یکشنبه, ۳ تیر , ۱۴۰۳
Sunday, 23 June , 2024
«مهار تورم و رشد تولید»
جستجو
پ
پ

آزمون تولیمو یکی از آزمون‌های استاندارد تعیین سطح دانش زبان انگلیسی است که در ایران و توسط سازمان سنجش طراحی و برگزار می‌شود. تولیمو (TOLIMO) مخفف عبارت The test Of Language by the Iranian Measurement Organization است. متقاضیان شرکت در آزمون دکتری و آن دسته از افرادی که به دنبال مدرکی معتبر برای نشان دادن سطح زبانی خوب هستند با گرفتن نمره خوب در آزمون تولیمو می‌توانند به قبولی خود در مقطع دکتری و همچنین فرصت‌های پیش‌رو کمک شایانی بکنند. همچنین باید توجه داشت که قبولی در مقطع دکتری نیازمند اخذ یکی از مدارک Tolimo، آزمون TOFEL و یا آزمون MCHE با نمره قابل قبول است. لازم به ذکر است که کسب نمره قابل قبول در این آزمون برای افرادی که تمایل دارند از بورسیه اعزام به خارج از کشور استفاده کنند نیز لازم است.

محدوده نمره در آزمون تولیمو از ۳۱۰ تا ۶۷۷ نمره تعریف شده است و برای محاسبه آن پس از حساب کردن نمره‌ حاصل شده در هر بخش، ده برابر میانگین نمره‌ها به‌عنوان نمره کل در نظر گرفته خواهد شد. اخذ نمره بالاتر از ۶۰۰ عالی محسوب می‌شود. اگر نمره بین ۵۲۰ تا ۵۹۹ باشد یعنی خوب و اگر نمره بین ۴۸۰ تا ۵۱۹ باشد یعنی نتیجه آزمون شما متوسط بوده است. همچنین نمره کمتر از ۴۷۹ به معنی نتیجه ضعیف تلقی می‌گردد. علاوه بر این نمره‌ای که از بخش تشریحی دریافت می‌کنید بین ۱ تا ۶ است و در کارنامه شما کنار نمره کل دریافت شده ذکر می‌شود.

مواردی مهم درباره تولیمو:

  1. متقاضیان لازم است منحصراً به مرکزی که در زمان ثبت‌نام آن را انتخاب نموده‌اند، مراجعه نمایند و در سایر مراکز از آنها آزمون به عمل نخواهد آمد!
  2. متقاضیان برای شرکت در جلسه آزمون می‌بایست ساعت۷:۳۰ صبح روز آزمون، به مرکز برگزاری که در زمان ثبت نام انتخاب نموده اند مراجعه نمایند. شروع فرآیند آزمون در ساعت ۸ صبح آن روز شروع خواهد شد و متقاضیان می‌بایست نیم ساعت قبل از شروع فرآیند آزمون در محل حوزه امتحانی مربوطه حضور داشته باشند. عدم حضور به موقع تا فرآیند آزمون و تأخیر بیش از ۱۵ دقیقه منجر به لغو آزمون متقاضی خواهد شد.- همراه داشتن ماسک ساده سه لایه (بدون فیلتر) و دستکش لاتکس برای متقاضیان الزامی است. مراکز آزمون موظف هستند از ورود متقاضیان به سالن آزمون، بدون همراه داشتن لوازم فوق خودداری کنند.
  3. متقاضیان باید کارت شناسایی معتبر شامل: (کارت ملی هوشمند، شناسنامه عکس‌دار جدید یا گذرنامه) و یک نسخه از فرم تکمیل شده ثبت‌نام اینترنتی را همراه داشته باشند.
  4. متقاضیان باید از آوردن هرگونه وسایل اضافی شامل نوشت افزار (خودکار، خودنویس، اتود، روانویس، کاغذ یاداشت و …)، کیف یا ساک دستی، کتاب، جزوه، ماشین حساب، تلفن همراه و… اکیداً خودداری کنند. ممکن است محلی برای نگهداری این وسایل در حوزه‌های امتحانی پیش‌بینی نشده باشد، لذا حوزه‌های امتحانی مسئولیتی در قبال نگهداری از این وسایل ندارند.
  5. صحبت کردن با سایر متقاضیان یا رد و بدل کردن هر نوع وسیله از قبیل لوازم‌التحریر، نت (یادداشت) و… در جلسه امتحان به عنوان تقلب و تخلف محسوب می‌شود و با متقاضی متخلف برابر قانون رسیدگی به تخلفات و جرایم در آزمون‌های سراسری رفتار خواهد شد.
  6. همراه داشتن هرگونه وسایل غیرمجاز شامل دستگاه‌های ارتباط الکترونیکی، تلفن همراه ولو به صورت خاموش، ساعت هوشمند، انگشتر هوشمند، دستبند هوشمند، هندسفری و یا ماشین حساب در جلسه آزمون طبق قانون رسیدگی به تخلفات و جرایم در آزمون‌های سراسری، موجب محرومیت از گزینش در آزمون می‌شود.
  7. در صورت بوجود آمدن هرگونه مشکل در فرآیند برگزاری آزمون، لازم است متقاضیان، حداکثر تا یک روز بعد از آزمون، از طریق سیستم پاسخگویی اینترنتی مندرج در درگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانیsanjesh.org با این سازمان مکاتبه و درخواست خود را ثبت کنند. بدیهی است درخواست‌های واصله بعد از مهلت مقرر، قابل بررسی و پیگیری نخواهد بود. لازم است از مراجعه حضوری به سازمان، خودداری شود.

