پنج شنبه, ۱۰ آذر , ۱۴۰۱
Thursday, 1 December , 2022
«تولید، دانش بنیان، اشتغال زایی»
جستجو
 ۱۵ هزار دانشجوی دکتری در سال فارغ التحصیل می شوند | مدیرکل
13

مدیرکل دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم گفت: ما در قبال فارع التحصیلان خود مسئولیت داریم و پذیرش دانشجو اگر متناسب با قراردادها، جذب منابع مالی و حمایت ها باشد، – درست تر است. به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایلنا، محمد سعید سیف، مدیرکل دفتر ارتباط با جامعه و صنعت […]

پ
پ


مدیرکل دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم گفت: ما در قبال فارع التحصیلان خود مسئولیت داریم و پذیرش دانشجو اگر متناسب با قراردادها، جذب منابع مالی و حمایت ها باشد، – درست تر است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایلنا، محمد سعید سیف، مدیرکل دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم در بخش دیگری از پنجاه و هفتمین اجلاس معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه ها، مراکز آموزش عالی، پژوهشی و فناوری کشور با اشاره به اینکه مبلغ و تعداد کارفرماهایی که دانشگاه ها با آنها همکاری دارند، مشخص است و اولویت های پژوهشی کشور احصا شده است، گفت: در بررسی ها شاید برخی حوزه ها مغفول مانده باشد.

انتظار ما این است که دانشگاه ها براساس آمارها بررسی کنند که در چه سطحی هستند و عملکرد خود را بهبود ببخشند.

مشخص است که تعدادی قراردادهایی که داریم بالاتر رفته است و به ازای هر دو استاد یک قرار داد در دانشگاه ها داریم.

سیف افزود: پژوهش ها به موضوع پایان نامه ها باید بیشتر توجه کنند.

خواهش می کنیم کارهای بهتری در این زمینه انجام بدهیم.

در حال حاضر ۱۵۰ هزار دانشجو دکتری در کشور داریم و ۱۵ هزار دانشجوی دکتری در کشور در سال فارغ التحصیل می شوند و اگر حمایت و هدایت نشوند ضرر می کنیم.

او افزود: اگر بر اساس تعداد دانشجو بگیریم هدفمند نخواهیم بود و اگر پذیرش دانشجو متناسب با قراردادها، جذب منابع مالی و حمایت ها باشد درست تر است.

سیف گفت: ماموریت گرایی نیز بحث جدی است و یک سال اخیر مکاتباتی با دوستان داشتیم.

قانون آمایش سرزمینی، آموزش عالی کشور و سخنان مقام رهبری دقیقا به ماموریت گرایی اشاره کرده است و هدف شان رفع مشکلات و بهبود وضع استان ها است.

باید بدانیم ماموریت گرایی این است که دانشگاه به نیازهای کشور پاسخگو باشند.

او ادامه داد: ما بحث ماموریت هایی استانی را از دوسه سال قبل شروع کردیم و برخی دانشگاه ها خوب کار کردند چالش ها و فرصت هایش را پیدا کردند.

او با بیان این که با وزارت نفت قرار بود دانشگاه ها درگیر ماموریت کلان شوند گفت: در حال حاضر این ماموریت در حال انجام است همچنین همکاری با وزارت کشور مطرح است و به همه استانداری ها اعلام شده و ماموریت هایی با وزارتخانه های دیگر هم هست که هر دانشگاه بتواند با توجه به نیازها ماموریت هایی تعیین کند.

دانشگاه ها می توانند دبیرخانه استان خود باشند چرا که روی هم رفته دارای چندصدهزار هیأت علمی می شوند و می توانند در مورد استان خود کار کنند.

دانشگاه های معین هر استان می توانند سایر دانشگاه ها را زیر چتر بگیرد و کار استان ها به سمت بهبود برود.

ابزار این کار فقط پول نیست البته بودجه نیاز است اما موارد دیگری هم هست.

مدیرکل دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم اظهار کرد: ماموریت های دیگری هم هست که در دانشگاه های تهران برقرار است و در علوم انسانی و فنی می خواهیم پژوهش ها گسترده شود و همه دانشگاه ها را باید درگیر ماموریت هایی کنیم.

سیف با تاکید به اینکه بحث آزمایشگاه های تحقیقاتی که اعدادش زیاد است اگر تقاضامحور باشد بهتر خواهد شد گفت: ما در قبال فارع التحصیلان خود مسئولیت داریم و باید هماهنگی هایی برای ارتباط آنها با صنایع چیده شود.

او افزود: چالش هایی را پیرامون قوانینی داشتیم که مانع فعالیت جدی دانشگاه در جامعه می شد و تلاش کردیم این چالش ها را جمع آوری کنیم.

این موارد از افزایش حمایت ها و سرمایه ها تا افزایش سهم پژوهش دانشگاه ها را در برمی گیرد.

سیف گفت: اکثر موارد نیاز به اصلاح در اختیار وزارت است و آنچه در اختیار نیست را جدا کرده ایم که برای بررسی به مجلس برود.

ماده ۱۴ قانون جهش تولید که به دانشگاه ها اجازه می دهد شرکتی خصوصی و وابسته به خود را تاسیس و کار اقتصادی یا صنعتی کنند که به تجاری سازی دستاوردها کمک می کند را مورد نظر داریم.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: دانشگاه هادانشگاهمعاونان پژوهش و فناوریوزارت علوماولویت های پژوهشیپژوهشپژوهش و فناوریدانشجوی دکتریدانشجوقرارپژوهشیفناوریارتباطمدیرکلپذیرش دانشجوفارغ التحصیلجامعهتعدادبررسیوزارتمنابع مالیکشورصنعتعلومدفترقرار دادخبرنگارعملکردمتناسبانتظارSource link

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.