴ دشت راهبردی کشور در حوزه تأمین غذا محسوب می شود.

در حال حاضر حدود ۴۷۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی در دشت قزوین داریم که فقط برای ۷۰ هزار هکتار آن آب داریم.

بنابراین برای حدود ۸۵ درصد اراضی دشت قزوین آب نداریم.

وی با ذکر اینکه حال دشت قزوین خوب نیست، ادامه داد: امروز با معضل پایین رفتن سطح آب های زیرزمینی دشت قزوین مواجه هستیم که منجر به فرونشست دشت شده است.

بنابراین همان طور که مقام معظم رهبری و رییس جمهور انتظار دارند، باید حرکت بزرگی در این حوزه اتفاق بیفتد و باید به داد دشت قزوین برسیم.

رییس پارک علم و فناوری استان از تعریف زیست بوم کشاورزی در استان قزوین خبر داد و گفت: با وجود اینکه در حوزه تولیدات صنعتی جایگاه پنجم را در کشور داریم، همان اهمیت صنعت را برای بخش کشاورزی هم قائل شدیم و زیست بوم کشاورزی را ذیل زیست بوم فناوری و نوآوری تعریف کردیم.

احمدی با یادآوری اینکه خاک زراعی بدون آب به درد نمی خورد، افزود: در کشور ایجاد ۱۰ پردیس فناوری و نوآوری حوزه کشاورزی تصویب شده بود که متأسفانه قزوین جزو استان های دارای این پردیس ها نبود.

در نهایت با پیگیری هایی که از وزارت علوم داشتیم، مصوب شد که یازدهمین پردیس فناوری و نوآوری کشاورزی در قزوین احداث شود.

مسئولیت مطالعات تأمین آب استان به دانشگاه امام خمینی واگذار شدمسئول کارگروه پیگیری مصوبات سفر مقام معظم رهبری به استان قزوین هم در این جلسه با بیان اینکه مسئولیت پژوهش و مطالعات تأمین آب استان به دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) واگذار شده است، گفت: با توجه به اینکه دستگاه های اجرایی خودشان مخل در اجرای سیاست های بهبود وضعیت تأمین منابع و مصرف آب هستند، بنابراین دانشگاه امام خمینی(ره) را به عنوان مسئول این طرح مطالعاتی انتخاب کردیم.

مرتضی روزبه اضافه کرد: محققان دانشگاه در این حوزه باید حتماً به پژوهش های گذشته نگاه داشته باشند؛ چرا که بر مبنای همین پژوهش ها سازمان آب منطقه ای در قزوین تأسیس شده که ارتباطی که با نظام تصمیمات کشوری ندارد.

همین کانال آبیاری دشت قزوین که امروز در نگهداری آن مشکل داریم، جزو پروژه های ناشی از همان پژوهش ها و مطالعاتی است که در گذشته درباره دشت قزوین انجام شده است.

وی با بیان اینکه حرف زدن درباره بحران آب دشت قزوین را باید تمام کنیم، گفت: در حوزه نجات دشت قزوین با ثانیه شمار معکوس روبه رو هستیم و بنابراین باید به صورت جدی وارد عمل شویم.

حفر چاه اختصاصی غیرمجاز توسط برخی دستگاه هامشاور استاندار قزوین با ذکر اینکه در حوزه مدیریت آب زورمان به دستگاه های متولی نمی رسد، ادامه داد: دستگاه های اجرایی که امروز چاه اختصاصی احداث کرده و با آن فضای سبز خود را آبیاری می کنند، باید توضیح دهند که چه کسی به آنها مجوز احداث چاه داده و میزان برداشت آب آنها چقدر است.

اگر قرار است سیاستی برای بهبود مدیریت مصرف آب بگذاریم، باید ابتدا از بخش دولت کار را شروع کنیم.

روزبه ادامه داد: امروز دانشگاه بین المللی قزوین که متولی پژوهش در حوزه آب استان قزوین شده، باید ابتدا به ساکن این موضوع را بررسی کند که چقدر از مصرف آب در مجموعه این دانشگاه به صورت دانش بنیان و بر اساس الگوی مصرف انجام می شود؟ بنابراین دانشگاه بین المللی قزوین می تواند در این حوزه نقش ایفا کرده و به یک الگو برای سایر دستگاه های اجرایی تبدیل شود.

وی یادآور شد: بنابراین بخش مهمی از بحران آب به دستگاه های اجرایی ما برمی گردد.

به طوری که امروز می بینیم شهرداری قزوین به جای آبیاری فضای سبز آسفالت را آبیاری می کند.

بنابراین حیاتی ترین کالایی که امروز دستمان است را در اختیار افرادی قرار دادیم که بدون هیچ تخصصی مسئول آبیاری فضای سبز در شهرداری شدند.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: قزوینکشاورزپردیس فناوریکشاورزیپارک علم و فناوری استاناستان قزویناستانفناورییازدهمینپارک علم و فناوریمدیریت منابع آبیاستان هانوآوریرییس پارک علمعلم و فناوریپردیسموضوعآیندهاحداثاحمدیبین المللیوزارت علوممردم عادیمنابع آبیدشت قزوینبحران آبدانشگاهمسئولانمصرف آببوستانSource link

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.