شرایط و مدارک مورد نیاز برای شرکت در آزمون تولیمو

از آنجا که آزمون به صورت الکترونیکی و از طریق رایانه برگزار می‌شود، برای متقاضیان کارت ورود به جلسه آزمون پیش بینی نشده است و نیازی به ارائه کارت شرکت در جلسه آزمون در این روش نمی‌باشد. متقاضیان می‌بایست با کارت شناسایی معتبر شامل: (کارت ملی هوشمند، شناسنامه عکس‌دار جدید یا گذرنامه) به حوزه امتحانی ذیربط مراجعه کنند.

آزمون TOLIMO، شامل دو مرحله تستی و تشریحی است، که متقاضیان باید توسط رایانه (کامپیوتر)، پاسخ سوالات تستی و همچنین متن مربوط به پاسخ سوال تشریحی را، تایپ و ثبت کنند.

بخش‌ها، تعداد سوالات و مدت زمان پاسخگویی به آنها:

بخش‌های تستی: شامل ۱۰۵ سوال است و متقاضیان باید جمعاً در مدت ۸۰ دقیقه به سوالات پاسخ دهند.

ساختار و بیان نوشتاری (Structure and Written Expression)

تعداد سوالات ۳۵ سوال

۱۵ سوال تکمیل جمله و ۲۰ سوال شناسایی خطا

 مدت پاسخگویی ۲۲ دقیقه.

درک مطلب شفاهی – شنیداری (Listening Comprehension)

تعداد سوالات ۳۵ سوال

  1. گفتگوی کوتاه: ۲۰ سوال
  2. گفتگوی طولانی: ۸ سوال
  3. سخنرانی: ۷ سوال

مدت پاسخگویی ۱۸ دقیقه.

سوالات بخش شنیداری (درک مطلب شفاهی) به صورت مستقل برای هر متقاضی از طریق هدست پخش خواهد شد و متقاضیان باید با توجه به متن سوال که از هدست پخش می‌شود، نسبت به انتخاب یکی از چهار گزینه‌ای که در رابطه با سوال مربوط به این بخش (درک مطلب شفاهی) است، اقدام کنند. متقاضیان باید توجه داشته باشند، متن سوالات شنیداری فقط یک‌بار پخش می‌شود و قابل تکرار نیست، لذا لازم است تمام حواس و دقت خود را برای شنیدن صوت منتشره به کار ببندند تا ضرری متوجه آنان نشود.

خواندن و درک مطلب (Reading Comprehension)

تعداد سوالات ۳۵ سوال

مدت پاسخگویی ۴۰ دقیقه.

بخش تشریحی: نوشتاری (Writing)

شامل یک سوال است که متقاضیان باید در مدت ۳۰ دقیقه از طریق رایانه (کامپیوتر) به سوال مربوط پاسخ دهند. متقاضیان در این قسمت باید از مهارت تایپ جملات با کیبورد برخوردار باشند.

مفتخریم اعلام کنیم که دانشگاه بین‌المللی چابهار موفق به اخذ مدرک برگزاری آزمون تولیمو در دانشگاه بین‌المللی چابهارشده است و اولین آزمون این مرکز در تاریخ  ۲۲ شهریور ماه ۱۴۰۱ در این مرکز برگزار خواهد شد. لذا آن دسته از افرادی که می‌خواهند در این آزمون شرکت بکنند می‌توانند با انتخاب مرکز آزمون تولیمو در دانشگاه بین‌المللی چابهار به عنوان حوزه امتحانی خود، علاوه بر شرکت در آزمون تولیمو در مرکزی آرام و با تجهیزات قوی، از هوای خوب، جاهای دیدنی و دریای زیبای چابهار نیز لذت ببرند.

ثبت نام در آزمون زبان تولیمو:

برای ثبت‌نام در آین آزمون شما باید به سایت سنجش به آدرس www.sanjesh.org مراجعه و با ورود به بخش مربوط به آزمون TOLIMO نسبت به ثبت‌نام خود اقدام کنید.